Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Складов хъб за индийски и китайски стоки ще се строи край Сандански

3 коментара
Складов хъб за индийски и китайски стоки ще се строи край Сандански

Нова индустриална зона ще бъде изградена край Сандански. Развитието ѝ ще зависи от инвеститорския интерес, съобщи зам.-министърът на икономиката Александър Манолев в петък.

Меморандум за изграждането на зоната край Сандански беше подписан от кмета на града Кирил Котев и изпълнителния директор на Национална компания "Индустриални зони" Антоанета Барес, а чужда бизнес делегация се запозна на място с възможностите на бъдещата зона.

Тя ще бъде изградена при село Дамяница заради добрата автомобилна и жп свързаност, която мястото предлага, каза кметът Котев. Той изрази надежда проектът да помогне не само за увеличаване на доходите на хората, но и за създаване на заетост, която да върне младите, които са напуснали общината.

Зоната може да бъде атрактивна за инвеститори от трети страни. Вече са проведени разговори с компании от Индия и Китай, които търсят място близо до пристанището в Солун и до европейски пазар, каза Александър Манолев.

Индустриална зона "Сандански" ще се намира на 500 км от девет европейски столици и най-големия град в Европа – Истанбул, и на 2 часа път от икономическите центрове на България, Гърция и Македония, посочи той.

По това направление минават големи обеми товари. За първото полугодие на годината стокообменът между България и Гърция се е увеличил с 8.4% в сравнение със същия период на 2016 г. до 1.5 млрд. евро. Същевременно износът към Македония за 2016 г. възлиза на около 390 млн. евро, а вносът - 245 млн. евро. Част от тези обороти също остават или преминават през този регион, каза Манолев.

"Много важно е да създадем механизъм не само за привличане на инвестиции в региона, но и за тяхното задържане като индустриалната зона ще има важно значение в тези усилия", каза зам.-министърът на икономиката.

Той даде пример с Гърция, която е на трето място по обем на инвестициите в България с 3.7 млрд. евро за последните десет години и изрази надежда тази зона да е атрактивна и за компании от южната ни съседка.

Към този момент в Югозападна България липсва индустриална зона и Сандански има всички предпоставки да се развие като център, към който да се насочват инвеститорите с интерес към тази част на страната ни, каза Антоанета Барес, изпълнителен директор на НКИЗ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Щом нямаме ЗАКОН ЗА КОНКУРЕНЦИЯТА, как ще си опазим интересите?! Управниците, които искат да развият българската икономика, взимат ли предвид, че индийските и китайски стоки подбиват пазара?!

  2. Калико Джо
    #2

    Каква индустрия са складовете за транзитна стока?

  3. Авакум Захов
    #1

    Даже гръцките шивачници вече подминават Сандански, добре че Манолев е от с. Кулата, Петричко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.