Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След шока световните лидери предпазливо обещаха да работят с Тръмп

Берлин: американската външна политика ще стане по-малко предсказуема

4 коментара
След шока световните лидери предпазливо обещаха да работят с Тръмп

Световните лидери обещаха да работят с Доналд Тръмп след шокиращата му победа на президентските избори в САЩ, но някои от тях изразиха тревога, че вотът може да отбележи края на една епоха, в която Вашингтон насърчава демократичните ценности и се възприема от съюзниците си като гарант на мира.

В първата си реч бизнесменът и бивша риалити звезда обеща да търси допирни точки с партньорите на Америка, а не конфликти.

Много от партньорите на САЩ обаче са шокирани от победата му и коментират предпазливо бъдещата си работа с него. В същото време популистите в много страни го приветстваха и определиха победата му като тежък удар по политическата върхушка.

Руският президент Владимир Путин поздрави Тръмп и изрази надежда "за съвместна работа по извеждане на руско-американските отношения от кризисното състояние, а също и за решаване на актуалните въпроси от международния дневен ред и за търсене на ефективни отговори на предизвикателствата срещу глобалната сигурност".

Израелският премиер Бенямин Нетаняху също поздрави новоизбрания американски президент, наричайки го "истински приятел на държавата Израел".

"Новоизбраният президент е истински приятел на държавата Израел и с нетърпение очаквам да работя с него в полза на сигурността, стабилността и мира в нашия регион", посочи Нетаняху в комюнике, в което не се споменава за израелския конфликт, нито за спорното обещание на Тръмп да премести посолството на САЩ от Тел Авив в Ерусалим.

Иранският външен министър Джавад Зариф от своя страна коментира, че очаква Тръмп да се придържа към постигнатото споразумение с Техеран, което доведе до вдигането на санкциите срещу страната.

Китайският президент Си Цзинпин заяви, че няма търпение да работи с Доналд Тръмп, но без конфронтации и запазвайки принципа на взаимното уважение, предаде Франс прес.

Берлин: Американската външна политика ще стане по-малко предсказуема

Германският канцлер Ангела Меркел поздрави Тръмп и предложи двамата да работят в тясно сътрудничество въз основа на ценности като демокрация, свобода и уважение към закона и достойнството на хората, съобщи Ройтерс.
 
"Германия и Америка са обединени от ценности - демокрация, свобода, уважение към върховенството на закона и достойнството на хората, независимо от техния произход, цвят на кожата, религия, пол, сексуална ориентация и политически възгледи", каза Меркел.
 
Gерманският външен министър Франк-Валтер ЩайнмайерМеркел посочи обаче, че "американската външна политика ще стане по-малко предсказуема с победата на Доналд Тръмп на президентските избори".

"Мисля, че трябва да се подготвим за това, че в бъдеще американската външна политика ще е по-малко предсказуема за нас, а Америка по-често ще е склонна да взема решения сама", каза министърът.

"Резултатът не бива да се подценява. Той е различен от онова, което повечето германци желаеха, но ние, разбира се, ще трябва да го приемем", посочи Щайнмайер, цитиран от Ройтерс. В течение на предизборната кампания Тръмп отправи критични думи към Европа и Германия. "Трябва да свикнем с факта, че в близко бъдеще американската политика ще стане по-малко предсказуема", каза той.

Щайнмайер призова за специална среща на европейските външни министри след победата на Тръмп на изборите в САЩ. Той предложи тя да се състои в събота преди редовното заседание на външните министри, предаде ДПА.

Германският вицеканцлер Зигмар Габриел нарече изборната победа на Доналд Тръмп предупреждение за Германия и Европа, което ще накара политиците да се вслушват повече в тревогите на хората.

Британската министър-председателка Тереза Мей поздрави Доналд Тръмп за избирането му и заяви, че очаква здравите връзки между Великобритания и САЩ да се запазят, предаде Франс прес.

"Обединеното кралство и САЩ имат здрави и специални отношения, основаващи се на ценности като свободата, демокрацията и предприемчивостта. Ние сме и оставаме стабилни партньори в областта на търговията, сигурността и отбраната", отбеляза тя.

Френският външен министър Жан-Марк Еро обеща да работи с Тръмп, но заяви, че неговата личност "повдига въпроси“. Той призна, че не е сигурен какво ще означава президентството на Тръмп за ключови външнополитически предизвикателства – от изменението на климата и ядрената сделка между Запада и Иран до войната в Сирия.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини коментира в Туитър, че ЕС и САЩ ще продължат да работят заедно.

