Сивият кардинал на сделките в МО излезе в отпуск заради интерес на прокуратурата
![]() Сградата на МО в София. |
Соченият за сив кардинал в Министерството на отбраната Венислав Цанов, който доскоро се ползваше с безграничното доверие на военния министър Николай Ненчев, е излязъл в неплатен отпуск, докато тече проверка на обществените поръчки, които е готвил като шеф на най-ресурсната дирекцията във ведомството - "Отбранителна аквизиция".
Ненчев съобщи във вторник, че лично е настоял Цанов да излезе в отпуск докато Инспекторатът на МО проверява поръчките през последните години. По думите му към някои от поръчките на дирекцията е имало интерес и от прокуратурата.
Формалната причина за отстраняването на Цанов е претоплената от бТВ спорна поръчка на МО за закупуването на парашути от преди две години.
Въпреки че около поръчката тече отдавна досъдебно производство, Ненчев с известно закъснение отново я проверява, както и други поръчки на въпросната дирекция.
"Проверката ще бъде извършена съобразно законодателството и без да се оказва каквото и да е въздействие върху комисията. Ще бъде абсолютно безкомпромисен и при най-малките нарушения", заяви министърът на отбраната.
Въпреки категоричния тон на Ненчев досега Веселин Цанов се ползваше с пълното му доверие. Той бе назначен в министерството по времето на военния министър Ангел Найденов, но остана директор и след идването на Ненчев.
Според неофициална информация в началото Ненчев е смятал да го освободи, след като сериозни резерви срещу Цанов са дошли и от страна на ГЕРБ. Постепенно обаче Ненчев започва да работи все по-тясно с Цанов и да му дава все повече правомощия.
Цанов и поръчките
Именно Цанов подготви договора с Полша за ремонта на двигателите на изтребителите МиГ 29 и лансира спорната идея да бъдат закупени шест нови двигатели за старите руски машини.
Срещу това предложение е имало много резерви от страна на хора в екипа на Ненчев, но в крайна сметка министърът се е съобразил с аргументите на Цанов, съобщиха източници от МО.
Наред с това дирекцията, която Цанов управлява, движи сделките на армията горива, гуми, акумулатори и други големи поръчки.
Ненчев обаче му делегира още правомощия с решението да слее две дирекции -"Отбранителна аквизиция" и "Инфраструктура на отбраната" - и да остави за шеф на новата мегаструктура Цанов, като така той вече поема и продажбата на имоти и други поръчки.
За да стане това, дирекция "Инфраструктура на отбраната" бе извадена от портфейла на зам. министъра от квотата на Народната партия "Свобода и достойнство” Орхан Исмаилов, което доведе до обтягане на отношенията в Реформаторския блок и заплаха зам.-министърът на отбраната да подаде оставка.
Според неофициална информация по време на конфликта около сливането на дирекциите Орхан Исмаилов е демонстрирал желание за компромис, ако новата дирекция не се води от Цанов.
Ненчев засилва скъпите проекти от модернизацията
На този фон военният министър Николай Ненчев съобщи, че вече е готов с три модернизационни проекта за армията - за нов тип многоцелеви самолет, за нови бойни машини за Сухопътните войски и за патрулни кораби за ВМС - и ще ги внесе в Министерския съвет.
Очаква се трите поръчки да излязат общо над 2 млрд. лева.
Ненчев потвърди още, че е спрял поръчката за 13 машини за Сухопътни войски, а поръчката за бронирани машини за Военна полиция е под въпрос.
За тези поръчки в бранша има сериозни съмнения, че са подготвени за определени изпълнители.
"Всички други проекти ще бъдат внесени в следващите дни. Те са с уредена документация и няма никакво забавяне от страна на министерството. Както проектът за многоцелевия самолет, така и проектът за двата патрулни кораба, и, разбира се, машините за Сухопътните войски, от които имаме изключително голяма нужда, ще бъдат внесени в следващите няколко дни в Министерския съвет", посочи министърът.
Командирът на Сухопътни войски Андрей Боцев уточни, че в последния проект става въпрос за около 250 машини и спомагателни машини за три батальонни бойни групи.
Периодът за изпълнение на проекта е предвиден в рамките на 6-7 години.
"Ще държим както самата бойна машина да е съвместно производство с български фирми, така и в цялото оборудване по нея да участват колкото може повече български фирми. Прогнозните цени са за около 1 милиард лева", каза Боцев.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ни-
Военните имоти като голяма черна дупка
02 юни 2017Военната прокуратура обвини шеф в МО заради неизгодна сделка за облекло18 април 2016Министърът на отбраната на изненадващ разпит във военната прокуратура01 април 2016Военният министър спря обществени поръчки за над 50 млн. лева07 март 2016МО скоростно подготвя покупка на кораб за над 700 млн. лева11 февруари 2016Конфликтът между Ненчев и заместника му Исмаилов ескалира02 февруари 2016Старите съветски изтребители очаквано ще "изядат" модернизацията на авиацията28 януари 2016
- Правителството обеща АМ "Хемус" да е готова до 2024 г. 18:36, 21 април 2018
- Уругвай отхвърли искането на САЩ да изгони руски дипломати 17:15, 21 април 2018
- Григор Димитров загуби от Надал в мач без големи надежди 16:59, 21 април 2018
- Данаил Кирилов някак свърза ареста на Иванчева с румънския модел 14:45, 21 април 2018
- Цветанов към президента: Не сме политици, за да се държим махленски 14:20, 21 април 2018, 12 коментара
- Брюксел няма да се намесва в скандала с "Отворено общество" в Унгария 10:25, 21 април 2018, 11 коментара
- Шефът на комисия "Антикорупция": Всичко е точно с ареста на кметицата 10:40, 21 април 2018, 8 коментара
- Няколко думи за правата 10:45, 21 април 2018, 6 коментара
- Британската полиция има заподозрени по случая "Скрипал" 13:33, 21 април 2018
- Няколко думи за правата 10:45, 21 април 2018
- Цветанов към президента: Не сме политици, за да се държим махленски 14:20, 21 април 2018
- Шефът на комисия "Антикорупция": Всичко е точно с ареста на кметицата 10:40, 21 април 2018