Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Символът на българската мафия

0 коментара

Илия Павлов е една от най-спорните фигури на българския преход, а оглавяваната от него групировка Мултигруп, преименувана в MG -корпорация, е обвита със съмнителна слава.

Историята на групировката е най-яркият пример за това как политическата власт в България може да бъде използвана за правене на много пари, писа в. Капитал. Биографията на Мулти всъщност представлява 13-годишно преплитане на сенчестия бизнес с политиката - от бизнеса с крадени коли и контрабандата до сложни финансови сделки и международни договори за газ и ток. С участието на Мулти се родиха едни от най-големите мистерии (за ролята на Луканов и тайните служби в източването на икономиката) и скандали и обвинения в корупция в най-новата ни история (цесията "Химко", паразитирането върху "Кремиковци", скандални доставки на въглища за енергетиката и т.н.).

Големият удар на групировката се оказа стратегическото ѝ сътрудничество с руския "Газпром". И въпреки това през всичките тези години най-успешният "бизнес" на Илия Павлов си остана именно пазаруването на депутати и висши служители в изпълнителната власт. Точно моделът полугрупировка-полупартия носеше дълго време успех на Илия Павлов.

Официалната биография

Павлов е роден на 6 август 1960 г. в София. Завършва Висшия институт по физкултура през 1981 г. и журналистика през 1993 г. Специализира мениджмънт във Великобритания и САЩ. През 1983-84 г. е журналист на свободна практика. През 1985 г. е съветник в министерството на културата, а до 1988 г. е ръководител на отдела за "Международни връзки".

Официално Павлов започва бизнеса си със създаването на частната фирма Мултиарт през 1988 г., която се разраства до една от най-големите групировки в страната. От октомври 1996 г. той е президент и на българо-руската съвместна компания Топенерджи (за транспортиране на руски газ и нефт през България за Турция и южната част на Балканския полуостров), по-късно изкупена 100% от Газпром. От септември 1997 г. е председател на Надзорния съвет на Кредитна банка. През 1997 г. е съветник на депутата в 38-то Народно събрание от ОНС Венцислав Димитров. От 26 август 1997 г. е председател на Надзорния съвет на холдинга Мултигруп България и на футболен клуб ЦСКА. Павлов преотстъпи поста си в ЦСКА на настоящия шеф на бизнес клуб "Възраждане" Васил Божков, чието прохождане в бизнеса също се свързва с Мултигруп.

Бизнес-история

Бизнес-историята започва от 1988 година. Зетят на бившия началник на Трето управление на ДС (ВКР) Илия Павлов регистрира в Швейцария първата си фирма Мултиарт за търговия с културно-исторически ценности. Това става съвместно с бившият шеф на Шести отдел на Шесто управление на ДС Димитър Иванов. В Цуг се регистрира и Мултигрупата - първообразът на огромния концерн, чийто официален шеф до днес бе Павлов.

Илия Павлов и Димитър Иванов се смятат за родоначалници и на борческите групировки ВИС и СИК в началото на 90-те години, преминали от директен бандитски рекет и изнудване през по-префинената застрахователна формулировка.

Следващият бизнес на Павлов е свързан с трафик на автомобили от Западна Европа в България.

Един от периодите на най-голям разцвет на Мулти бе по времето на Беровото управление до края на 1993 г. Тогава групировката се прочу със скандалния договор за цесия, с който директно източваше държавния завод "Химко" и паразитирането на входа и на изхода на "Кремиковци". По времето на Беров, както и при следващото социалистическо правителство на Виденов, апетитите на Мулти бяха разпрострени във всички сфери на българската икономика, най - вече в енергетиката, инфраструктурите, туризма. Бизнесът на Мултигруп е силно обвързан с Русия и руски икономически и финансови кръгове. По време на Беровото управление бе създадена и първата формация на едрия бизнес в България - Г-13, с дейното участие на Илия Павлов.

След идването на БСП-правителството на Жан Виденов през 1994-та, Илия Павлов за първи път предприе акция за промяна на имиджа си и нашумя с прочутата фраза за късането на опашката на гущера. "Структурите сами трябва да се откажат от своите деяния. И да отрежат от себе си тази ненужна част от бизнеса си, както гущерът къса опашката си, за да спаси живота си.", написа Павлов във в."Дума", с което постави периода на сближаване с новата власт и разшири мащабите на бизнеса си.

Оттогава Мултигруп се опитваше непрекъснато да замете следите на скандалното си минало, свързано с източване на държавни предприятия на входа и на изхода.

Илия Павлов обаче не успя да се сговори с Виденов. Тъй като правителството не се съгласи с икономическите условия на Топенерджи за доставки и транзит на руски природен газ през България, тогавашният депутат от БСП Андрей Луканов, Илия Павлов, бившият шеф на Газпром Рем Вяхирев и бившият руски посланик на Русия у нас Александър Авдеев влязоха в открита атака срещу Виденов.

През октомври 1996-та Луканов беше убит. През декември същата година кабинетът падна.

Мулти пробва отново да обърне общественото мнение през пролетта на 1998 г., когато бяха отстранени двете най-популярни лица в компанията - вицепрезидентите Радослав Ненов и Иван Колев.

СДС обаче не се хвана и групировката понесе поредица от тежки удари. Тогава гръмна захарната афера "Бартекс", барети нахлуха в офиса на "Мулти", а Спартак Жаров беше глобен с огромна сума.

В името на новия си имидж групировката няколко пъти смени структурата и името си. Първо тя стана корпорация с името "МG холдинг България". После се прекръсти на "България 2002 АД холдинг", за да стигне до "MG - корпорация".

Постепенно се промени и структурата на Мултигруп, която години наред безразборно заграбваше фирми във всеки бранш - от захарни заводи до производство на олово, стъкларство и строителство, цигари и трикотажни фабрики, селскостопанска и банкова дейност, туризъм и електроника, газ и нефт, електроенергетика и химически заводи, производство и дистрибуция. С кухи финансови схеми Мултигруп придоби активи, които след идването на СДС на власт вече не можеше да управлява, защото нямаше достатъчно финансов ресурс, а вече не можеше да разчита на благосклонност от страна на държавата. Без правителствена и политическа подкрепа, в условията на строгата финансова дисциплина на въведения валутен борд и без финансовата мощ на "Газпром" зад гърба ѝ, през 1998 г. групировката се оказа твърде близо до банкрута.

Тогава Илия Павлов обяви, че концентрира дейността на Мулти само в няколко направления - енергетика, хранително-вкусова промишленост, туризъм и търговия с недвижимости.

В момента, макар и вече без Кредитна банка, застрахователното дружество "София инс" и "Топенерджи", групировката на Илия Павлов включва над 50 фирми, от които близо 20 придобити с участие в масовата и касовата приватизация. По-значимите от тях са най-големият производител на кабели в България "Елкабел", "Папас олио", "Минстрой холдинг", "Захарна фабрика - Пловдив", "Бургаски захарни заводи - Камено", "ЗММ - Нова Загора", туристическите фирми "Балкантурист холдинг", "Грандхотел Варна" и няколко по-малки хотела, винарските фирми "Менада" и "Сакар", няколко шивашки предприятия и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.