Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще се промени методиката за прием на студенти и субсидията за обучението им

2 коментара
Ще се промени методиката за прием на студенти и субсидията за обучението им

Методиката за новия прием в държавните висши училища ще бъде променена и при определянето на субсидираните от държавата бройки ще се вземе предвид колко от завършилите съответната специалност са се реализирали в нея и колко са били приети последната година. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката, откъдето обявиха още, че до 20 април т.г. правителството ще утвърди конкретните бройки за отделните университети и размера на субсидията по професионални направления.

"Като база ще използваме данните от 2015 г. Ако тогава е имало 50% реализация на завършилите студенти, но междувременно през следващата година заради намален интерес броят на приетите е намалял наполовина, няма да съкращаваме повече - очевидно системата се е саморегулирала. Ще продължим да регулираме системата само там, където тя не е успяла да се саморегулира“, посочва просветният министър Николай Денков, цитиран в съобщението.

Темата е била обсъдена на среща с ректорите на 13-те висши училища, които обучават в хуманитарни направления. В разговора е участвал и председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев.

През март 2016 г- с постановление на Министерския съвет беше намален приемът в редица професионални направления, включително и в част от хуманитарните. Целта на този нормативен акт беше да намали дисбалансите в тези професионални направления, чиито студенти не използват висшето си образование, след като завършат, припомниха от ведомството.

Рейтинговата система на университетите показва, че едва един от всеки трима абсолвенти на някои хуманитарни направления работят по специалността си. Ето защо при определянето на приема МОН ще вземе предвид реализацията на студентите, допълва се в съобщението.

В същото време обаче държавата няма да позволи броят на приеманите студенти в което и да е направление да падне под критичния минимум. За намирането на баланс МОН ще работи заедно със Съвета на ректорите, заявяват от министерството.

"Във висшето образованието трябва да има баланс между всички професионални направления по отношение както на броя студенти, така и на финансирането. Само по този начин висшето образование ще изпълнява основната си функция - да осигурява висококвалифицирани кадри за икономиката и обществото“, коментира министър Денков.

От 1 януари 2017 г. субсидията за един студент в хуманитарно направление е увеличена с над 15% - от 1108.80 лв. на 1282.05 лв., припомня той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миньон
    #2

    А какво ще правите с частните университети, които вече ги има във всяко село и бълват дипломи на килограм? На практика в България няма рейтинг на университетите и след като завършат всички са с равен старт или както е популярно в България, който е с по-големи връзки той ще се уреди на добре платена и перспективна работа без оглед на това дали е грамотен или е завършил някой местен ПУЦ.

  2. trezwomislesht
    #1

    -"В същото време обаче държавата няма да позволи броят на приеманите студенти в което и да е направление да падне под критичния минимум. За намирането на баланс МОН ще работи заедно със Съвета на ректорите, заявяват от министерството."- Защо? За да произвеждаме безработни висшисти само заради идеята ли? Две трети от висшите учебни заведения трябва да се закрият. В момента имаме над 50 акредитирани такива, които бълват неграмотни специалисти. Те от своя страна имат прекомерни амбиции и след като побитуват година две по кафенетата, окайвайки се колко е зле у нас и какво бъдеще имат в Европа, отиват навън за да мият чинии и да злословят срещу България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.