Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АБВ напусна властта. Избори или кабинет на малцинството с плаваща подкрепа

Партията на Първанов тръгва на общи действия с БСП за връщане в управлението

19 коментара
АБВ напусна властта. Избори или кабинет на малцинството с плаваща подкрепа

АБВ оттегли подкрепата си за управлението. Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин подаде оставка, а премиерът Бойко Борисов я прие, съобщи правителствената пресслужба във вторник следобед. Малко по-рано ръководството на АБВ обяви, че възнамерява да прекрати подкрепата си за правителството, но решението дали да направи това и да оттегли Калфин, ще бъде взето на партийния конгрес в неделя. Зам.-председателят на АБВ Румен Петков уточни, че причината е несъгласие с политиката, водена от ГЕРБ, като "порочния подход при приемането на Изборния кодекс".

Не е ясно защо Калфин е избързал и не е дочакал партийния конгрес, още повече, че според Петков имало мнения както "за", така и "против" напускането на властта.

Много е вероятно решението на АБВ да е предварително замислен ход за ефектен старт на президентска кампания и сглобяване на единен ляв опозиционен фронт на правителството.

Излизането на АБВ в опозиция съвпада с промяната в ръководството на БСП, чийто нов лидер Корнелия Нинова даде заявка за сближаване с отцепниците на Георги Първанов от АБВ. Идеята е връщане във властта, може би отново в коалиция с ГЕРБ, след едни предсрочни избори, чийто резултат да е широка коалиция по германски модел.

Източници от ГЕРБ потвърдиха пред Mediapool, че премиерът е заподозрял сценарий между БСП и АБВ и не бил особено изненадан от оставката на Калфин. Той бил предварително уведомен за нея и не се е поколебал да я приеме.

Избори или правителство на малцинството с плаваща подкрепа

Оттук нататък вариантите за Бойко Борисов са или да тръгне незабавно на предсрочни избори, или да продължи да управлява с подкрепата на три формации – ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, като и занапред ползва услугите на БДЦ, чиито 14 депутати са повече от 11-те на АБВ.

В същото време обаче рязко се покачват акциите на 10-те депутати от ДСБ и гражданската квота на РБ, които още през декември оттеглиха подкрепата си за управлението. Ходът на АБВ дава поле за евентуално предоговаряне на отношенията между Борисов и лидера на ДСБ Радан Кънев.

След като десетимата депутати около Кънев се обявиха за опозиция, управляващите запазиха комфортно мнозинство от 125 гласа при необходимост от 121. ГЕРБ има 83 депутати, ПФ – 18, РБ - 13 депутати от управляващото крило и 11 от АБВ.

С оттеглянето на АБВ обаче коалицията с мандатоносител ГЕРБ се оказва едва със 114 гласа: 83-те на ГЕРБ, 18-те на ПФ и едва 13 от РБ.

Истината обаче е, че откакто пое управлението през ноември 2014 г. Бойко Борисов рядко е разчитал единствено и само на официалното си мнозинство. Много по-често е прибягвал до подкрепата на ДПС, БДЦ, независимите депутати, а понякога и на БСП и "Атака". Сега към "коалицията на желаещите" да го подкрепят се добавят и шестимата народни представители на Лютви Местан, които учредиха новата партия ДОСТ и нямат интерес от скорошни избори.

ГЕРБ и РБ с нагласа кабинетът да продължи работа

"Най-лесно е да отидем на предсрочни избори, но това не е решение на въпроса", заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Ние сме длъжни да продължим напред, а това, че ще има политически спекулации, ще има политическо противопоставяне, ГЕРБ няма да бъде провокатор в подобно поведение”, каза той. "Ние сме длъжни, в името на страната и гражданите да направим това, което се очаква от нас”, допълни той. На въпрос дали ГЕРБ ще се опита да разубеди АБВ да напуска властта той отговори: "Не. Не смятам, че трябва да се месим в политическите решения, които вземат органите на съответните политически партии”.

"Премиерът винаги се съобразява с личните решения на всеки един - когато някой си подаде оставката, премиерът винаги я приема, защото "насила хубост не става", коментира още Цветанов. В същото време той определи Патриотичния фронт като най- коректния партньор във властта.

