Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Словакия обяви, че Западът не може да диктува бъдещето на ЕС

Братислава поема днес председателството на Европейската общност

9 коментара
Словашкият премиер Роберт Фицо

Бъдещето на Европейския съюз не може да се диктува от двама-трима силни западни членове, заяви словашкият премиер Роберт Фицо ден преди страната му да поеме на 1 юли председателството на Общността.

Критиките към водещите страни Германия и Франция бяха съпроводени с призив за повече участие на новите членове от Източна Европа.

В понеделник след гласуването на британците за излизане от ЕС се събраха лидерите на Германия, Франция и Италия. Преди това в петък имаше заседание на шестте страни основателки, включващи още Белгия, Холандия и Люксембург.

През септември в Братислава ще има среща на ЕС на върха на 27-те членки без Великобритания.

"Бъдещето на ЕС повече не може да се определя без активното участние на страните, включили се след 2004 г." каза Фицо.

Словакия е в председателстваната от Чехия организация Вишеградска група заедно с Полша и Унгария. И четирите настояват за повече власт на Европейския съвет за сметка на тази на Европейската комисия(ЕК). Първа за това публично се обяви Полша.

"Има усещане сред страните членки, че понякога те договарят нещо и после ЕК идва с предложения, които не са съобразени с това", каза външният министър Мирослав Лайчак. "Ако гражданите ни разбират все по-малко какви ги върши ЕС, то е защото има твърде много институции и твърде малко държави членки."

Лайчак, за когото следващите 6 месеца ще са особено натоварени след британския референдум, каза, че е склонен да приеме мярка, която да върне назад резултата от вота за „Брекзит“. Но Фицо смята, че реалността е такава, каквато е, и "никой няма право да се ядосва на британските избиратели".

Словашкият премиер смята още, че "огромно мнозинство от гражданите на ЕС са напълно несъгласни с настоящата политика за миграция".

"Не можем да приемем ситуация, когато някои от страните основателки имат свои "позиции", а възгледите на новите страни членки са наричани "проблеми", допълва Лайчак.

Словакия приема днес ротационното председателство Съвета на Европейския съюз от Холандия. Събитието ще бъде отбелязано със серия от културни събития в столицата Братислава.

Правителството одобри в последния възможен ден - 30 юни - приоритетите на словашкото председателство. Те включват икономически растеж, работа по единния цифров пазар, изграждане на енергиен съюз и преодоляване на кризата с миграцията.

Външният министър Мирослав Лайчак обясни, че приоритетите са били набелязани още през февруари, но одобряването им се е забавило, за да може да се реагира на новата обстановка в Европа след британския референдум.

Словакия ще е председател на Съвета на ЕС за първи път в 12-годишната си история като член на общността. Приготовленията на страната са продължили четири години и половина, а от правителството обещават, че разходите по председателството няма да надвишат 70 млн.евро.

Братислава е формулирала три основни принципа, от които ще се ръководи през този шестмесечен период - постигане на осезаеми резултати, преодоляване на фрагментацията и повече фокус върху гражданите на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #9

    Западноевропейците са повече както по население така и по принос в бюджета на съюза. Това дали му харесва на Фицо или не, няма голямо значение, трябва да се съобразява. В края на краищата източноевропейците се присъединиха към клуба на западноевропейците. В резултат на съветската окупация източноевропейските държави са по-бедни, изостанали и корумпирани. В интерес на източноевропейците да да вървят на бързи оборото и да настигат запада. Източноевропейците нямат никакъв интерeс запада да спре да се развива и да се натъмани на източноевропейските мурафети наследени от руските варвари.

  2. atanas_1941
    #8
  3. Калико Джо
    #7

    Ами като не му харесва съюза на Фицо - прав му път. Няма да е голяма загуба за останалите. Един хрантутник-националист по-малко. Отново ще повторя, въпреки че тука това не е популярно мнение -от Источна Европа дотук не е излязла и една разумна идея. Все - дай, дай, дай...

  4. иван клепаров
    #6

    Някой хора с голяма лекота задраскват ЕС и членството ни.Не може да се правят изводи, защото е напуснала Англия. Англия ще се оправи и никъде няма да ходи. Докато България, не дай си боже напусне ЕС И Путин веднага ще се опита да ни лапне и няма пускане. Тогава мутрите пак ще се появят и тежка ни е майка плакала. Изпитвам ужас при такива мисли. Преди някой да пиша такива глупости е по хубаво да помисли малко и тогава да пише против ЕС. Напомням поговорката: Къде е стъпил руски ботуш трева не никне.Ние

  5. Димитър Мавров
    #5

    Някои питат кой ни наказа.Явно е че тези,които гласуваха за тях,а после си задават реторични въпроси.

  6. Londoner
    #4

    Вече е съвсем явно, че Евросъюзът върви към разпадане. Тогава Словакия и другите нови членки ще останат само с големите си претенции. Няма да има вече цицане от европейски фондове, ще трябва сами да си плащат за новите пътища, метра, пречиствателни станции и др. нови лъскави проекти. И корупционни схеми.

  7. Londoner
    #3

    Този смешник не е ли чувал приказката "Който плаща пиенето, поръчва музиката". Източните членки да започнат да внасят толкова пари, колкото западните, и да получават по-малко, пък тогава да се правят на велики. Чудя се защо разшириха Евросъюза? Беше си чудесна общност, но се развали с влизането на новите членове. Алчни, корумпирани, пълни с престъпници, безработица и т.н. Прави са британците да не искат вече да са част от ЕС. За какво им е да търпят нахалството на такива като този кретен?

  8. българи юнаци!
    #2

    Браво, това се казва политик! Не като мижитурката прецедент.

  9. Преслав
    #1

    Браво , не като нашите мижитурки. Виктор Орбан , Роберт Фицо , Беата Шиндло ...ПОЛИТИЦИ !!! Кой ни наказа с Боко и Плевньо ???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.