Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата притисната отвън и отвътре за КТБ

Брюксел иска мерки за покриване на гарантираните влогове, бизнесът и синдикатите притеснени за блокирани плащания и заплати

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Държавата е притисната отвън и отвътре да предприеме мерки, за да не допусне кризата със затворената Корпоративна търговска банка (КТБ) да излезе извън контрол. Това стана ясно от думите на президента Росен Плевнелиев в петък пред партиите, представени в националния и Европейския парламент, както и от изявленията на синдикати и работодатели, които преди това се срещнаха с него. В същото време парламентът е пред разпусне и предизборният сблъсък между ГЕРБ и БСП препъва актуализацията на държавния бюджет, която би разрешила на служебното правителство да договаря нови външни заеми и да посрещне непредвидени ситуации, каквито държавният глава не изключва.

Еврокомисията вече е информирала БНБ, че следи много внимателно ситуацията с КТБ и дали българските власти действат така, че да бъдат изплатени на гражданите дължимите им по закон суми, съобщи Росен Плевнелиев по време на политическите консултации по повод актуализацията на бюджета за 2014 г.

Брюксел е предупредил, че ако България не вземе мерки, това означава проблем не само за тази банка, но и европейски проблем.

"Очакваме към 15 октомври БНБ да каже ясно по кой вариант тръгваме. Вариант 1 - ликвидация, вариант 2 - оздравяване. Законът е ясен. Нов закон няма да има и аз мисля, че това беше едно правилно решение, което вие взехте. Но какво правим тогава, когато на 15 октомври е възможно да стане ясно, че няма възможност да се оздрави. Ние си пожелаваме оздравяване на тази банка, искаме. Но, ако дупката е прекалено голяма, което е възможен сценарий, трябва да има вариант ликвидация. Двадесет дни по-късно ние трябва да започнем да покриваме на българските граждани до 100 хил. евро - обещаните и гарантирани влогове. Категорично искам да заявя, че много от вас, както и синдикалните и работодателски организации, категорично се противопоставиха за изплащане на сумите над 100 хил. евро и това няма как да се случи", каза Плевнелиев.

"Затова вярвам, че предвиждането на мерки и съответно ресурс, за да можем всички да поемем възможни рискове, да спим спокойно, да спазим европейските директиви и правила, е важно, за да може България да покаже, че е един отговорен и достоен член на Европейския съюз и най-вече към българските данъкоплатци, които трябва да бъдат спокойни. Знаете, че стотици хиляди обикновени, честни данъкоплатци, имат сметки в тази банка, както и много предприятия и фирми", каза Плевнелиев и призова партиите да подкрепят актуализация на бюджета и да дадат възможност служебното правителство да може да тегли заеми.

При категоричния отказ на БСП да подкрепят тези искания, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обеща да осигури свои депутати за кворума на заседанието на Народното събрание в понеделник, но само за актуализацията на бюджета на НЗОК.

Блокираната между първо и второ четене актуализация на държавния бюджет предвижда вдигане на тавана на дълга с нови 3.4 млрд. лв., от които два милиарда са "за мерки за осигуряване на икономическата и финансовата стабилност" заради казуса с Корпоративна търговска банка и дъщерната ѝ "Креди Агрикол". Предполага се, че около 2 млрд лв. трябва да бъдат добавени към фонда за гарантиране на банковите влогове, от който по закон се изплащат влоговете до 100 хил. евро.

След срещата си държавния глава синдикатите и работодателите информираха, че не са обсъждали въпроса дали служебният кабинет, който се очаква да бъде назначен на 6 август, да тегли нови заеми.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал (АИК) е настоял президентът да поиска от политическите сили депутатите да работят и в събота и неделя, за да намерят решение по казуса "КТБ".

Синдикатите и работодателите са напомнили искането си за създаване на експертен надзорен съвет, който да работи независимо от назначените квестори в КТБ и да направи обективен анализ за състоянието на банката, както и да предложи изход от ситуацията.

Президентът е заявил обаче, че такъв комитет няма как да бъде създаден към него, защото той е част от разделението и няма как да се намесва в работата на БНБ по никакъв начин.

Велев коментира, че разделението на властите не позволява намеса в работата на БНБ и затова ще се търси вариант комитетът да бъде създаден към работодателските и синдикални организации.

По думите му обаче извън публичната информация работодателите нямали други данни по темата, затова е нужно създаването на този комитет.

Има начин КТБ да отвори по-рано, смята Велев."Целим това и работещото решение е акционерите да участват с увеличаване на капитала на баката. Ако няма желание от тях, трябва да се разгледа и възможността вложителите с над 100 000 евро да се включат", предложи председателят на АИК.

Според председателя на КНСБ Пламен Димитров, над 100 000 работници са засегнати по някакъв начин от затварянето на Корпоративна банка. Те не са вложители, а предприятията, в които работят, имат пари в КТБ, уточни синдикалистът и предупреди:"Ще има проблем със заплатите през август, септември и нататък".

"Не се радвам, че трябва да назнача второ правителство, но моля ви, помогнете, не връзвайте ръцете на служебното правителство. Моля, подкрепете този подход, иначе служебното правителство няма да помага, а ще спира, няма да плаща, а ще реже", заяви по-късно президентът пред политиците, апелирайки да актуализират държавния бюджет и свързаното с това искане временното правителство да може да тегли заем.

"Да се даде възможност за заем го виждам като всичко друго, но не като празен чек - при необходимост и с последваща ратификация - празен чек ли е подпис на договор с ЕК, ЕЦБ, МВФ или ЕБВР? Това не е празен чек, гарантирам ви пълна прозрачност", каза президентът по повод упреците на БСП, че искал да му подпишат "празен чек".

Междувременно чуждестранни инвеститори в облигации на Корпоративна търговска банка са готови да съдят България, ако банката фалира. Инвеститорите притежават деноминирани в долари облигации, чийто падеж е на 8 август, и ще заведат съдебно дело срещу българското правителство, ако задълженията по облигациите им бъдат просрочени, съобщи агенция Ройтерс в четвъртък, позовавайки се на два източника.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3
  2. Целта на подобни кьорфишеци е ясна! Кои хора от снимката са влизали с празни сака и са излизали с надути сака от КТБ също е ясно! Държавата тряя да плати повече, от колкото законите позволяват! Е така, на добра воля! И заради добро лобиране! Не ви ли е срам бе! Дай от своя джоб, като искаш повече пари да покриват загубите на КТБ-корупционен център на токсичната ни политическа класа! Тук не слагам синдикатите, щото те в цял свят са марионетки! Я на мафията, я на олигарсите-престъпниците с бели якички!

  3. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.