Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София преживя най-силния си трус от 154 години насам

Земетресението край Перник е по-силно от това край Стражица през 1986 г.

18 коментара
След Чирпанското земетресение, снимка сайт "Изгубената България"

Земетресението, което преживяхме в ранните часове на 22 май, ще се запомни като най-силното в района на София за последните 154 години. То е и най-силното с епицентър на територията на страната от 70 години насам - 17 март 1942 г. трус с магнитуд от 7 по Рихтер разлюлява Разград. Единственото изключение е земетресението във Вранча на 4 март 1977 година, което срутва общежитие на "Свилоза" и убива над 100 души в Свищов, но епицентърът му не е на територията на страната.

България е разположена върху територия с висока сеизмична активност - 97% от територията ѝ е застрашена от сеизмични въздействия. Най-опасните сеизмични зони, с възможен магнитуд 7.0 и по-висок, са Кресненската, Пловдивската, Софийската, Горнооряховската и Шабленската.

Едно от най-силните земетресения, засечени изобщо в Европа, се случва на 4 април 1904 година, когато село Крупник и Кресна са разтърсени с магнитуд от 7.8 по Рихтер. В началото на миналия век обаче най-често разтърсваният град в България е бил Горна Оряховица. Само за 5 години селището е разлюляно от три земетресения от 7-ма степен – 1908 г., 1909 г. и 1913 г.

До 1942 година се случват още три разрушителни земетресения с магнитуд 6.9 -7 по Рихтер. Последното от тях е с епицентър в село Мортагоново на 15 км от Разград. Преди това обаче много по-разрушително е земетресението в Чирпан през април 1928 година, което убива 107 души. Четири дни след това е земетресението край село Поповица, Пловдивско, което е последващо от труса в Чирпан, но е с магнитуд от 7 по Рихтер.

Софийската сеизмична зона съвпада със Софийската котловина и обкръжаващите я планини. Според сеизмолозите максималният потенциал на зоната е от 7-ма степен по Рихтер, което е възможно да се случи на всеки 800 години. Най-силното земетресение в този район е на 30 септември 1858 година с оценен магнитуд между от 6.6 и 7-ма степен по Рихтер. Най-рисковият разлом в зоната е между селата Нови хан и Петърч.

Силното земетресение от 1858 г. е усетено в Ихтиман, Пловдив и дори Рилския манастир. В Долна баня се променя дебитът на минералните извори. В София земетресението предизвиква значителни щети, като 70-80% от сградите са силно засегнати. По-бедните жители на града са в затруднено положение, тъй като се налага непредвидено да възстановяват къщите си в навечерието на зимата.

При по-големите обществени сгради щетите са по-тежки, като някои от тях са частично или напълно разрушени. Съборени са минаретата на 19 от 24-те джамии в града, а само две от седемте църкви остават годни за ползване. Сред разрушените сгради е Сиявуш джамия (днешната църква "Света София"), която след земетресението е изоставена. Пада и един от сводовете на новостроящата се тогава църква "Света Неделя". Земетресението отнема живота на четирима човека, сред които две деца при Сиявуш джамия и един от строителите в "Света Неделя".

На някои места около София се отварят пукнатини в земята, а летописите разказват, че между Бояна и Драгалевци се е образувала пукнатина с ширина над 20 cм и дължина около 1.5 км. Западно от града се появява нов горещ гейзер, който постепенно отслабва до съществуващия и сега извор в Овча купел. Дебитът на минералните извори в града намалява за няколко дни, след което се възстановява.

Статистиката показва, че през последните 70 години земетресението от 22 май 2012 година (5.8 по Рихтер) може да си съперничи единствено с това между Попово и Стражица на 7 декември 1986 година – 5.7 по Рихтер. Тогава загиват двама души, но 150 сгради в Стражица са увредени непоправимо.

След 2000-та година на територията на страната са засечени седем труса с епицентър на територията на България и магнитуд над 4 по Рихтер. Най-силното от тях е от 4.8 и е засечено в българската акватория на 15 км от нос Калиакра. То засяга най-силно град Шабла и намиращите се наблизо села.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Това просто не е вярно!!! Земетресението от 1977 беше много по-силно, а дали е било в Румъния или в Япония - за жертвите и щетите няма значение! Тогава улиците се люлееха на вълни, подобни на океанснки!!! Кого лъжете - явно себе си, защото ние помним!!!

  2. Анонимен
    #17

    До 15 отговорям ти на въпроса защо него е избрала св. Богородица, защото това е предупреждение и за да го разберат повече хора и да се поправят е необходимо да излезе от устата на такъв човек, който се афишира като атеист. Между другото това, че избрала него още повече трябва да ни изплаш, тъй като това наистина е последно предупреждение. Дайте да станем малко от малко по добри и по безгрешни за да измолим да ни се размине.

  3. Анонимен
    #16

    Къде беше нашият президент,по време на бедствието. В Шатите.Има три деца. Не ги ли обича, та Америка да е по-близка до сърцето му. Срам ме е че такива гювечи ни управляват.

  4. Realist
    #15

    БДШНИМ дали си измисля или наистина си вярва на глупостите? Как пък Света Богородица избрала баш него - атеист, комунист, доносник, надут пуяк, велик патриотар и откровен тиквеник, да предупреди грешните софиянци, че им се разминава за последно!

  5. Анонимен
    #14

    На фона на силния земетръс, без нито една жертва , още повече се откроява вредата от мутрите, в чийто войни загинаха стотици ....

  6. Анонимен
    #13

    Наистина Божидар Димитров е непоправим, след такъв сън да си остане атеист. Освен ако не си е поизмислил ....

  7. Анонимен
    #12

    За любознателните, повече инфо за земетресенията : http://www.earthquakecountry.info/roots/basics.html

  8. Анонимен
    #11

    Най- силното и най- разрушителното земетресение в България е Чирпанското през 1928. Дали от незнание , дали от недобронамереност авторът пише:"Сред разрушените сгради е Сиявуш джамия(днес църква" Света София")".Позволявам си да напомня на автора, че църквата Света София е построена през 6 век,по времето на византийския император Юстиниан. .Така че би могъл поне да напише:“(преди 17 век и днес-църквата Св.София“).

  9. Анонимен
    #10

    ЩЕ ИМА ОЩЕ ТРУСОВЕ....ВЕРВАЙТЕ МИ....

  10. Анонимен
    #9

    иба си, колко зле са строили при социализма. В една държава при 6 - разрушения и жертви. А до 8 - не се прави на "умен" с подобно заявление. Не е по темата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.