Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сметната палата ще се ръководи от петима души

Двама от тях ще се предлагат от професионалните организации в бранша, но ще са с по-ограничени функции

0 коментара
Сметната палата ще се ръководи от петима души

Сметната палата да се ръководи от петима души - председател, двама заместници и двама членове, които да участват само в гласуването на одитите на институцията. Това решиха депутатите от бюджетната комисия в парламента при второто четене на новия Закона за Сметната палата, предложен от председателя на комисията Менда Стоянова (ГЕРБ) и група народни представители.

Това всъщност е промяна на първоначалното намерение на вносителите да намалят членовете на ръководството на одитната институция от девет на трима. В четвъртък Стоянова предложи нов текст, според който и петимата души в ръководството на Сметната палата ще се избират от парламента. Двамата членове ще се предлагат от Института на дипломираните експерт счетоводители и от Института на вътрешните одитори в България. След изслушване те ще се одобряват от парламента.

"Тези двама членове няма да имат постоянни управленски функции, а ще участват в заседанията, когато се обсъждат докладите. За да се приемат те, трябва да има 4 гласа "за", обясни Стоянова. Тя добави, че така ще е сигурно, че поне един от двамата членове, предложени от професионалната гилдия, е подкрепил документите.

Двамата членове, предлагани от професионалните организации, ще получават заплащане само за участието си в заседанията на ръководството. Депутатите решиха, че месечното им възнаграждение може да е максимум 50% от заплатата на председателя на одитната институция. Заместник-председателите ще вземат 90% от заплатата на шефа. Цялото ръководство ще е със 7-годишен мандат.

Намаляването на броя на хората в ръководството на Сметната палата ще доведе до смяна на сегашната управа, включително на председателя Лидия Руменова. Тя беше избрана на поста в края на април 2014 г., след като тогавашните управляващи от БСП и ДПС приеха поредния нов закон за институцията.

Освен въпроса за броя на хората в ръководството на Сметната палата, още една от спорните идеи в новия закон за институцията претърпя редакция между първото и второто му четене. В първоначалния вариант на документа беше записано, че одитната институция няма да проверява общини с бюджет до 10 млн. лв. Това предложение предизвика критики от БСП и от сегашното ръководство на палатата с мотива, че при одитите на тези местни власти се откриват доста нарушения. В окончателните текстове, предложени за гласуване, е записано, че тези общини ще се проверяват не всяка година, а през период, определен от Сметната палата, и при оценка на риска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.