Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Синдиците на КТБ щели да върнат източени 1.4 млрд. лв. по закона "Пеевски"

Правната комисия отхвърли ветото на президента върху спорния нормативен акт

7 коментара
Данаил Кирилов

Синдиците на КТБ, които до момента са разпределили на вложители и кредитори едва около 600 млн. лв., обещаха да върнат още 1.4 млрд. лв., ако влезе в сила законът "Пеевски" за КТБ. На такава стойност възлизал ефектът от нормативния акт, изчисли синдикът Ангел Донов. Изказването му бе по време на заседанието на правната комисия в парламента, която отхвърли ветото на Румен Радев върху нормативния акт с 13 гласа на ГЕРБ, "Обединени патриоти" и ДПС. БСП и "Воля" гласуваха срещу повторното приемане на закона.

Преди Нова година триото от ДПС Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид внесе спорен законопроект, чиято цел бе да върне откраднатото от КТБ, и то три години и половина след вторичното разграбване на фалиралата банка чрез незаконни цесии и прихващания, направени най-вече по време на квестурата, назначена от БНБ.

Благодарение на съдружието ГЕРБ-ДПС проектът бе приет от парламента през февруари, но президентът Румен Радев наложи вето. Аргументите на държавния глава бяха, че в преходните и заключителните разпоредби има текстове, с които се "преуреждат с обратно действие в нарушение на правовата държава настъпили правни последици, придобити права и погасени задължения". Основната критика на противниците на закона е, че със задна дата могат да се оспорват хиляди сделки, което крие непредвидими последици за стопанския оборот и нарушава принципа на правовата държава.

За пореден път в защита на закона в правната комисия в парламента се изказаха синдиците на КТБ Ангел Донов и Кристи Маринова.

"Трети път се явяваме на комисия за този закон. Потвърждаваме нашето становище, че този закон трябва да бъде приет, за да попълним масата на несъстоятелността и там да влязат 1.4 млрд лева. Досега това число не бяхме го казвали, но това ще е ефектът от този закон. Той ще помогне на нас, на вложителите, на кредиторите на банката да си получат парите. Ако не бъде приет този закон, смятаме, че това ще бъде в помощ на длъжниците, които са взели много пари от банката и не желаят да ги връщат и с всякакви правни способи се опитват да прехвърлят своето имущество, ипотекирано в банката, заличено от квесторите, само и само да не възстановят взетите пари от банката", заяви Донов.

От думите на Донов се разбра, че заличените обезпечения в полза на КТБ са на стойност 233 млн. лв., а материалният интерес на извършените прихващания е 1.17 млрд. лв., откъдето идва числото 1.4 млрд. лв. Броят на заведените съдебни дела е 205.

Досега единствената сума, която е разпределена от синдиците на вложителите с негарантирани депозити и част от кредиторите, е малко под 600 млн. лв., но те не са стигнали реално до хората и фирмите заради оспорване в съда. Въпросната сума е почти всичко, което е събрано и налично по сметките на банката около три години след отнемането на лиценза ѝ. Остава неясно как тепърва ще бъдат възстановени нови 1.4 млрд. лв., които отдавна са откраднати чрез престъпни схеми.

Законът "Пеевски" най-общо предвижда обезсилване със задна дата на цесиите и прихващанията, направени по време на квестурата на КТБ, чрез които банката загуби около 850 млн. лв. Това се прави с промени в Закона за банковата несъстоятелност, като изрично се посочва, че сделките ще се считат за недействителни, независимо от броя на прехвърлянията. Целта е синдиците по-лесно да печелят заведените стотици дела за обезсилване на съответните сделки.

Аргументът на БСП, която подкрепи налагането на вето върху закона, беше, че в него е предвидено ретроактивно действие, което ще създаде правна и икономическа несигурност.

"Законопроектът е противоконституционен, нарушава принципите на правната сигурност и ще създаде хаос, липсва задълбочена оценка на въздействие по отношение на кръга лица, които ще бъдат засегнати, както и какъв сигнал ще даде това на бъдещите инвеститори. Ако сделки са се извършвали с измамна цел, те могат да бъдат атакувани и разваляни и по настоящото законодателство. Не става ясно защо трябва да се пише специален закон. Защо към момента на обявяване на банката в несъстоятелност активите ѝ са оценени на около 5 милиарда, а синдиците възнамеряват да съберат около 10 милиарда", коментира Тодор Байчев от БСП.

"Законодателство за един човек и за една банка не се прави. Текстовете създават много въпроси занапред, те са изразени във ветото. Когато даваме знаци, че един закон се променя спрямо ситуацията, това не работи добре. Проблемите, които поставя такъв тип законодателство, са повече от решенията", заяви Крум Зарков от левицата.

Въпреки твърденията на БСП, че законопроектът е противоконституционен, нито левицата, нито президентът Румен Радев до момента са обявили, че ще се обърнат към Конституционния съд.

Йордан Цонев от ДПС обаче за пореден път защити проекта си и съобщи, че е поискал информация за сделките, които ще бъдат засегнати от проекта.

"Пожелахме да се съобразим с препоръките на президента, отразени в мотивите, че трябва да има повече яснота за обхвата на закона. Написахме писмо до министъра на финансите Владислав Горанов. Искаме да ни съдейства да получим от синдиците данни за обхвата на сделките, които биха попаднали под нормите, които сега предвиждаме в закона. От министъра ще имаме цялата справка до края на работния ден", заяви Цонев.

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ защити действието на закона със задна дата.

"Този казус започна в 42-то НС, но при старта на 43-то внесохме два законопроекта за изменение в Закона за банковата несъстоятелност, за да предупредим всички участници, че всяка една цесия ще бъде обявена за недействителна, че принципът в несъстоятелността е страните, кредиторите и длъжниците на дружеството да не се договарят директно, защото така ще променят масата на несъстоятелността, защото така ще се предредят едни други. Видя се, че тогава частично сме овладели процеса, но не напълно. Затова подкрепям законопроекта. Приемам този опит като правно възможен и правно обоснован", каза Кирилов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. velko
    #7

    Докато НС приема закони за отделни лобита,българската държавност ще бъде отвъд хоризонта,а България-територия.

  2. Realist
    #6

    Страхотен портрет на тоя тулуп! Великолепно изпълнение на фотографа - 6 за срока, 6 за годината!

  3. Entdecken
    #5

    Ама, ма кого какво ще върнат ?! - На Боко и Шиши 1,5 милиарда а на другите - каквото остане...

  4. milan
    #4

    Кой печели и кой губи от това разкарване на парите,на "иди ми,дойди ми"?Няма ли,да има осъдителни присъди,най-накрая?

  5. Калико Джо
    #3

    Ще ги върнат, ама на кого? На КОЙ?

  6. Pavlova
    #2

    Да, ама друг път.

  7. т€еритория на Мики Маус
    #1

    А дано! И половината на тая сума, пак ще е "нещо"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.