Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Смесени чувства в Япония преди посещението на Обама в Хирошима

5 коментара
Смесени чувства в Япония  преди посещението на Обама  в Хирошима
Японците, оцелели от бомбардировката на Хирошима, имаха високи очаквания от Барак Обама, както заради антиядрените му изказвания, така и заради възможността да поднесе извинение за пускането на ядрената бомба. Историческото му посещение, което е първото на действащ президент на САЩ, едва ли ще удовлетвори желанията им.
 
За Харуко Моритаки е трудно да приеме гостоприемното настроение в Хирошима, откакто президентът на САЩ Барак Обама заяви, че ще направи там историческо посещение.
 
"Още преди съобщението на САЩ японското правителство подчерта, че няма нужда президентът да се извинява за бомбардировката", каза Моритаки, гледайки презрително.
 
Моритаки е водачка на местния Съюз за премахване на ядрените оръжия и дъщеря на жертва на бомбардировката.
 
Сдружението ѝ иска от Обама "да поднесе искрено извинение на починалите жертви и на тези, които са успели да оцелеят".
 
През изминалите почти 71 години откакто САЩ пуснаха ядрена бомба върху този град през Втората световна война, изпепелявайки мигновено десетки хиляди души, той никога не е бил посещаван от действащ американски президент.
 
Безпрецедентната визита на Обама обаче не означава, че пострадалите от Хирошима могат да очакват извинение, както Белият дом изрично подчерта и бе подкрепен за тази позиция от японските власти.
Самият Обама заяви за японската телевизия Ен Ейч Кей в понеделник, че няма да поднася извинение. "Всеки лидер взема много трудни решения, особено по време на война", каза той.
 
Президентът "няма да преразглежда решението да се използва атомната бомба в края на Втората световна война", заяви в блог по-рано този месец заместник-съветникът на Обама за националната сигурност Бен Роудс.
При всяко положение не е имало натиск от страна на японски официални представители за подобен ход.
 
"Искрено приветствам смелото решение на президента (да направи това посещение), основано на здравия разум и съвестта", каза кметът на Хирошима Кадзуми Мацуи, без да споменава извинение.
"Лично аз не искам да правя проблем от това" (от извинението), каза японският посланик в САЩ Кеничиро Сасае в петък във Вашингтон.
 
Посещението на Обама, който ще е придружен от премиера Шиндзо Абе, ще е добра възможност за двете страни да укрепят сътрудничеството си за постигане на свят без ядрени оръжия, каза посланикът.
Моритаки смята, че подобни дипломатически реакции показват малодушие.
 
"Г-н Мацуи трябваше да говори от името на тези, които са изгубили живота си (в бомбардировката), както и от името на оцелелите", каза тя.
 
Първата употреба на ядрени оръжия срещу хора унищожи западния японски град на 6 август 1945 г. Три дни по-късно втора атомна бомба бе пусната над Нагасаки. До края на същата година общо 210 000 души умират вследствие на нападенията.
 
Дори дълго време след войната мнозина оцелели страдат от хронични заболявания като рак, причинен от радиоактивно облъчване.
 
САЩ винаги са заявявали, че решението на президента Хари Труман да се пусне бомбата е сложило край на войната и е спасило живота на безброй хора чрез принуждаването на нацисткия съюзник Япония да се предаде бързо, която тя прави броени дни след бомбардирането на Нагасаки.
 
Според Моритаки японските лидери се безпокоят, че ако Обама се извини, това наново ще разпали спора за действията на самата Япония по време на войната.
 
Абе е критикуван за омаловажаване на изстъпленията на страната му през войната, включително използването на сексуални робини от Корея и Китай.
 
"Бях шокиран да узная, че г-н Абе ще придружава президента Обама в Хирошима макар и да му липсва разбиране за историята. Той не е квалифициран да разказва на президента за обстоятелствата на атомната бомбардировка", каза Шодзо Мунето, оцелял и бивш пастор в Обединената църква на Христа в Хирошима.
 
Шосо Кауамото, оцелял, който е изгубил двамата си родители и четирима братя и сестри в бомбардировката, е по-циничен за мотивите на Обама.
 
В последните месеци на осемгодишното си управление не се ли стреми Обама "да постави връх на кариерата си?", пита Кауамото.
Антиядреното движение в Япония също е разочаровано от лидера на САЩ.
 
"Президент на страната, която пусна атомните бомби, трябваше да дойде по-рано", каза Хироши Шимидзу, генерален секретар на Конфедерацията на пострадалите от атомната бомба в префектура Хирошима.
Имаше високи очаквания, след като Обама очерта визията си за безядрен свят в речта си в Прага през 2009 г., каза Шимидзу. "Оттогава обаче не виждаме никакъв напредък", добави той.
 
Водещият съветник на Обама по азиатските въпроси Даниъл Критенбринк настоява, че "Обама има личен ангажимент да работи за мира и сигурността на един свят без ядрени оръжия".
 
Моритаки обаче е скептична. Тя цитира починалия си баща Ичиро, който бил добре известен като един от първопроходците на антиядреното движение. Той казвал, че Хирошима и Нагасаки са ни научили, че "човечеството и ядрените оръжия не могат да съжителстват безкрайно", каза тя.
 
А за извинението тя ще продължи да се бори.
 
"Смятаме, че такова извинение е задължителна крачка по пътя към безядрен свят. Как можем да постигнем безядрен свят, без да отхвърлим корена, от който произлязоха ядрените оръжия?", каза тя.
 
По БТА. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #5

    Илиев Пешо(#4) Нещо в логиката липсва - защо Хирохито капитулира безусловно след втората ат. бомба? Колкото до правилността на президента Труман да пусне двете бомби едва ли може да се спори при фанатичната съпротива на японците. Превземмането на тихоокеанските острови от САЩ те не са се предавали и се е налагало да бъдат използвани даже огнепръскачки! Японските моряци са предпочитали смъртта пред изваждане от морето. Да не дава Гспод такава дилема като тази пред Труман, но по-добре около с 200 000

  2. Илиев Пешо
    #4

    " Единственият изход да се справят с такива безумци-камикадзета и да спрат войната от тяхна страна е бил да им хвърлят двете бомби." Пълна глупост, измислена за оправдание на избиване на 2 града цивилни. Япония е била разбита и по море и по суша. Както показва историята - избиването на населението на 2-та града изобщо не е взимано предвид при обсъждането на капитулацията от японското правителство. "Колкото Япония се е извинила за Пърл Харбър " - Япония през премиер министъра си се е извинила за Пърл Харбър, както и за действията на континента.

  3. Londoner
    #3

    Да искат извинение от собственото си правителство, което тогава отказва да признае неизбежната загуба във войната. Единственият изход да се справят с такива безумци-камикадзета и да спрат войната от тяхна страна е бил да им хвърлят двете бомби.

  4. Калико Джо
    #2

    Колкото Япония се е извинила за Пърл Харбър или за избитите в Нанкин китайци или за екзекуциите на цивилни във Филипините и Борнео.

  5. Neandertalec
    #1

    Безядрен свят, ама тав. жужо с какво ще плаши света тогава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.