Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийската филхармония с 28 концерта за европредседателството

Културната програма тръгна с музиката на Арво Пярт

1 коментар
Сн. Софийска филхармония

Софийската филхармония откри културната програма на българското европредседателство с "Музиката на Европа" с препълнена камерна зала на 2 януари.

В партньорство с Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще бъдат представени 28 концерта с музиката на 28-те страни членки на Европейския съюз. Проектът е един от стойностните, финансирани от фонд "Култура" с 83 000 лв.

Първият концерт беше посветен на страната, от която България пое председателството – Естония.

Музиката на Арво Пярт

Арво Пярт е един от най-изпълняваните живи композитори. Носител е на много престижни отличия. Сред тях са Classical Brit Award, музикалната награда на Америка "Композитор на годината", Европейската награда за църковна музика и Премиум империале, която се сравнява с Нобелова награда в сферата на изкуствата. "Неговото творчество се отличава с мощна духовна аура", е един от мотивите на журито при присъждането на международната награда.

Житейският път на Пярт тръгва от естонския град Пайде, където е роден на 11 септември 1935 г. Израства в градчето Раквере край Талин, където учи в музикалното училище, а след това завършва и Консерваторията в естонската столица, която по това време е част от Съветския съюз.

Още по време на следването си Пярт пише първото си оркестрово произведение, което е възпоменание за жертвите на Холокоста – "Некролог". В този период на творчеството си музиката му е вдъхновена от Шостакович, Прокофиев и Барток.

Продължава със сериализма до средата на 60-те години в Първа и Втора симфония, както и в "Перпетуум мобиле". След това се връща към техниката на колажа с творби като "Колаж на тема BACH".

В началото на 70-те Пярт се насочва към музиката на минали епохи - XIV - XVI век - Гийом дьо Машо, Якоб Обрехт, Йоханес Окегем, Жоскен де Пре. Тогава пише няколко творби в духа на ранната европейска полифония, като Симфония № 3 от 1971.

Следва период на мълчание, който завършва през 1976 г. с радикална стилова трансформация. Техниката, която измисля или открива и на която остава верен до днес, Пярт нарича "тинтинабули" (от латинската дума за малко звънче).

"В основата си концепцията "тинтинабули" може да се представи като нещо сравнимо с това, което става, когато човек започне да учи пиано - с лявата ръка се свири винаги един и същи акорд, докато дясната развива мелодията", казва Пярт. "В моя случай има една мелодия и три тона, всяка нота от мелодията е свързана с всеки от трите тона по точно определени правила, като, разбира се, това важи и в обратна посока. Появяват се неочаквани дисонанси, но във водещата мелодия има логика, както има и логика, макар и скрита, в трите тона, които я съпровождат. Това е мелодичната дихотомия, за която казвам, че е "1+1=1", обяснява композиторът за компанията, която го издава - Universal Edition, през 2010 г.

Арво Пярт емигрира от Съветския съюз през 1980 г. и оттогава концентира предимно върху религиозни текстове. Това е причината някои да определят музиката му като религиозна, докато други го наричат съвременен мистик.

Пярт се установява във Виена, а след това се мести да живее в Берлин. Сред най-известните му произведения са "Фратрес", "Табула Раза", "Берлинска меса", "Магнификат", "Мизерере", "Канон на покаянието", "Те Деум", "Стабат Матер", "Ориент & Оксидент", "Ламентате", "In Principio", "Кантус", Симфония № 4 "Лос Анжелес", "Миса бревис", "Плачът на Адам".

Изпълнителите

Изпълнителите в първия концерт от "Музиката на Европа" бяха водени от пианистката проф. Борислава Танева, която е зам.-ректор на НМА "Проф. Панчо Владигеров".

Един от най-ярките представители на младото поколение български цигулари Павел Златаров, концертмайстор на Софийска филхармония, представи увлекателно творчеството на Пярт.

Участваха още и младата пианистката Маргарита Илиева, която е не само виртуозен клавирен музикант, но се изявява и като сопранова певица.

На виолончелото беше Иво Александров.

Именно такава е идеята за концертите - да участват утвърдени родни музиканти и таланти, които все още развиват своя потенциал, каза проф. Танева.

Концертите – всеки понеделник от 19 часа

Всеки понеделник от 19 часа в камерната зала на концертен комплекс "България" ще звучи музика от композитори на една от 28-те страни членки на ЕС. Входът е свободен и интересът е голям.

Не очаквах такъв интерес, призна проф. Борислава Танева пред Mediapool. Някои от почитателите на класическата музика бяха дошли час по-рано, за да заемат места. Десетки гледаха концерта прави, а поне още толкова не успяха да влязат в залата.

За съжаление цикълът от концерти е от камерна музика и не предполага тя да бъде свирена в голямата зала, обясни проф.Танева.

Програмата за останалите концерти до 30 юни включва както шедьоври на класическата музика, така и съвременни музикални образци.

Следващият концерт ще бъде на 8 януари и е посветен на Румъния.

За България е отредена датата 3 март - Националният празник на страната. Тогава 24 часа ще звучат произведения на български композитори.

Последният концерт в цикъла е посветен на Австрия – страната, която ще приеме Председателството на съвета на ЕС от България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Браво! Чудесно събитие. Ето че не сме толкова диви, колкото се очакваше :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.