Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата: Културното наследство е под риск в Националната библиотека

Служителите получават минимална заплата, а имат работа колкото в библиотеката на Конгреса на САЩ

2 коментара
Сметната палата: Културното наследство е под риск в Националната библиотека

Риск от загуба на национално културно наследство в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" установи одит на Сметната палата за периода от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2016 г., съобщават от палатата в петък.

Към края на 2015 г. библиотечният фонд на Националната библиотека наброява над 8 млн. библиотечни единици по данни на НСИ. При одита е установено, че ръководствата на Министерството на културата и на Националната библиотека не са създали достатъчни условия за опазването на това културно наследство.

Основната причина е, че дейността на библиотеката е хронично недофинансирана.

 

Разработените от Министерството на културата и утвърдени от Министерския съвет общ и допълващ стандарти за финансиране на дейността на Националната библиотека на база на показателите "брой служители" и "брой закрити площи с размер над 12 000 кв.м." не отчитат статута ѝ като държавен културен институт с национално значение, ежегодното нарастване на библиотечния фонд и недостатъчния сграден фонд за неговото правилно съхранение.

Книгохранилищната криза на Националната библиотека датира още от 1964 г., когато е организирано първото външно книгохранилище в непригодена за целта сграда. Всички взети впоследствие управленски решения за преодоляването на този проблем са еднакво неподходящи. Библиотечният фонд се съхранява освен в основната сграда на Националната библиотека, така и в няколко други притежавани или ползвани имоти около София, които не отговарят на изискванията за неговото адекватно съхранение и организация, посочва одитът.

Преобладаващата част от помещенията не са нито достатъчно осветени, нито климатизирани, в някои от тях има течове, а поради недостиг на място и стелажи, част от библиотечните единици са разположени по земята. В резултат част от съхранявания библиотечен фонд е увреден, унищожен или неизползваем. Това създава риск за влошено качество на предлаганите обществени услуги по библиотечно-информационно осигуряване, както и от риск от загуба на национално културно наследство, отбелязват от Сметната палата.

Информационната система за управление на библиотечния фонд, въведена в библиотеката от 2010 г., към края на 2016 г. обхваща едва 11 на сто от библиотечния фонд и може да представи на ръководството статистическа информация само за обработените библиотечни единици след въвеждането ѝ.

Изпълнението на дейностите по консервация, реставрация и дигитализация на библиотечни единици зависи от ресурсното осигуряване на дейността на библиотеката, а не от необходимостта от тях, съобразно състоянието на библиотечните единици, посочват от Сметната палата.

Административният капацитет на библиотеката не е достатъчен и намалява, тъй като не е съобразен с управлявания библиотечен фонд. Заплатите са около минималната за страната. В същото време броят на управляваните библиотечни единици средно от един служител надвишава същия показател за Националната библиотека на Германия и този за Националната библиотека на Конгреса в САЩ. През 2016 г. библиотечният фонд, управляван от 1 служител в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", възлиза на 39 хиляди библиотечни единици.

Организацията на комплектуване на библиотечния фонд не гарантира постъпването на всички подлежащи на задължително депозиране по реда на Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения библиотечни единици. В резултат част от издадените произведения в страната не се предоставят за съхранение, библиотечните фондове не се обновяват в достатъчна степен, а българските граждани са лишени от достъп до съвременни издания.

Изпълнението на годишните планови проверки на наличностите /инвентаризации/ не е достатъчно ефективно, тъй като не са спазени нормативните изисквания за минималния относителен дял на инвентаризираните регистрирани библиотечни единици спрямо общия обем регистрирани такива.

Сметната палата е дала на министъра на културата 3 препоръки, едната от които съдържа в себе си 5 подпрепоръки, и на директора на Националната библиотека - 11 препоръки за отстраняване на проблемите и подобряване на дейността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Atanassov
    #2

    Сметната палата установява риск от загуба на културно наследство. Периодът на одит е до 30 юни 2016 г. Малко памет - Красимира Александрова, АСИСТЕНТ от УНИБИТ, става директор на Библиотекат от 07 март 2017. Тя е произведена в звание ДОЦЕНТ, за да е хабилитирано лице по условията на конкурса, от кого - от свитата на ректора Стоян Денчев - агент на органите на ДС. На етап конкурс се включва и директорът от МК Венцислав Велев - той пък младо ченге от органите и преподавател от УНИБИТ, който става

  2. boriana
    #1

    Като читател в не една научна библиотека ще кажа, че състоянието на цялото ни библиотечно дело е плачевно. Основното- не достигат пари за нови книги, няма пари или са ограничени за абонамент за онлайн издания за които се плаща. Отделно самите библиотеки правят спънки при работа с тях. като ограничават достъпа. Имам пред вид филиалните библиотеки на БАН, където ако не си от даден Институт то за теб има ограничения. Да не говорим че съм работила по чужди библиотеки- научни- ами те са отворени и събота и неделя. А идете в БАН и вижте как работят? Разбира се и заплатите са малки и това не привлича млади.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.