Когато са имали отрицателна позиция, са си я защитавали и отстоявали. Когато са давали подкрепата си, винаги са я защитавали до край. Не като някои други наши коалиционни партньори, които от 23 народни представители, ние реално можем да разчитаме на 13 и това е видно от последните няколко месеца след ексцентричните изказвания на някои, които решиха да си поставят лични политически цели, каза Цветанов, визирайки разделението в РБ.

Същата оценка даде и вицепремирът и лидер на ДБГ Меглена Кунева. Начинът, по който се държат ПФ показва, че те са готови да търсят компромис и да бъде постигнат консенсус, каза тя.

"Надявам се, че излизането на АБВ от правителството ще припомни на някои хора в парламента, определящи себе си като десни и дясноцентристки ориентирани, че правителството е дясноцентристко и да подкрепят именно тези политики", коментира Кунева пред БНТ.

Тя добави, че се надява АБВ да продължи да подкрепя социалната политика, част от която досега е бил Ивайло Калфин и да удържат на думата си да подкрепят антикорупционния закон.

Кунева отрече да е коментирано кой ще заеме овакантения от Калфин пост.

"Едни предсрочни избори биха накъсали политическия процес. Ако ПФ се "врътнат" и не подкрепят правителството, това ще означава абдикация от отговорностите, които си поел. Тази криза в управлението може да бъде и шанс. Но начинът, по който се държат ПФ показва, че те са готови да търсят компромис и да бъде постигнат консенсус", заяви тя.

"ДСБ обявиха, че излизат в опозиция и ще правят свой десен проект, няма как да коментирам тези намерения. По места, Реформаторският блок е консолидиран. Надявам се, че това ще ни помогнат на едни избори. С колегите от ДСБ имаме работни отношения", каза Кунева.

По думите ѝ, ПФ ще издържи предизвикателството и ще прояви политическа зрялост.

Зам.-председателят на ДБГ и съпредседател на РБ Найден Зеленогорски обяви пред бТВ, че "правителството остава и няма да има предсрочни изброи. Няма да тласнем страната към хаос". "Имаме сериозни цели и продължаваме напред по управленската програма", обяви той.

По думите му БСП, АБВ и ДПС вървят към единение. "Считам, че има връзка между конгреса на БСП и оставката на Калфин. Започва преструктуриране на политическото пространство с идеята да се върви към лявоцентристко, а не дясноцентристко управление, но това няма да стане", каза още Зеленогорски.

Калфин: Оттеглям се по решение на АБВ

“Оттеглям се от правителството по решение на АБВ", заяви Калфин, цитиран в съобщение на пресцентъра на социалното министерство. "През последната година и половина положих много усилия за това в България да има по-високи доходи, повече работни места и повече справедливост и предвидимост в социалните системи. Доволен съм от това, което постигнах. Остава и още много работа за моите наследници. Благодаря на премиера за възможността и подкрепата, която ми даде да работя за българските граждани на тази отговорна позиция. Благодаря и на колегите си в Министерския съвет, както и на парламентарните групи, които подкрепяха управлението, за подкрепата и за приетите особено важни закони и решения“, казва още Калфин.

АБВ използва Изборния кодекс като повод за скъсването с властта

Кризата около Изборния кодекс, чиято предстояща ревизия стана формален повод за оттеглянето на АБВ от управлението, се превърна в разказ с неочакван край. Миналата седмица премиерът Борисов заяви, че ако ограниченията за вота на българите в чужбина бъдат ревизирани, Патриотичният фронт може да излезе от властта и да предизвика предсрочни избори. Към днешна дата обаче патриотите се успокоиха – те декларираха лоялността си към кабинета и се съгласиха на някои от отстъпки в закона. Това стана на среща между ръководствата на ГЕРБ, Реформаторския блок и ПФ с Бойко Борисов в парламента, на която нямаше представители на АБВ – четвъртия партньор в управляващото мнозинство.

Румен Петков отбеляза, че АБВ не са били поканени на тези преговори, което допълнително повлияло на решението за излизане от управлението.

