Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След като Радев се засегна, ГЕРБ се отказа парламентът да изслушва бъдещите генерали

2 коментара
След като Радев се засегна, ГЕРБ се отказа парламентът да изслушва бъдещите генерали

След като БСП и президентът Румен Радев разпознаха в предложението висшите военни да бъдат изслушвани в парламента преди да станат генерали атака срещу държавния глава, депутати от ГЕРБ и "Обединените патриоти" внесоха серия поправки, с които да обезсмислят първоначалното предложение.

Преди две седмици депутатите решиха на първо четене парламентът да изслушва бъдещи генерали преди Министерският съвет да предложи на президента да ги назначи, но в парламента вече са постъпили три предложения за нова поправка в Закона за отбраната преди той да бъде гласуван на второ четене. И трите са от управляващата коалиция, като са в една и съща посока – военните да преминават през парламента, но след издаването на президентския указ за назначаването им.

Според едно от предложенията те трябва да бъдат представяни на депутатите в парламентарната военна комисия от министъра на отбраната или от негов заместник.

Така на практика ще се обезсмисли изслушването им, тъй като дори да не покажат необходимите качества или визия за развитие на въоръжените сили, те няма как да бъдат сменени.

В момента висшите военни се назначават с указ на държавния глава по предложение на правителството. Това е една от най-непрозрачните процедури в държавата, в която през последните години се намесват различни политически и дори бизнес лобита.

Изслушването на бъдещите генерали в парламента няма да има пряко влияние на избора, но би дало възможност за някаква форма на граждански контрол.

Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев обаче видя в този текст опит да се политизира армията. Според него има риск с подобни промени да се отслаби и президентската институция.

От БСП пък се заканиха да сезират Конституционния съд, ако законът мине и на второ четене.

Това обаче няма да стане, тъй като между ГЕРБ и "Обединените патриоти" вече има съгласие той да бъде ревизиран.

Промените в Закона за отбраната за назначаването на генералите станаха поредната арена за сблъсък между президента и ГЕРБ след колизията за избор на нов тип изтребители за армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2

    Все пак парламентът не е място за сърцераздирателни слова на генерали. Щом като двете институции - правителство и президент ги избират, няма смисъл от такова изслушване, на което всеки може да каже каквото си иска. То пък какво ли командват тези генерали, че да им обръщаме толкова внимание. Скоро ще станат повече на брой от войниците.

  2. tim
    #1

    Да ви таковам в сърдитковците. Така ли се управлява държава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.