Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ситуацията в Крим - най-голямата опасност за сигурността на Румъния след 1989 г.

Президентът Бъсеску: Заради Русия НАТО трябва да препозиционира военните си ресурси

20 коментара
Виктор Понта и Траян Бъсеску

Румънският премиер Виктор Понта заяви, че ситуацията в Крим е най-голямата опасност за сигурността на Румъния след 1989 г.. Президентът на Румъния Траян Бъсеску пък, в дух на рядко срещано между двамата единомислие, заяви, че заради действията на Русия НАТО трябва да препозиционира военните си ресурси.

"Смятам, че това е най-голямата опасност за сигурността на Румъния и за региона след 1989 г. Категорично. Засега е хладен конфликт. Да не дава Господ да стане горещ в следващия период. Очевидно, за първи път си даваме сметка колко важно е, че сме в НАТО, в ЕС и че за всяка опасност, колкото и голяма да е, не сме сами. Ние сме част от едно изключително важно политико-военно семейство", коментира Виктор Понта в предаване на телевизия Антена.

Според румънския премиер конфликтът в Крим е също възможност за сближаване на Република Молдова с ЕС и НАТО.

"В същото време, аз виждам, че е и най-голямата възможност след 1990 г.", каза Понта и добави, че за Румъния този въпрос е много важен. Румънският премиер смята, че трябва да се използва "този политико-исторически момент за изключително силно приближаване на Молдова" към ЕС и НАТО.

Според Понта Румъния може от политическа и икономическа гледна точка да бъде за Молдова това, което Западна Германия бе за Източна. Той уточни обаче, че няма предвид като основно решение обединяване на Молдова с Румъния, както бе обявил президентът Траян Бъсеску.

"Аз не смятам, че това е най-интелигентното решение, освен ако хората в Молдова решат така, ще направят референдум. Ако не, най-рационалното и интелигентно решение е Румъния да подкрепи конкретно, а не само чрез декларации, необратимо сближаване на Молдова с ЕС", каза румънският премиер.

Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че НАТО трябва да препозиционира военните си ресурси вследствие на военните действия на Руската федерация през последните месеци, съобщава агенция Ройтерс.

Бъсеску говори пред журналисти в Букурещ преди да отпътува за Хага за участие в срещата на високо равнище за ядрената сигурност.

"Ще използвам възможността, че много държавни глави ще бъдат в Хага, и извън срещата на високо равнище ще ги информирам за ситуацията в региона, за нуждата от препозициониране на военните ресурси на НАТО в резултат на военните действия през последните месеци на Руската федерация и така нататък", заяви румънският президент Траян Бъсеску, цитиран от агенция Аджерпрес.

Румъния е сред най-твърдите привърженици на западните санкции срещу Москва след анексирането на украинския полуостров Крим, отбелязва Ройтерс.

Румъния се тревожи специално, че съседна Молдова, където има рускоговорещо малцинство, може да бъде следващата, допълва агенцията.

Бъсеску каза още, че Румъния е сред 32-те държави в света, които притежават технологията на целия процес за производство на ядрено гориво, допълва агенция Медиафакс. От тази гледна точка Румъния е изключително важна що се отнася до начина на управление на горивото, посочи Бъсеску. По думите му срещата в Хага се базира на доброволния ангажимент на страните, а най-важното нещо е прозрачността в ядрените дейности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eurasian
    #20
  2. Майк
    #19

    Много "приятни" изненади ги дебнат "партньорите ни от НАТО" зад Дунава. Закарпатието е на педал, Унгария ще застане зад реферемдум. Молдова, като много бедна и незащитена няма накъде- ще падне узряла в руски ръце, барабар с Приднестровието. Сърбия е била и ще бъде руски протекторат, почти 100% русофилско население, при нас в България този процент е около 75-80%. Аз ви написах два сценария, като първият се изпълнява досега точка по точка, а вторият е нова Балканска война, да пази Господ.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  5. Майк
    #16

    Ромънята са следващите и го знаят. Трансилвания, части от Молдова, нали се сещате. Сев. Добруджа също. Русите са с нас, а не с тях- ромъня и руси са естествени врагове а ние с Русия естествени приятели. През ВСВ Румъния е агресор в Русия, плаща за това обаче много скъпо. Независимо от политиците, българин и руси не биха никога влезли във война, въпреки че поради безумие по-рано се е случвало. А НАТО? НАТО не е конкретно с никого, а само където има пръхкава и беззащитна плячка. Иначе нямаше да има турци в Кипър, ако НАТО пазеше "своите". Мисля си, че в НАТО има много категории "свои", "наши" "не-дотам наши" и пр. Пари им под дир--ика на ромънята, пари!

  6. aurum
    #15
  7. severin
    #14

    "Смятам, че това е най-голямата опасност за сигурността на Румъния и за региона след 1989 г. Категорично. Засега е хладен конфликт. Да не дава Господ да стане горещ в следващия период. Очевидно, за първи път си даваме сметка колко важно е, че сме в НАТО, в ЕС и че за всяка опасност, колкото и голяма да е, не сме сами. Ние сме част от едно изключително важно политико-военно семейство" Ето това са думи на място, не лигавата декларация на нашите комуноиди. При това Понта е социалист.

  8. Eurasian
    #13

    Фашизоидните и расистки постинги на разюзданата русофилщина по-долу нагледно илюстрират максимата за крадеца, който крещи "дръжте крадеца" - рубльовщината приписва на украинските патриоти собствените си изстъпления. А иначе е ясно, че голямото предимство на Румъния пред България - нейната непоколебима про-европейска позиция и евроатлантизъм - до голяма стеепен се дължат на факта, че русофилската зараза не е поразила националното съзнание на румънския народ.

  9. aurum
    #12

    Тези са по-мръсни и по нагли и от украинците

  10. Pilgrim
    #11

    няколко стотин хиляди рум........половината ги пратиха да живеят при чукчите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.