Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Социалистите не са щастливи от проекта си за смесена избирателна система

Проф. Мирчев: Това е една перверзия, излиза, че работим за ГЕРБ

1 коментар
Социалистите не са щастливи от проекта си за смесена избирателна система

Проект за смесена избирателна система, при която в Народното събрание да се избират 120 мажоритарни и 120 пропорционални кандидати в рамките на досегашните 31 Многомандатни избирателни райони (МИР) ще внесе БСП идната седмица.

Проектът бе одобрен от Националния съвет на БСП предходния уикенд, а в петък партията организира обществено обсъждане с политолози, социолози, представители на ЦИК и граждани.

Анонсът на социалистите е, че искат да отговорят на обществените очаквания за нова избирателна система, която да доведе и до политическа промяна. Това се налагало, защото според наблюденията на БСП, сегашната чисто пропорционална система била делегитимирана.

Интересен момент е, че въпреки заявките за силен "личностен елемент", предложеният от БСП закон премахва възможността избирателите да пренареждат пропорционалната листа (преференциален вот). По този начин социалистите запазват пълния контрол на партиите за половината от излъчените народни представители.

Предстои да се види каква ще е съдбата на този законопроект, след като парламентът вече отхвърли предложението на ГЕРБ за чист мажоритарен вот.

Проектът

БСП предлага запазването на минималната квота за регион от четирима народни представители за Народно събрание и шестима за Велико Народно събрание, (понастоящем такива региони са 9), като мярка срещу задълбочаващите се регионални диспропорции.

Предвижда се въвеждане на два вида изборни бюлетини – една за пропорционален избор на кандидатите на партиите и коалициите и отделна бюлетина за мажоритарен избор на кандидатите на партиите, коалициите и на независимите кандидати.

Според проекта един кандидат на дадена партия може да участва и в двете листи, но само в границите на един многомандатен изборен район.

Промените в Изборния кодекс предвиждат запазването на досегашния брой МИР – 31. От тях по пропорционалната система ще се избират 120 депутати. В рамките на тези 31 района пък ще се обособят 120 едномандатни избирателни района (ЕИР), от които ще трябва да се избират още 120 мажоритарните кандидати.

БСП предлага границите на едномандатните райони да се определят от Централната избирателна комисия, а всеки избирател да гласува за пропорционална листа и за мажоритарен кандидат.

По този въпрос предложението в законопроекта на ГЕРБ беше ключовият и политически конфликтен въпрос с прерайонирането да се прехвърли на президента.

Ако избирателят е гласувал само за пропорционална, или само за мажоритарна листа, гласът му ще се счита за валиден, предлага БСП.

Проектът предвижда парламентарните избори да са в един тур, освен ако двама или повече мажоритарни кандидати са получили равен брой гласове, когато ще има балотаж.

Друг важен елемент е, че гласовете, събрани от неуспял мажоритарен кандидат на дадена партия, ще се прибавят към пропорционалната листа на партията и няма да бъдат изгубени за нея.

Асланов: Настоящата система е по-добра, но не е легитимна

"По този начин, ако една партия е взела 200 000 гласа пропорционални и 300 000 мажоритарни, но няма мажоритарен депутат, ще загуби. Докато партия, която има 180 000 гласа за пропорционалната листа, но има избрани 5 мажоритарни кандидати, ще спечели – ще има повече народни представители от другата формация", обясни социологът Юрий Асланов, който представи проекта. И добави: "Първата по гласове сила може да се окаже непърва", допълни той и обясни, че мажоритарните системи винаги дават известно изкривяване.

"Ако зависи от мен, бих запазил сегашната система. Тя е най-добрата, дава минимални изкривявания", допълни Асланов, изразявайки мнението на по-голямата част от социалистите.

Той обаче отбеляза, че законодателни промени се налагат, защото "политическата система в България не е призната от гражданите на страната". "Системата е делегитимирана и никой на никого не вярва. Затова трябва да има промяна", поясни той.

"Смесената система дава "коридор" и за онези, които се самоопределят и като противници на партийната система. Но този законопроект държи вратата отворена и към поддръжниците на политическите партии, които са изразител на мнение на гражданите", каза още Асланов.

Валери Жаблянов: Демокрацията крие рискове от диктатура

"За БСП сериозен въпрос е качеството на българската демокрация. Това е важният въпрос, който надхвърля рамките на резултатите от референдума, с който гражданите поискаха мажоритарен вот", отбеляза зам.-председателят на парламента и член на ръководството на БСП Валери Жаблянов, визирайки референдума на шоумена Слави Трифонов.

"Изборите показаха, че сегашното функциониране на демокрацията и начинът на избор на народните представители очевидно не се възприема като автентична демократическа политическа процедура", каза той, за да защити законопроекта, срещу който има съпротива в самата БСП.

У нас се очертава тенденция за разрив между старата политическа система и глобализацията, заключи Жаблянов.

Давайки пример с изборите във Франция, Жаблянов обяви, че законопроектът на БСП трябва да намери баланса между демокрацията и републиката, защото демокрацията крие рискове от диктатура.

Той напомни, че най-важното в подобен законопроект е формирането на избирателните райони.

Юрий Асланов добави, че именно затова тази отговорност се падала на ЦИК, тъй като комисията "досега не е направила нито една съществена деформация на изборното законодателство в интерес на която и да било партия".

По време на дискусията секретарят на президента по правни въпроси проф. Емилия Друмева посъветва при разпределянето на едномандатните райони да бъдат включени статистици, картографи и географи, а проф. Михаил Мирчев – да се въведе активна регистрация.

Проф. Мирчев: Откъде е този напън БСП да обслужва ГЕРБ

Именно активната регистрация даде повод на неуспелия кандидат -кмет на София проф. Михаил Мирчев да разкритикува съпартийците си, подготвили законопроекта.

"Докато няма активна регистрация и патагонска, не германска система, да въведем, няма да има ефект", предупреди той.

Мирчев попита и "какъв е този напън да сменяме избирателната система". Защо БСП тича да се натиска да предлага подобни проекти, ако смятате, че ще спечели имиджово – няма. Сметките пък показват, че ако се проведат избори по този закон, БСП ще загуби, дори да има по-висок процент, а ГЕРБ ще спечели. И какво излиза накрая – БСП работи за ГЕРБ", заключи той.

Социалистът напомни и друг основополагащ момент за изборното законодателство – адресната регистрация. "Ще отидем ли най-сетне от постоянен на настоящ адрес?", попита той, акцентирайки, че именно оттам идват голяма част от проблемите с избирателните списъци.

"Без да се пипнат тези неща, това е една перверзия – добри пожелания без резултати", каза Мирчев и допълни, че БСП хем иска повече мажоритарност, хем премахва преференциалния вот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #1

    Картографите и географите вече бяха включени в усвояване на пари и резултатите бяха позорни. По-добре е да стоят в техния ъгъл и да учат бъдещите учителки по география.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.