Емил Кало заяви, че не става дума за търговия, "а отказ от един модел, който година и половина се опитахме да променим, но това не стана. Не сме съгласни с начина на водене на политика."

"Неслучайно дадох за пример порочния подход при приемането на Изборния кодекс. 200 параграфа бяха приети за две нощи. Това са въпроси, които са с изключителна степен на важност за българското общество. Затова казваме, че категорично отхвърляме начина на правенето на политика, той е не просто неприемлив, той е вреден", заяви Румен Петков. Той допълни, че всичките предложения на АБВ са били отхвърлени.

Факт е, че промените в закона бяха одобрени без никакъв обществен дебат и каквато и да е експертна оценка за въздействието им, но в момента, когато това се случваше, АБВ не реагира.

По думите на Петков, ако конгресът реши АБВ да напусне управлението, освен Калфин, ще бъдат изтеглени и всички други представители на АБВ във властта - областният управител на Пазарджик Треднафил Величков и зам.-областни управители.

Петков каза, че решението е взето единодушно, но по думите му са прозвучали аргументи и за, и против напускането на управлението.

АБВ за пръв път изпълни заканата си

Това е първият случай, в който АБВ изпълнява отправена заплаха за излизане за властта. През изтеклата година и половина от формирането на правителството партията на Първанов редовно и по различни поводи заявява такива намерения, но никога не ги реализира. Досега противоречия между АБВ и ГЕРБ са възниквали по пенсионната, съдебната и здравната реформа, както и други решения, които не са били по-маловажни от Изборния кодекс.

АБВ влезе в управлението по покана на Борисов и има подписано споразумение за подкрепа само с ГЕРБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #19

    на мен пък си ми харесва снимката... ;-)

  2. Entdecken
    #18

    Калфин е главен изразител на рубладжийските противници на българския добив на нефт и газ. Като се има предвид фамилното му име ще бъде верна калфа на началника си Путин ! Очевидно путиноидната мафия е замислила нещо за него, след като последните две седмици все неговата физиономия се въртеше по всички политически програми по червената БТВ както и по кана 1 - основно при другаря Митко Цонев-Пъпеша. Просто са си изпълнявали плана до фазата Оставка. Нататък обаче какви ги чака - най вероятно пълно забвение !

  3. Тео
    #17

    Ивайло Калфин е кандидата за президент на обединената левица, ако се получи такава. Това е замисъла на АБВ и БСП след избора на Корнелия Нинова. Има капацитет да се получи. Бойко е запознат с тази стратегия, приемлива и за него. ГЕРБ не могат да излъчат силен кандидат и ако загубят на изборите, ББ ще има свой човек за държавен глава. По свой отколкото сега.

  4. rebel_bg
    #16

    Съвсем скоро ще стане ясно какво са замислили ченгето/охранител Борисов с "тайните" ченгета и негови покровители "Гоце" Първанов и "Сава" Доган. Най-вероятно общо са избрали Калфин за кандидат-президент. ГЕРБ АБВ ДПС БСП АТАКА=БКП/ДС/МАФИЯ ДОКОГА.... ???

  5. roccotull
    #15
  6. Борето от София
    #14
  7. Каквото и да са намислили кукловодите дано да не е Борисов 3.0 ;-(

  8. Борето от София
    #12

    Разритаха си кошницата ченгетата. Гоце, Боце, Каракачанката... Да не стане като с Бай му Тошо навремето - свалиха го свои, свалиха го изневиделица?

    Но явно Боце още се надява да сговори нещо с останалите, щом днес залива медиите със свежи криминални новини:
    - Простреляха ученик до механотехникума в София, докато се забавлявал със съученички в близкото кафене по повод рождения си ден. МВР разследвало, задържало, дори някакъв зам.-министър се довлякъл там за пред телевизора.
    - Снощи в късните часове

  9. Quo
    #11

    Сега е моментът на истината - пред Кремъл се открива изключителна възможност да налее и да опита да излезе победител с БСП, АБВ и ДПС.

  10. Асенов
    #10

    Боко беше зависим при съставянето на правителството от трите ченгета - Гоце,Симеонов и Каракачанов.Най-много ще го боли от "изневярата" на Гоце - той не даваше дума да се каже срещу него.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.