Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Секретната информация в България като разменна монета за политическа корупция

Българските служби пазят интересите на богатите и властимащите

10 коментара
Секретната информация в България като разменна монета за политическа корупция

Практиките в България за събиране, проверяване и споделяне на информация са анализирани от посланик Джон Байърли през 2007 г. в секретен доклад до Държавния департамент с най-висока степен на класификация [07SOFIA1284]. Докладът е изготвен по запитване от Вашингтон, формулирано в грама, която не е налична в Wikileaks [07SECSTATE133921]. Освен отговорът от София, в публикуваните от Wikileaks доклади се откриват отговорите на още 23 посолства на САЩ, съобщава сайтът Биволъ .

Обменът на данни между българските институции е мотивиран от политическа корупция. Българските агенции по-охотно обменят информация с чуждестранни ведомства, отколкото помежду си, но за сметка на това пазят ревниво интересите на богатите и властимащи българи. Корумпирани български полицаи използват партньорска информация, за да прикриват укриващи се от правосъдието. Освен това е нещо нормално от службите да тече класифицирана информация - това са шокиращите изводи от доклада.

България не поддържа свой национален списък на терористи е първото заключение в грамата на посланик Байръли. В друг, по-ранен доклад [06SOFIA1656] това също е подчертано и е уточнено, че българските служби ползват европейски източници и такива от ООН, за да идентифицират терористи и терористически организации.

В доклада са изброени по-важните бази данни, с които оперират българските служби. НСС (сега ДАНС) разполага със списък на лица под наблюдение, в който се проверяват влизащите в страната. Контактите на посолството обаче отказали да кажат колко имена съдържа тази база данни, а американците не са сигурни, че разузнавачите ни знаят колко са фигурите на организираната престъпност вписани в нея.

Имиграционните служби и гранична полиция имат достъп до две компютъризирани бази данни: Автоматичната информационна система за издирвани лица и Автоматичната информационна система за граничен контрол, се посочва в грамата. Последната система очевидно е била описана и в друг доклад от 2006 г. който обаче също не се открива в Wikileaks.

Вътрешното министерство поддръжа компютърна база данни с информация за издирвани лица, откраднати коли, невалидни документи, оръжия, валута и други вещи, които имат уникален идентификационен номер. В тази база могат да търсят информация граничните полицаи и полицейските управления, които също така могат да я допълват.

НСС има агенти за свръзка във всички полицейски агенции, така че е твърде възможно информацията да се използва и за разузнавателни нужди, и за нуждите на правоохраняването. Посланикът обаче уточнява, че не е могъл да потвърди тези практики.

Българските правителствени агенции обаче нямат обща консолидирана база данни и поддръжат отделни информационни масиви. Тази информация не е новост и е илюстрирана от мъчителната сага на Единната информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП), която след 16 години изграждане и похарчени 20 милиона лева отново е записана като "неотложна мярка" в поредния правителствен екшън план за справяне с критиките на Европейската комисия.

България има подписани споразумения за обмен на информация за имената на пасажерите (системата PNR). Усъвършенстваната Система за Информация за Пасажерите (APIS) и Интерактивната Усъвършенствана Система за Информация за Пасажерите (IAPIS) са били ефективни за откриване на заплахи за националната сигурност. Възможно е обаче корумпирани полицейски служители да ги използват, за да помагат на укриващи се от правосъдието, предупреждава посланикът.

Най-интересен е параграфът, в който Байърли дава оценка на партньорските процедури за обмен на информация.

Когато американците се обръщат към българското правителство и подчинените му агенции като към партньори, те трябва да се съобразяват с политическите реалности и като по-приложим се налага подходът "разходи/ползи". Това е така, защото корупцията, в смисъл на партийни взаимовръзки, остава голям проблем и отразява политическите, културните и понякога личните чувствителности, когато се търси информация за български граждани. Байърли смята, че това се дължи частично на конституционални ограничения, частично на спомена за злоупотреби през комунистическата епоха и частично на културата на фаворитизъм и защитаване на богатите и разполагащите с власт.

В случаите, когато американците търсят информация за български граждани, замесени в нещо или защитаващи свои интереси, вероятността информацията, методите и средствата да бъдат компрометирани е изключително висока - предупреждава Байърли. Ако обаче американците искат информация без връзка с българските интереси, тогава може да се разчита на изключително сътрудничеството и сигурен обмен на информация.

Подобна оценка е дадена от Байърли и в грама от 2005 г. , посветена на тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов. Според посланика той е бил изключително отворен за сътрудничество с американците, но само за случаи, които не засягат фигури на българската организирана престъпност.

Защитата и неразпространението на информацията са заложени в писаното законодателство, което обаче рядко се спазва. Нещо повече, нормално е българските медии да получават класифицирани документи относно националната сигурност, които впоследствие се публикуват, отбелязва посланикът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Българин Този доклад изключително точно отразява манталитета на българските комунисти/социалисти. "1.Ние сме за демокрация, защото при нея се живее по-лесно, но нейните правила не важат за нас. 2.Ние сме за капитализъм, защото той ни прави по-богати, но няма да търпим конкуренция от случайни хора извън нашите среди. 3.Ние уважаваме законите, но само когато се отнасят до другите. Ние сме над тях."

  2. Хаяско
    #9

    "Според посланика той /Бойко Борисов/е бил изключително отворен за сътрудничество с американците, но само за случаи, които не засягат фигури на българската организирана престъпност."-едно изречение, пък колко неща казва.......

  3. Анонимен
    #8

    Всичко това го знаем, но добре е, че може под формата на преразказ да се публикува

  4. Анонимен
    #7

    Другарю Анонимен от 15:33, много добре сте усвоил съветската практика на простоселячеството и милицонеропростотията - а вие защо биете негрите. Мога ли по същата логика да дойда да ти строша мръсната селска глава и да се оправдая с това, че в Либия по улиците даже убиват хора. Те затова ви управляват мутри и живеете в кочина.

  5. Анонимен
    #6

    Ами как ще дават информация за българските бандити и мутри, като те са на власт и винаги са си били на власт?

  6. Анонимен
    #5

    КОгато вие в САЩ осъдите някой властимащ или престъпен банкер от Уол Стрийт тогава може да ни поучавате.

  7. Анонимен
    #4

    Ама моля ви се. Другарят мутромилицонер от Банкя и Цецо Имота говореха толкова време, че трябва да се събира информация и да се подслушва масово и как ако някой нямало какво да крие нямало какво да се притеснява. А информацията за личния живот на гражданите си се търгува като за световно. Неинтересни за МВР са само абсолютните простаци и идиоти, от които не може да се очаква абсолютно нищо.

    А защо не попитате мутромилиционера и оня с имотите, защо като няма какво да крият, се отказва достъп до информация

  8. Анонимен
    #3

    Защото Америка иска инфо за наши бандити, а службите си ги вардят. А ти духаш супата, защото бандитите са на свобода и някой ден недай си Боже може да те сгазят на зебра с голям черен джип. Напълно безнаказано, но пък заслужено, урунгел червен.

  9. Анонимен
    #2

    zashtoto v amerika prioritet imat nai-bednite, a bogatite duhat supata, nali...

  10. Анонимен
    #1

    Наше село

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.