Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирия гледа към следвоенна Германия за своето възстановяване за 200 милиарда долара

3 коментара
Сирия гледа към следвоенна Германия за своето възстановяване за 200 милиарда долара

Въпреки че гражданската война все още бушува в голяма част от Сирия, правителството в Дамаск вече чертае планове за възстановяването на страната. Германските компании са сочени за идеални партньори заради репутацията си за качество и технически постижения, но и заради огромния опит от възстановяването на Германия от пепелищата на Втората световна война.

Визията на Тамер Джагхи за Сирия без война включва гигантски небостъргачи със стъклена фасада да се издигат насред пустинята. Соларни панели произвеждат електричество от плоските покриви в Стария град на Дамаск, а брегът на езеро в опустошения град Хомс гъмжи от вятърни централи.

"Ситуацията в Сирия е сравнима с положението в Германия след Втората световна война", казва Джагхи, организатор на тазгодишния търговски панаир в сирийската столица, посветен на възстановяването на страната. "Германия е добър пример за това как може да бъде постигнато това възстановяване."

Сраженията все още продължават в много части от страната, но той и неговата компания Al-Baschek вече чертаят планове за следвоенния период, като търсят международни компании, които да поканят. Брошурите на бюрото му за "Възстановяване на Сирия" дори рекламират за инвестиции, "Защото всяка криза създава и възможности!".

Според оценка на Световната банка (СБ) и Международния валутен фонд (МВФ) цената на възстановяването на Сирия е до 200 милиарда долара. Инфраструктурата бе засегната особено тежко, като пътища, мостове, водо- и електроснабдителни мрежи сега са в руини в много части от страната. Според оценки на МВФ освен това, ако конфликтът приключи утре, ще са необходими 20 години брутният вътрешен продукт (БВП) на Сирия да се възстанови до предвоенното си равнище - нещо, което предполага сериозен външен ангажимент.

Междувременно германски компании горят от желание да се включат в това възстановяване, но са предпазливи заради широкообхватните международни санкции, които забраняват износа на голям брой стоки и оборудване за Сирия. Транскациите с тази страна са ограничени, а логистиката на място е опасна и скъпа.

"Сирийският пазар, естествено, също е интересен за нас", казва Флориан Атенхаузер, говорител на базираната в Бавария компания за машини Sennebogen - водещ световен производител на кранове. Нейна продукция обаче бе изложена на миналогодишния панаир от ливански партньор. "Все още има голяма съпротива срещу предложените проекти, която се дължи и на политически съображения", допълва Атенхаузер.

Германските компании ThyssenKrupp и WSS Investments от провинция Северен Рейн - Вестфалия също бяха представени, заедно със сирийски министерства и фирми предимно от Ливан. Под снимка на президента Башар Асад програмата на панаира обещава на участниците конкурентни привилегии.

Като цяло германските компании все още са представени в Дамаск от местни партньори и главно "просто раздават брошури и рекламни подаръци", както призна една от тях.
"Сирия и Ирак представляват истински потенциал за германската икономика", казва Филип Андре, директор на отдела за Близкия изток на Германската промишлено-търговска камара (DIHK). Основната предпоставка за участие на Германия обаче си остава стабилизирането на политическата ситуация и слагането на край на войната.

Въпреки че износът на германски стоки за Сирия е намалял през последните шест години с 93% според митнически данни, германски компании все пак са доставили миналата година стоки за близо 52 милиона евро (62 милиона долара), главно медицинско оборудване и лекарства, но и стоманени двигатели, автомобили, препарати срещу насекоми и дори връзки.
Siemes посочва, че е съсредоточила вниманието си в Сирия върху няколко подбрани проекта в областта на производството на енергия и доставката на медицински технологии, както и че е "ангажирана да допринесе за възстановяването на тази страна".

На държавно равнище германското министерство на икономиката и технологиите сега дава съвети за започването на нови бизнес операции в Сирия. Министерството на външните работи обаче казва, че към този момент на практика не се рекламира външна търговия с тази страна.

Други държави са по-активни. Става дума по-специални за страните, които подкрепят Сирия и във военен план. В началото на годината Сирия и Иран подписаха няколко писма за намерение за инвестиции във фосфатови мини и телекомуникационни договори.

Според ирански държавни медии в енергийния сектор са били сключени спогодби на стойност 660 милиона долара. Русия и Китай също се очаква да бъдат големи инвеститори, ако се вярва на съобщения на международни наблюдатели като вашингтонския Брукингски институт.

Сирийското правителство на свой ред изтъква всички чуждестранни интереси в страната като доказателство, че въпреки критиките срещу военните действия на армията срещу опозицията и цивилното население, Сирия вече не е в международна изолация. И че е готова да търгува.
"За нас е важно качеството", подчертава Джагхи, като отново насочва поглед към Германия, но не само към нея. "Бихме искали също да видим тук повече европейци. . . Ако мирните преговори са успешни, европейците ще се наредят на опашка".

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Германия ще внася петрол от Сирия и така "ще прескочи" Турция?!

  2. Кой... кой... дядо Бакой
    #2

    Из речника на АОНСУ: - оптимизъм - войната е към края си - кукловодите Благодаря много, върнах се в младостта! Все едно, че съм разгънал в. "Работническо дело"!

  3. Преслав
    #1

    Има оптимизъм , войната е към края си. Кукловодите тоя път се издъниха.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.