Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"София-БТ" спира работа от април

Компанията не е предупредила Агенцията по заетостта за предстоящи масови уволнения

2 коментара
"София-БТ" спира работа от април

Софийската цигарена фабрика спира окончателно работа от 1 април 2016 г., като работниците ѝ са пуснати в принудителен отпуск още на 16 март, съобщи сайтът Биволъ в петък, цитирайки свои източници.

Реално "София-БТ" е затворило врати в същия ден, в който собственикът му – "Булгартабак холдинг", обяви, че спира износа си за Близкия Изток от април и за възможно съкращаване на 400 работещи в столичното предприятия, оправдавайки се с медийните атаки на групата "Капитал", които довели "до рязко намаляване на поръчките към компанията, както и до възникване на сериозен репутационен риск".

Но информация на Биволъ идната седмица фабриката ще заработи за кратко, за да преработи наличното количество тютюн и след това започва усиленото демонтиране на машините за производство за цигари и преместването им в другата цигарена фабрика на холдинга – "Благоевград-БТ". От там оборудването щяло да отпътува за босненската фабрика "Дувана" на "Булгартабак" в Баня Лука, допълва изданието.

Без успех приключиха многократните опити на Mediapool да се свърже в представители на "Булгартабак холдинг", както и на "София-БТ". Затварянето на производствената мощност обаче изглежда лесно, тъй като са изтекли ангажиментите по приватизационния договор, сключен при продажбата през 2011 г. на тютюневата група със сега притежаващата 80% компания "БТ Инвест". Задължението да пази заетостта в предприятията е приключило още на 31 декември 2014 г., а фиксираните за изкупуване обеми тютюн са преизпълнени, обясниха от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Все пак при масови съкращения работодателят е длъжен да предупреди Агенцията по заетостта (АЗ) 30 дни преди да предприеме уволненията, а 45 дни преди това трябва да информира синдикалната организация, с която има сключен колективен трудов договор. В АЗ не е постъпвало уведомление от "Булгартабак холдинг" за готвени от 1 април съкращения, заявиха от ведомството. От там допълниха, че ако такива бъдат направени от тази дата, компанията ще бъде санкционирана, а от Главна инспекция по труда ще започнат проверка на предприятието.

Източници на Mediapool коментираха, че затварянето на столичната цигарена фабрика е планирано отдавна, тъй като имала проблеми с производството си, а теренът, върху който е разположено предприятието – в кв. "Павлово" на бул. "Цар Борис ІІІ, е много апетитен и може да се реализира далеч по-доходоносна инвестиция. В София на практика няма големи площи в относителна близост до центъра, върху които да се строи, и подобно петно за застрояване ще е интересно за строителните предприемачи.

Според запознати, фабриката в Баня Лука е малка и не може да поеме оборудването на "София-БТ". Тютюневата група, в която преди дни вторият по големина дял от 7.22 на сто смени досегашния си собственик Едоардо Миролио, имала интерес да прави предприятие в Обединените арабски емирства (ОАЕ) и дори имала купен терен за целта. Веднага след приватизацията на тютюневия холдинг новият собственик започна целенасочена политика по увеличаване на износа си за Средния Изток и заяви амбиции за затвърждаване на позициите си в ОАЕ, Иран, Египет, Бахрейн, Йордания, Саудитска Арабия, Катар, Индия и Пакистан. Сега явно е решила, че ще е по-лесно да произвежда цигарите на място, вместо да внася готова продукция, но експерти смятат, че подобно начинание няма да е лесно.

По повод изявлението на "Булгартабак", че заради медийните атаки ще редуцира и с 80 процента изкупната си кампания на български тютюн, земеделският министър Десислава Танева коментира в парламента, че подобно действие би било голям проблем. Тезата на тютюневия холдинг е, че то това ще са потърпевши тютюнопроизводителите, но според анализатори на този специфичен пазар всъщност "Булгартабак" изкупува не повече от 16 на сто от българската продукция.

Думите им се потвърждават и от разпространена в петък позиция на Националната асоциация на тютюнопроизводителите-НАТ 2010 и Съюз на производителите на ориенталски тютюн в България-СПОТ БГ, в която се посочва, че ако компанията спре да купува, това означава над 15 на сто, около 4 хил. тона, на стойност над 20 млн. лв. от произвеждания в страната тютюн, да остане неизкупен.

На българския пазар на тютюн работят 6-7 оператора, освен "Булгартабак", коментира и Танева.

Трусовете в дейността на "Булгартабак" идват месец, след като Турция забрани да влизат на нейна територия почетният лидер на ДПС Ахмед Доган и депутатът от ДПС Делян Пеевски, който държи 5 процента от холдинга, но обяви, че ще го продаде, за да не носи повече репутационни щети на компанията. Действията на Анкара бяха обяснени проруската позиция на Доган и Пеевски относно сваления в края на миналата година руски самолет. Още тогава в проправителствени турски медии се прокрадна твърдението, че забраната за двамата е породена и от мащабна контрабанда на български цигари в Турция, с която те са свързани.

Според публикации в турската преса, сред най-популярните марки контрабандни цигари в страната са тези, произвеждани от "Булгартабак“. По данни на турския в. "Милиет", цитиран миналия септември от сайта Биволъ, марки на "Булгартабак" са най-срещните контрабандни цигари в Турция. Според данни на Турската дирекция за борба срещу контрабандата и организираната престъпност около 50% от контрабандните цигари са марки на "Булгартабак“. Този дял от пазара се оценявал на половин милиард евро годишно. Турция свързва финансирането на обявената за терористична Кюрдска работническа партия (ПКК) с пазара на нелегални цигари, които влизат от южната граница на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #2

    Айде пак ще презастрояват и още селяни ще дойдат в София. То улици няма там, обаче алчните червени олигархчета, скрити зад офшорки перат пари в бетон... та се късат. Пита се като закриете всички заводи и застроите и последната педя земя, от какво ще печелите, алчни копелета?! Продавачката в мол не може да си купува апартаментчетата ви, а държавата е пълна масово с такива, щото вие освен да перете пари в строителство, нямате мозък да създадете друга заетост.

  2. Доналд Дък
    #1

    Бизнесът с ОТРОВА защищаван от медиите на Пеевски бавно си отива от България. Тютюнопроизводителите вместо да чакат на тютюна, да се научат най после , че на същите земеделски площи може и да се произвеждат и други полезни растителни видове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.