Връзките на ЕС и САЩ са по-дълбоки от всяка промяна в политиката, добавя тя. Ще продължим да работим заедно, за да преоткрием силата на Европа, допълва Могерини на фона на съобщенията за победа на републиканеца Доналд Тръмп.

НАТО: Ангажиментът на съюзниците за взаимна защита е безусловен

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг поздрави за победата новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

"Изправени сме пред предизвикателства в областта на сигурността, включително хибридни заплахи, кибернападения, тероризъм. Нашият алианс събира вече близо 70 години най-близките приятели на Америка във времена на мир и на конфликти. За Европа и за САЩ е добре, когато НАТО е силна", добави Столтенберг.

НАТО действа решително в новата обстановка, свързана със сигурността. Остава ни още работа. Очаквам да се срещна с г-н Тръмп скоро и да го приветствам в Брюксел за заседанието на НАТО догодина, за да обсъдим какво предстои, посочи Столтенберг.

Ангажиментът на съюзниците за взаимна защита е безусловен, заяви той на пресконференция в отговор на въпрос, свързан с предизборните изявления на Тръмп, че държавите от НАТО трябва да плащат на САЩ, ако очакват да бъдат защитавани от Вашингтон.

Взаимната защита е част от Вашингтонския договор. Всички съюзници са поели ангажимента да защитават останалите. Единственият случай досега, когато чл. 5 от договора бе приложен, бе след нападенията в САЩ на 11 септември 2001 г., отбеляза Столтенберг.

Очаквам да разговаряме за изпълнението на договорните задължения, за принципа "един за всички, всички за един", за допълнителните стъпки в борбата с тероризма, за усилията по политиката на сдържане, за допълнителната защита на Европа, поясни генералният секретар.

Популистите приветстват победата на Тръмп

В същото време Жан-Мари Льо Пен, основател на френския Национален фронт и баща на настоящата му лидерка Марин Льо Пен, коментира: "Днес в САЩ, утре Франция!“

Беатрикс фон Щорх, заместник-председател на антиимигрантската партия "Алтернатива за Германия“ (AFD), също заяви, че "победата на Доналд Тръмп е знак, че гражданите на западния свяискат ясна промяна в политиката.“

Холандският крайнодесен депутат Герт Вилдерс заяви от своя страна, че победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ е знак, че Западът преминава през "патриотична пролет", която ще засили подкрепата за популистките партии в Европа като неговата собствена, съобщи Ройтерс.
 
Вилдерс, чиято антимирационна и антимюсюлманска Партия на свободата излиза начело в социологическите проучвания преди парламентарните избори догодина, каза, че традиционните политици са загубили доверието на избирателите на Запад, защото са игнорирали най-важните проблеми за населението.
 
"Победата на Тръмп ми доказа, че на хората им е омръзнало от политически коректни политици, които са загрижени и ангажирани с проблеми, засягащи тях самите, но не и с тези, които са важни за обществото", каза той.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Васил Митов
    #4

    Т.н. народен вот се отнася за цялата федерация (САЩ). Членовете на Избирателната колегия се избират от щатите въз основа на щатския вот. Според американската конституция президентът се избира не пряко от хората, а от щатите, като всеки щат има определена бройка членове на Избирателната колегия. Възможно е кандидатът, избран от Избирателната колегия, да има по-слаб народен вот.

  2. Kiril Kovatchev
    #3

    Когато Америка се ангажираше с опазване на реда и човешките права по света, много я критикуваха за това което прави. Да видим сега когато изглежда че Америка ще работи единствено за себе си, кой ще помага на тези които могат само да критикуват. Кой ще пази Европа от неканени гости? Изглежда че Европа ще тряба да порасне много бързо.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    През 2000 г. демократът Ал Гор печели повече гласове в т.нар. народен вот от републиканеца Джордж Буш, но Буш печели в Избирателната колегия – 271 срещу 266, и става президент. В някои щати има закони, които задължават електорите да гласуват за кандидата, спечелил народния вот, но има случаи, в които те гласуват срещу решението на хората и не съществува никаква федерална или конституционна мярка срещу това.

  4. Коментарът е изтрит в 19:11 на 9 ноември 2016 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.