Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон Дянков напуска управата на руската ВТБ

9 коментара
Симеон Дянков, сн. БГНЕС

На фона на въведените санкции срещу Русия все повече чужденци напускат постовете си в руски компании и сред тях е и бившият български финансов министър Симеон Дянков, пише руското издание "Комерсант".

Поредната вълна от оттегляне засегна най-вече двете банки, които са обект на санкциите - "Сбербанк" и ВТБ, посочва изданието. Всяка от институциите загуби като членове на надзорния си съвет хора с европейско гражданство. За "Сбербанк" това е почетният директор на "МакКинси" Питър Кралич, а за ВТБ - икономистът Симеон Дянков. По мнение на местни експерти това вероятно ще продължи.

От "Сбербанк" обяснили, че напускането на Кралич вероятно е свързано с изискванията към банките в Европа, но също така е и по лични причини. От самия Кралич и неговата компания не е получен коментар.

Подобен е случаят и с Дянков, посочва вестникът, като уточнява, че той е заявил желанието си да излезе от надзора на ВТБ през март.

Тогава причини не са били съобщени, но самият Дянков обяснил пред изданието: "Не мога занапред да се ангажирам с банката, защото не смятам, че мога да бъда полезен след въвеждането на санкциите". В същото време обаче в официалната позиция на ВТБ се казва нещо различно: Държавата в лицето на Росимущество (Федералната агенция за управление на държавното имущество - бел. ред.) не включи кандидатурата на Симеон Дянков в състава на Надзорния съвет на ВТБ, който ще бъде гласуван на общото събрание на акционерите през юни".

Такава е обаче ситуацията не само в банките, попаднали под международните санкции, потвърдил чиновник от правителството пред изданието. То посочва и че излизането на чужденци от ръководството далеч не засяга само руските банки.

Така през миналата година в Надзорния съвет на "Роснефт" не е бил преизбран бившият топ мениджър на "Морган Стенли" Джон Мак. И при него официално напускането му не се свързва със санкциите.

Източникът на вестника посочва, че санкционираните компании нямат интерес официално да признават загубите си на ключови кадри.

"При ВТБ даже в опит да се задържат на постовете им чуждестранните експерти е било решено да се ограничи броят на въпросите, които да се разглеждат на общото събрание на акционерите. Целта е да се избегне нарушение на санкциите от страна на чужденците, особено когато се вземат решения за пускане на облигации, взимане на кредити и др.", разказал източникът на "Комерсант". На такъв въпрос обаче, поставен официално от вестника, от пресслужбата на банката изобщо не отговорили.

Юристи уточняват, че членството в съвети на директорите също може да се третира от американските и европейските власти като помощ за привличане на инвестиции, което е нарушение на режима на санкции, за което се предвижда наказателна отговорност. Никой от източниците на вестника обаче не е могъл да посочи известен случай, на привлечен под отговорност човек или фирма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #9

    Когато Дянковчето беше назначено за ректор на най-престижния икономически институт в Русия (ВШЭ) на мястото на избягалия във Франция Гуриев (считан от много експерти за най-добър руски икономист), много специалисти в Русия бяха шокирани (кой е пък този?). Но след като стана член на УС на най-голямата (при това правителствена) руска банка, всичко стана ясно - плащат му за определени агентурни заслуги. Сега обаче, в резултат на кризата и намаляването на ресурса за крадене се засили неимоверно "гризането" между различните кланове на кремълската мафия. Явно е попаднал в губещ клан.

  2. Десен бесен
    #8

    Тоя "специалист" не предвиждаше ли, че на Русия няма да й се отразят санкциите?

  3. dimitardi100
    #7

    Един достоен българин и голям професионалист! Един от най-добрите финансови министри на България за всички времена!Обикновено такива ги прогонват от България!

  4. анита хегерланд
    #6

    Финансовата криза навлиза в нова фаза.

  5. Londoner
    #5

    Велчев и Катев, известни с успешното изтъргуване на българския дълг, още ли са там?

  6. Entdecken
    #4

    Дано не изгонят царския крадец Милен Велчев от руските фирми, на които уж помагал, че втори форсмажорен грабеж като неговиая с външния дълг крехка България няма да преживее.

  7. П. Стоянов
    #3

    Понеже Дянков се закле, че ръчичката му няма лев да плати на руснаците, може сега поради инвалидност (?!) да е отстранен. Прави се на американец, но не можа да скрие големия си червен за...к. Елементарен, безмозъч... наемник, келееш. И "царя" се прави на "цар" но се навлече омразата на целия народ. Дянков, Велчев също ще плащат. Всичко се плаща. До стотинка.

  8. strobo
    #2

    И тези са се усетили че пет пари не струва...

  9. Boriana Boneva
    #1

    шок и ужас. Ами ако се върне в България?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.