Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сорос призова за пълна реконструкция на ЕС, чийто разпад е "практически необратим"

12 коментара

Инвеститорът милиардер Джордж Сорос призова за цялостна реконструкция на Европейския съюз с цел спасяването му, макар същевременно да предупреждава, че референдумът във Великобритания прави "разпадането на ЕС практически необратимо".


Той посочи също, че последиците от решението за Брекзит вероятно ще навредят на самата Великобритания, предаде Ройтерс.


"Великобритания в крайна сметка може, а може и да не е по-добре от другите страни, като напусне ЕС, но икономиката и народът ѝ ще пострадат значително в краткосрочен до средносрочен план", написа Сорос в коментарна статия в сайта "Проджект синдикейт", публкувана в неделя.


Сорос натрупва огромни печалби през 1992 г., като залага срещу британската лира, когато тя се срива и се налага да бъде извадена от европейския валутен механизъм ERM.

По-рано през седмицата, преди референдума, в статия в "Гардиън" той предупреди, че може да се случат сходни с онези събития, като предрече, че победа на Брекзита ще отслаби курса на лирата с поне 15 процента, а може би и с над 20 процента и ще падне до под 1.15 долара.

В петък курсът на лирата падна с около 10 процента, като удари 31-годишно дъно, но не падна под 1.32 долара. Не е известно дали Сорос е залагал срещу британската валута, отбелязва Ройтерс. Негов говорител отказа да коментира дали инвеститорът е спечелил пари, заложени на Брекзита.


"Сега катастрофичният сценарий, от който мнозина се опасяваха, се сбъдна, като направи разпадането на ЕС практически необратимо", пише Сорос. "Хаосът на финансовите пазари по целия свят вероятно ще продължи, докато вървят преговорите в рамките на сложния процес по политическа и икономическа раздяла с ЕС", смята той.


Според него последиците за реалната икономика ще бъдат сравними с финансовата криза от 2007-2008 г.

В статията си Сорос пише още, че ЕС е станал нефункциониращ и е престанал да удовлетворява нуждите и стремежите на гражданите си. Въпреки всичко той призовава за подкрепа за реконструиране на съюза.


"След Брекзита всички ние, които вярваме в ценностите и принципите, че ЕС е създаден, за да помага, трябва да се обединим, за да го спасим, като го реконструираме изцяло", написа той. "Убеден съм, че когато се проявят последиците от Брекзита в следващите седмици и месеци, все повече и повече хора ще се присъединяват към нас."

Германски експерт: Всички губят от Брекзита, най-драматично Великобритания

Британското решение за напускане на Европейския съюз ще удари икономиката на целия блок. Очаква се самата Великобритания да загуби над 300 милиарда евро (334 милиарда долара) до 2030 година, твърди Андреас Есер, който оглавява икономическия отдел на фондация "Бертелсман", цитиран от ДПА.

"Това е ситуация, в която всеки губи, страните членки на ЕС и най-драматично самата Великобритания", смята той.


Ако останалите 27 държави в ЕС спазят обещанието за сурови мерки срещу Великобритания, икономическата ѝ изолация може да има сериозни последици според Есер. Той прогнозира, че германската икономика също може да загуби над 55 милиарда евро от търговски сделки.
Данните са изготвени най-напред за изследване, публикувано през 2015 г., но сега сценарият се сбъдна, след като Великобритания реши да излезе от ЕС въпреки предупрежденията за икономическите отражения.


"Британците гласуваха за етап на несигурност", отбелязва експертът и допълва, че тази несигурност ще има отрицателно въздействие върху потребителските разходи и инвестициите, водейки до по-ниски икономически показатели през идните месеци и години.

Брутният вътрешен продукт на Великобритания може да спадне с до 14 процента до 2030 г., когато ще се усетят напълно последиците.

Над 50 процента от британската търговия е с държави от ЕС, сочи докладът. Ако страната загуби търговските си привилегии, митата ще оскъпят обмена на стоки и услуги.
Сред секторите, най-тежко засегнати от Брекзит, са машиностроенето и автомобилната индустрия, както и фармацията и химическата промишленост.


Банковият сектор, който е от първостепенно значение за британската икономика, също ще пострада от изолацията, тъй като инвеститорите вероятно ще се оттеглят. От това биха могли да спечелят обаче други финансови центрове в Европа като Франкфурт и Париж, коментира германският експерт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #12
  2. dimitardi100
    #11

    По-лесно е камила да мине през иглени уши отколкото спекулант да се спаси! Ако Светите Книги нямат добро отношение към лихвари и спекуланти, защо ние хората трябва да имаме,а още повече да им вярваме? Миротворците са по-важни от спекулантите! ЕС е по-важен от финансовите мераци на мошениците!

  3. lubobansko12
    #10

    Според Фридман, в неговата книга "Следващите 100 години", Европа ще се раздели на ""Стара Европа", "Полски блок " Русия и Турция. Изглежда американците не искат или не вярват в способността на Германия да води Европа в това столетие. Те залагат на жизнена Полша и източноевропейците/без България Гърция и Сърбия/, да са буфер пред Русия. На Турция отреждат роля на сдържащ Русия фактор в стремежите и на юг. Излизането на UK от ЕС може да е дистанциране на англоамериканците от конфликтите между Полския

  4. Nazgul
    #9

    На твое място соросче бих се съсредоточил върху разпада на грейт бритън

  5. Калико Джо
    #8

    Проблемът е че цяла Европа е пълна с тикви които не разбират от реални икономически проблеми и търсят решенията в славното си минало. Вера Мутафчиева беше казала че един народ трябва да яде бой (като японците, германците и българите) за да стане по-трезв и разумен. Има нещо верно в това.

  6. анита хегерланд
    #7

    Това да не е селско стопанство, че да го преустройват? ЕС е по-скоро договореност между много страни. Не е структура, а действа като структура.

  7. Pilgrim
    #6

    Не съм "соросоид" защото Сорос е готов да спи с дявола само да спечелин якой и друг милиард и действа като лешояд и чакал. Паунда отдавна престана да бъде стърлинг както и лева да бъде лъв. Значи отново става въпрос само за меркантилните интереси и преференции, т.н. свободна търтовия-така Британия си изгради бившата империя, и с малко кютек разбира се,дрънкулки и огледалца и огнена вода.Няма да ги мисля британците по-специално англичаните, през последните 3-4 века са крали и събирали толкова ценности,злато,предмети

  8. Коментарът е изтрит в 16:11 на 26 юни 2016 от автора.
    #5
  9. Коментарът е изтрит в 15:52 на 26 юни 2016 от автора.
    #4
  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.