Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдикати и работодатели искат незабавни мерки за успокояване на енергийния пазар

Социалните партньори упрекнаха търговците и подкрепиха промяната в закона, след която всички сделки за свободния пазар ще минават през борсата

2 коментара
Синдикати и работодатели искат незабавни мерки за успокояване на енергийния пазар

Спекулативното и необосновано повишаване на цената на електрическата енергия ще доведе до фалити, загуба на трайни работни места и „замразяване“ нивата на доходите в редица браншове и отрасли.Това предупреждение отправиха в неделя в обща позиция национално представителните синдикални и работодателски организации - КНСБ, КТ „Подкрепа“, АИКБ, БСК, КРИБ.

Те се обявяват в подкрепа на предприетите законодателни стъпки за договаряне през борсата на всички количества електрическа енергия, предназначена за свободния пазар.

Повод за тревогата им е буквалното взривяване на пазара на електроенергия от взаимни обвинения заради драстичното повишение на цената на тока за бизнеса, ползващ енергия на средно напрежение, което търговците са обявили на част от предприятията от 1 януари 2018 г.

Бизнесът вини търговците, те - държавните централи, които обаче твърдят, че не само не създават дефицит на пазара, но дори им остават непродадени количества на борсата.

За обявеното драстично поскъпване на тока за бизнеса с 50 до 90 процента от страна на доставчици съобщи преди дни председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) Константин Стаменов. Той каза, че се обмисля акция заводите да съберат ключовете си и да ги предадат на енергийния министър Теменужка Петкова да ги управлява, тъй като при подобен ценови скок предприятията са обречени на фалит. Той поиска среща с Петкова и дори с Борисов.

Такава среща бе свикана в енергийното ведомство в петък, след която обаче мистерията с поскъпването се задълбочи.

Председателят на енергийната комисия и бивш министър на енергетиката в първото правителство на ГЕРБ Делян Добрев заяви, че шепа търговци, които са напазарували електроенергия на ниски цени, сега дерибействат и рекетират българския бизнес.

Асоциацията Свободен енергиен пазар, с която членуват 12 търговци на ток, на свой ред излезе с позиция, от която става ясно, че виновни за създалата се ситуация са държавните електроцентрали.

На срещата при Петкова обаче държавните производители на електроенергия – АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и НЕК, отрекли те да са виновни за обявения от търговците недостиг на ток на пазар. "Националната електрическа компания" дори обяснила, че ежедневно от предлаганите от нея количества ток на енергийната борса остават непродадени между 50 и 300 МВ.

Драмата се разиграва точно след като парламентът преди дни окончателно одобри законови поправки, според които от 1 януари 2018 г. всички електроцентрали с инсталирана мощност над 5 МВ трябва да продават количествата си ток на Българската независима енергийна борса. Изключения ще са само централите с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията им, както и тези, които са длъжни да подават на регулирания пазар за бита и малкия бизнес определени им от Комисията за енергийно и водно регулиране квоти.

Пазарът на електроенергия у нас вече се доминира от търговията на свободен пазар, което се подкрепя от национално представителните работодателски и синдикални организации като модел за устойчива конкурентна среда, осигуряваща подобрение качеството на услугите и оптимизиране на цената на електрическата енергия, се посочва в разпространената в неделя позиция на синдикатите и работодателите.

За стопанските потребители, присъединени към мрежите на високо и средно напрежение, като задължени регистрирани участници на свободен пазар, това е и единственият начин за осигуряване на нужното им електропотребление.

Дейността на участниците в електроенергийния пазар – производители на електроенергия, търговци, координатори на балансиращи групи, преносен оператор, оператори на електроразпределителна мрежа, борсов оператор и доставчик от последна инстанция минава през лицензионен режим, надзор от страна на КЕВР и утвърдени норми, част от националното ни законодателство. Осигуряването на конкурентна среда е сред задълженията и на КЗК, посочват организациите в общата си позиция.

Прозрачност, надеждност и предсказуемост – това са ключови категории за успешно и пълноценно функциониране на енергийния пазар. Но нещо в този пазар не работи както трябва, констатират те.

И припомнят, че значителни обеми бяха търгувани към определени търговци при неясни условия, обезпечаващи непазарни предимства спрямо останалите участници. Изкуствено бе ограничавано и предлагането през двата сегмента на борсата – малки, нерегулярни лотове, липса на профилирани продукти. Това естествено води до ирационални ценови нива, които категорично не могат да бъдат определени като референтни.

Отбелязваме, че предприетите стъпки за договаряне през борсата на всички количества електрическа енергия, предназначена за свободен пазар могат да ограничат тези непрозрачни практики. Нужен е съответният контрол и санкции срещу манипулации и злоупотреби при ясни, недвусмислени регламенти и правила, посочват синдикатите и работодателите.

Междувременно според тях необосновано, без връзка с реалностите в сектора, непрозрачно и напълно непазарно се предприемат действия за значително увеличение на цената на електроенергията, като през последните дни този процес ескалира рязко до претенции от страна на търговците за прекратяване на договори за доставка или налагане едностранно на цени с между 30% и 65% по-високи спрямо установените до момента.

Спекулативното и необосновано повишаване на цената на електрическата енергия ще доведе до фалити, загуба на трайни работни места и „замразяване“ нивата на доходите в редица браншове и отрасли. Ще доведе и до ръст на цените на хранителни и нехранителни стоки. Увеличението засяга както бизнеса, така и държавни и общински администрации, болници, училища, членовете на синдикатите и всички работещи български граждани. Пренасяйки се към цените на регулиран пазар, ще засегне всеки битов абонат.

Некоректните търговски практики включват и нови задължения в системата на енергетиката, като няколко търговци дължат вече десетки милиони лева към фонда за сигурност на електроенергийната система.

В тази връзка апелираме за незабавни и конкретни стъпки към ограничаване на вредни практики и недопускане на напрежение в системата на българската енергетика и индустрия в началото на зимния период, заявяват социалните партньори в позицията, подписана от председателите на АИКБ, БСК, КРИБ и на синдикатите КНСБ и КТ „Подкрепа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Що рев беше еврпейски правила и слободия с търговията с ток! Че гадната държавна НЕК продаала евтино! Е, сега няма от кво да с еоплаквате, вече е скъпо! Но печалбата не е в производителите, а в търговците на ток! Искахте скъп ток-имате го! Искахте търговия с ток по еврпоейски-и нея я имате! Е то не може хем да искаш скъпо и частно и с много посредници, хем после-ама защо ми е скъпо?В България индустиря НЯМА! 91% от нея е унищожена. Има собствници на перки, дистибутори, търговци, катрели и монополи, които важничат, като се наричат "индустриалци"

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    СКОРО ще ги разберем. Важна стъпка на ЕС в битката срещу корупцията, всички компании в ЕС трябва да впишат в регистър крайните си собственици. Това е голяма крачка в посока към свиване на възможностите за задкулисие в бизнеса, Против били Малта, Кипър, Люксембург и Ирландия ,офшорките… EU AGREES ON NEW GROUND-BREAKING RULES TO END ANONYMOUS COMPANIES, BUT FALLS SHORT ON TRUSTS

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.