Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София пише на потенциални купувачи, че продава Общинска банка

2 коментара
София пише на потенциални купувачи, че продава Общинска банка

Столичната община търси купувач на дела си в Общинска банка с писма до потенциалните инвеститори на българския пазар и обява във финансовия всекидневник "Файненшъл Таймс". Процедурата за продажбата на 67.646% от капитала на банката беше задвижена от Столичната агенция за приватизация и инвестиции след публикуване на решението за това в Държавен вестник. Обявената цена за дела на София е 45.65 млн. лв.

Стратегически или финансов инвеститор

Търси се стратегически или финансов инвеститор, а оферти ще се приемат от банкови или кредитни институции с рейтинг поне ВВ- по скалата на "Стандарт енд Пуърс" (S&P).

Ако кандидатът е финансов инвеститор, трябва да е регистриран в страна от Европейското икономическо пространство. Изисква се предметът му на дейност да е създаване и учредяване на фондове и/или привличане и/или набиране и управление на финансови активи, придобиване и управление на акционерни и/или дялови участия. Трябва да има опит и репутация в управлението на фондове, финансови активи, акционерни или дялови участия. Освен това към датата на подаване на оферта за Общинска банка трябва да докаже, че има капитал от поне 20 млн. евро.

Документи за участие в конкурса могат да се купуват 30 дни след стартиране на процедурата. Още 30 дни са дадени за подаване на оферти. Документите за кандидатстване струват 20 000 лв., а депозитът за участие е 3 млн. евро.

Така в началото на ноември ще стане ясно има ли интерес към общинския дял в банката, а на 2 декември – колко оферти ще се получат.

Пореден опит

Това е четвъртият опит на Столичната община да продаде дела си в Общинска банка. Мотивите за приватизацията са, че местната власт няма нужда от собствена банка и не може да инвестира в нея, за да я направи конкурентоспособна на пазара. В същото време общината не печели от банката, тъй като от години не взима дивидент. Причината е, че печалбата на трезора се използва за увеличение на капитала му. През миналата година положителният финансов резултат на банката е близо 2.4 млн. лв.

От общината се надяват на фона на консолидацията на банковия пазар в страната този път да се намери купувач. Към момента няма заявен официален интерес от инвеститор.

Пречки

Основният проблем при продажбата на общинския дял в банката е най-големият миноритарен акционер. Около 27 на сто от собствеността се държи от фирми около Христо Ковачки. Съвсем малки дялове имат няколко общини и дружества на Столична община.

Дълги години фирмите около Ковачки имаха блокираща квота при вземането на решения от общото събрание на банката и на практика София беше загубила контрол върху трезора. Освен това банката отпускаше кредити на свързани с миноритарния акционер компании, които бавеха вноските си и създаваха риск за стабилността на банката.

София си върна контрола през 2011 г., когато със заповед на Българската народна банка (БНБ) беше временно отнето правото на глас на миноритарните акционери. На следващия ден на общо събрание на банката беше променен уставът ѝ и така стана възможно решенията за управлението да се вземат от обикновено мнозинство т. е. само с волята на общината.

Действията за овладяване на банката от страна на мажоритарния акционер обаче са обжалвани в съда. Фирмите около Ковачки са завели две дела - срещу заповедта на БНБ и срещу промяната на устава. Второто е замразено, докато не се реши това за акта на централната банка. То се точи от 2011 г. и по него все още няма окончателно решение.

Не е ясно и дали миноритарните акционери смятат да продадат акциите си в банката. Преговори с тях ще трябва да води евентуалният нов собственик. Всичко това може да отблъсне стратегически инвеститор.

Към края на юни Общинска банка има 1.5 млрд. лв. активи и е на 15-о място в страната. Печалбата ѝ за първите шест месеца на годината е 1.3 млн. лв. Банката има доста скромен дял на пазара на кредити и депозити на домакинствата и фирмите. Основното ѝ предимство е финансирането и обслужването на общините. Не е ясно дали след продажбата ѝ обаче най-големият ѝ клиент - Столична община, ще продължи да ползва услугите ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Няма нищо по-хуибаво от тоава да продаваш! Освен хубаво е много демократично! Демокрацията започна с разпродажби! На съвести!

  2. симпатяга
    #1

    Ми що не пробва в Базар БГ?Или OLX?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.