Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шулц: Скандално е, че Камерън ще напусне поста си чак през октомври

ЕС ще готви решителен отговор срещу популистите

16 коментара
Мартин Шулц и Юнкер
Скандално е, че британският премиер Дейвид Камерън ще напусне поста си чак през октомври. Това заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
 
Когато Камерън обяви през 2013 г. намерението си да организира референдум за членството на Великобритания в ЕС, "той взе в плен цял континент заради тактическите си преговори", заяви снощи германският социалдемократ за телевизия А Ер Де.
 
След победата на желаещите излизане на Великобритания от ЕС на референдума в четвъртък, Камерън обяви, че подава оставка, като уточни, че ще напусне поста си след избирането на нов лидер на конгреса на Консервативната партия в началото на октомври.
 
"Отново цял континент е взет за заложник заради вътрешнопартийни решения на британската Консервативна партия", заяви Шулц, който смята, че оставката ще настъпи прекалено късно.
 
"Партиен конгрес може да се свика и утре сутрин при добро желание", отбеляза председателят на Европейския парламент.
 
Юнкер: Трябва да се противопоставим решително на популистите
 
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също посочи отговорността и противоречивата позиция на премиера Дейвид Камерън.
 
 "Когато човек от понеделник до събота кълне Европа, е трудно в неделя да мине за убеден европеец", обвинително заяви Юнкер, според когото Брюксел не носи никаква отговорност за резултатите от допитването, поискано от Камерън, а не от Европейския парламент, Комисията или Европейския съвет. 
 
На следващата извънредна среща на лидерите от ЕС в сряда и четвъртък "трябва да обмислим как най-добре да се заемем с притесненията на хората и да се противопоставим на популистките движения по решителен и единен начин", заяви Юнкер. 
 
Той не изключва хипотезата за нови референдум и в други страни от ЕС, понеже по думите му "популистите обикновено не пропускат случай да вдигнат голям шум за своите антиевропейски идеи". 
 
Въпреки това според него ефектът от британския референдум би могъл бързо да опровергае тази пропаганда. Вероятно той бързо ще докаже, че Великобритания е била по-добре в ЕС - икономически, социално и външнополитически, смята Юнкер, цитиран от БТА. 
 
Според Юнкер от британския еврокомисар Джонатан Хил зависи дали ще остане на поста си след вота за излизане на Великобритания от ЕС.
 
Юнкер ще председателства в понеделник заседание на 28-те комисари, включително Хил, ключов съюзник на премиера Камерън, който вчера обяви плановете си за оставка.
 
"Това е преди всичко лично решение за лорд Хил, когото аз уважавам много като опитен политик", цитира вестникът думите на Юнкер, запитан за бъдещето на Джонатан Хил след британския референдум. Хил отговаря за банките и финансовите институции.
 
Според Юнкер 73-мата британски членове на Европейския парламент също може да го напуснат преди изтичането на текущите им мандати през 2019 г., допълва вестникът.
 
"Мнозина членове на британската Партия за независимост прекарваха времето си в ЕП, работейки против институцията, към която принадлежаха. След като нямаха търпение Великобритания да напусне ЕС, преполагам, че няма да останат повече от необходимото", казва Юнкер.
 
По думите му обаче, ситуацията е различна за приблизително 1000-та британци, работещи като еврочиновници, понеже те работят за Европа, а не за Великобритания.
 
Грешка на Камерън
 
Референдумът е лична грешка на премиера Камерън, заяви еврокомисарят за цифровата икономика Гюнтер Йотингер по телевизия Евронюз. 
 
По думите му излизането от ЕС ще нанесе значителни щети на Великобритания. Щом излиза от ЕС, значи излиза и от единния европейски пазар, за нея правилата ще бъдат други, не може другояче, смята той. 
 
Според него Шотландия може да стане 28-и член на ЕС, ако проведе повторен референдум и гласува за излизане от Обединеното кралство. Ако след евентуален референдум стане независима страна и изпълнява условията, предвидени от европейските базови споразумения, въз основа на които се взима решение за приемане, тогава защо не, заявява той в отговор на въпрос. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #16

    Много точно го е казал Шулц като типичен германски социалдемократ, не националсоциалдемократ. Преди години един италиански евродепутат каза в ЕП,че Шулц говори като надзирател в концлагер. Тепърва ще наблюдаваме фиаското и спекулациите по членството на ОК или остатъчна Британия в ЕС, но толкова империи се разпаднаха от преяждане и остаряване- като Римската,турската ......сега остава ЕС да съгласува и реши за формирането на европейски въоръжени сили и нато ще залезе. макар че ако не бяха шотландците,ирландците

  2. dimitardi100
    #15

    От този референдум името на Велика Британия ще се смалява!

  3. mariannikolov65
    #14

    Има доста прилики между британския и нашия мат'ряли. 1)И там и тук младежите искат да са в Европейския съюз; и там и тук младежите са много заети с все неотложни неща - как да си татуират някои скрити под бельото части от телата, как да си продънят носовете и джуките и да си забият телове и кабърчета в тях, как да си вдигнат промилите с алкохол по кръчмите и ред др. такива. И там и тук младежите не се навиват да си "хабят времето" с гласуване и най-много по 20% от тях отиват да гласуват. 2)И там

  4. Калико Джо
    #13

    Не мисля че разпадащото се кралство ще просперира само в глобалната икономика след като огромната част от търговията им е с ЕС, с който те не искат да имат нищо общо. А и тия английски пенсионери които сънуват Британската си Империя от 19 век ще бъдат лошо събудени. А трябва да се бърза с раздялата защото неяснотата е най-лошото нещо за бизнеса и икономиката и всеки ден пропуснат да разрешим развода ще се сриваме повече.

  5. Boriana Boneva
    #12
  6. "Трябва да се противопоставим решително на популистите"?! А популизъм ли е, че в Балгариа се сторят стадиони с € пари, в села с по 1 жител, само и само ДПС да "усвои" нещо? Популизъм ли е, че има платени от данъкоплатеца и отказани от ЕК проекти за стотици милиони или милиард? Популизъм ли е, че Западният модел на либерално правосъдие не бори корупцията на Българска земя? Популизъм ли са нарязаните рекатори на Козлодуй или оскъпените ми сметките от ВЕИ-та? А НЕекологичните офшорни въглищни централи? А Т.нар. "високоефективни"?

  7. Boriana Boneva
    #10
  8. Boriana Boneva
    #9

    леви и десни всички в ЕС са бесни. Трудно сдържат нервите. Объркването е тотално. Сигурно така е и в Англия и там народ и политици са объркани. Съмнявам се че победителите триумфират от сърце. Глобалният свят им изигра на всички лош номер. Той показа, че икономиката може да бъде използвана, а това винаги е било така през човешката история, за оказване на натиск, когато разума не управлява действията ни. Съвсем спекулативно преди черния четвъртък /ЧЧ за ЕС/ лирата беше вдигната, за да насърчи англичаните

  9. Entdecken
    #8
  10. Коментарът е изтрит в 12:48 на 25 юни 2016 от автора.
    #7

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.