Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сирийските бежанци вече могат да работят легално в Йордания

0 коментара
Сирийските бежанци вече могат да работят легално в Йордания

Сирийският бежанец Фауаз Джасем преди захвърлял инструментите и побягвал, щом видел полицията да идва към фермата в Северна Йордания, където от три години бере зеленчуци. Сега работи без страх, че ще бъде арестуван. Той е един от около 23-те хиляди сирийци, получили разрешение за работа в изпълнение на даденото от Йордания обещание на международната общност да приеме 50 хил. бежанци да работят легално през 2016 г. срещу нисколихвени заеми и по-лесен достъп до европейските пазари, пише във вторник агенция Асошиейтед прес в кореспонденция от Аман.

"Преди да получим разрешителните, все едно бяхме в затвор", каза 34-годишният Джасем, докато плевеше доматите. Лицето му закриваше бейзболна шапка на "Ню Йорк янкис". "Сега сме свободни да работим, където и както си поискаме."

Йорданското споразумение със страните донори, което беше сключено тази година, донякъде има за цел да убеди сирийците да не се местят в Европа, както вече направиха стотици хиляди от тях, и да ги задържи в региона с обещание за работа и образование за децата им.

Йордания е постигнала "значителен напредък" в изпълнението на изискванията за наемане на сирийци, каза миналата седмица посланикът на ЕС в кралството Андреа Матео Фонтана.

Новото споразумение обаче е лоша новина за чуждестранните работници в Йордания, които се опасяват, че ще бъдат изтласкани от все по-пренаселения пазар на труда. В Йордания работят приблизително 1 милион гастарбайтери, повечето като портиери, камериерки, строителни работници и берачи във фермите.

Като първа стъпка в прилагането на споразумението йорданските власти преустановиха притока на чуждестранни работници и "започнаха да официализират статута на сирийските работници, които са заети в сивия сектор", заяви министърът на планирането и международното сътрудничество Имад Фахури.

"Ще асимилираме бежанците и ще гледаме на тях като на трудов резерв", каза още той.

Целта на споразумението, даващо право на работа на бежанците, е да бъдат намерени дългосрочни решения за милионите сирийци, разселени от началото на гражданската война през 2011 г. Близо пет милиона избягаха от родината си и се установиха главно в Йордания, Турция и Ливан.

Йордания е приела над 650 хил. бежанци, като около 80 процента от тях живеят в населените места, а не в бежански лагери, и поглъщат изключително много от ресурсите ѝ, включително в сферата на здравеопазването, образованието и жилищното настаняване.

В сряда Европа обяви, че е облекчила търговския режим с Йордания, за да стимулира инвестициите в кралството и да създаде заетост за сирийските бежанци. Новите правила ще разширят кръга на продаваните в Европа безмитни стоки от Йордания. Техните производители на свой ред следва да наемат определен процент сирийци.

Йордания ще получи и преференциални заеми с международна подкрепа, като една от целите е тя да финансира с тях проекти, осигуряващи голяма заетост.

В замяна Аман спря да се противопоставя на това да даде трудови права на бежанците въпреки над 14-процентовата безработица и забавянето на икономиката.

Преди промяната на политиката десетки хиляди сирийски бежанци работеха без разрешителни, защото те бяха твърде скъпи или трудни за получаване. Евтината сирийска работна ръка понижи заплатите в някои сектори като строителството и земеделието.

Новият режим предвижда йорданските работодатели да могат безплатно да вадят разрешителни за работа на сирийци в рамките на шестмесечен гратисен период, който изтича през септември.

За да получат право да работят, бежанците трябва да си извадят медицинско удостоверение и лична карта, която се издава от йорданското министерство на вътрешните работи. Близо 200 хил. бежанци нямат такава карта, защото не разполагат с документи, с които да удостоверят самоличността си, заяви Върховният комисариат на ООН за бежанците.

Разрешението за работа обаче ще промени живота на други като работещия във фермата Джасем.

Той е фермер по професия от сирийския град Хама, избягал е в Йордания заедно със съпругата и двете им деца през 2013 г. и първо е бил в бежанския лагер за сирийци Заатари, най-големия на йорданска територия. Сравнително бързо е напуснал лагера и се е заселил в огромното зеленчуково стопанство, където си е намерил и работа.

Семейството спи в палатка във фермата, която се намира в покрайнините на град Рамса, недалеч от границата със Сирия. Джасем и съпругата му, която също е получила разрешение за работа, допълват паричното си възнаграждение от 1,40 долара на час с безплатна храна от земеделското стопанство.

Фермата е наела близо 1300 работници - над 700 от Пакистан, 300 от Сирия и 270 от Египет.
Един от египтяните Ахмед Абд Хаи се разтревожил, като чул новината, че се замразява наемането на нови чуждестранни работници, макар йорданските власти да заявиха, че за гастарбайтерите в заварено положение няма опасност да бъдат принудени да напуснат Йордания.

Международната организация на труда (МОТ) приветства замразяването на достъпа до пазара на нови работници от чужбина.

Трудовите мигранти трябва да бъдат защитени, но "може би не трябва да приемаме повече египтяни в Йордания, защото си имаме бежанци, които могат да вършат тази работа", каза Маха Катаа от представителството на МОТ в Йордания.

Сирийските бежанци, които не покриват критериите на новата програма, продължават да живеят в страх.

Емад Абдула, сирийски бежанец, работещ в друга ферма, каза, че след две години в Йордания, все още не може да получи лична карта, а това е необходимо условие за разрешително за труд. Той се страхува да не го върнат в лагер или обратно в Сирия.

"Работим само на този двукилометров парцел земя, не бихме посмели да го напуснем", заяви Абдула.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.