Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гърция получи най-лошия кредитен рейтинг в света

108 коментара
Гърция получи най-лошия кредитен рейтинг в света

Международната рейтингова агенция "Стандард енд Пуърс" понижи кредитния рейтинг по дългосрочните дългови книжа на Гърция от степен B до CCC, тъй като има значително по-голям риск от банкрут на страната.

Така Гърция става държавата с най-нисък кредитен рейтинг, даван някога досега, коментира Ройтерс. Тя падна под нивата на страни като Еквадор, Ямайка, Пакистан и Гранада.

”Занижаването отразява нашето мнение, че има значително повишена вероятност за един или повече банкрути, отнасящи се до пълни или навременни плащания, които са свързани с усилията на официалните кредитори да затворят изникващата финансова дупка в Гърция", обявиха от рейтинговата агенция, цитирани от Франс прес.

Понижението е с три степени, като агенцията определи и негативна перспектива за кредитоспособността на Атина, което означава, че рейтингът ѝ може да бъде понижаван още.

Правителството на Гърция, което се опитва да прокара през парламента непопулярни мерки за затягане на икономиката, за да получи средства от Евросъюза и Международния валутен фонд (МВФ), обяви, че анализаторите на “Стандарт енд Пуърс“ са игнорирали всички опити на Атина и МВФ да се справят със ситуацията.

Дълговата криза в Гърция започна в края на 2009 г., а през 2010 г .страната получи помощ от 110 млрд. евро от ЕС, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ) за покриване на държавния дълг, но разработения оздравителен план не сработи и в момента борчовете на Атина надхвърлят 350 млрд. евро.

В средата на май 2011 г. гръцкото правителство обяви, че до 2013 г. страната може да поиска допълнителна финансова помощ от 60 млрд. евро.

И макар че Гърция вече е страната с най-нисък кредитен рейтинг в света, днес гръцкото правителство успешно пласира държавни облигации за повече от 1.62 млрд. евро, съобщи Ройтерс.

При аукциона, на който бяха продадени шестмесечни облигации, бе достигната доходност от 4.96 на сто. За сравнение преди около месец Гърция пласира подобни държавни ценни книжа при доходност от 4.88 на сто.

При днешната продажба на облигации търсенето бе доста по-ниско от това на предишния аукцион, като то надвиши предлагането 2.58 пъти. Преди месец търсенето бе 3.58 пъти по-голямо от предлагането.

Заради огромните проблеми с дълговете си, Гърция не може да привлича дългосрочно финансиране от облигационния пазар. Поради тази причина страната прибягва до чести аукциони за краткосрочни облигации. При тях обаче има опасност от рязко повишаване на цената на привлечения капитал.

На този фон финансовите министри от еврозоната ще обсъдят в Брюксел нова помощ за Гърция с участието на частни банки. Обмисля се отпускането на допълнителни 85 милиарда евро за Гърция с помощта на частни банки, предаде БНР

В коментар европейският комисар по икономическите въпроси Оли Рен заяви, че е убеден, че ЕС ще преодолее различията си за новия спасителен план за Гърция, предаде Франс прес. Той направи коментара си и по повод на спорните предложения на Германия за плана.

"Опитваме се да постигнем решение и съм убеден, че ще успеем до края на юни, когато ще се проведе среща на лидерите на ЕС", заяви Рен пред германското издание "Зюддойче цайтунг”.

"Като най-голямата икономика Германия, разбира се, има решаващо влияние върху европейските решения. Някои европейци са съгласни с германската позиция, други – не. Но ние не сме далеч от достигането на решение, както мислят някои хора”, добави той.

"Готови сме да се вгледаме в решение, основано на доброволното удължаване на падежа на правителствените облигации, което при никакви обстоятелства не води до неизпълнение на задълженията по заема", добави Рен.

Подобно решение, което предвижда частните банки да се съгласят за удължаване на падежа, е подкрепяно от Германия, но е спорно. Европейската централна банка е сред критиците на подобен план, който според нея би довел до неизпълнение на задълженията по гръцкия заем.

Френската централна банка предупреди, че еврозоната рискува да се изправи пред финансиране на цялата гръцка икономика, ако предизвика преструктуриране на гръцкия дълг и ако страната обяви, че няма да посрещне задълженията си по дълга, предаде още Франс прес, като се позова на управителя на централната банка Кристиян Нойер.

Франция е сред водещите страни, подкрепящи Европейската централна банка, която се противопоставя на призивите на Германия за натиск на частните инвеститори да поемат забавените плащания на правителствени облигации. Според предложението това ще е част от втори спасителен план за затруднената икономически гръцка държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

108 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #108
  2. още инфо
  3. Боги
    #106
  4. Мао Дзе Дун
    #105
  5. ANa
  6. N
    #103
  7. нормално
    #102
  8. кафеджия
  9. демистификатор
  10. Теди Москов
    #99

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.