Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сп. "Икономист": Българи и румънци, добре сте дошли във Великобритания

"Ако се притеснявате от предразсъдъци, твърдете, че сте италианци, никой няма да разбере"

17 коментара

Добре сте дошли! Така влиятелното британско списание "Икономист" е озаглавило отворено писмо до българите и румънците, за които от 1 януари догодина ще отпаднат ограниченията на пазара на труда в редица страни от ЕС.

"Британските вестници са пълни с истории за бедността, престъпността и жаждата за социални блага на българите и румънците. Британските политици роптаят срещу европейските правила за свободно движение, които ще ви позволят да влезете във Великобритания и бързат да направят по-трудно за вас кандидатстването за британски социални придобивки.

Британското население е много по-враждебно настроено към вас, отколкото към германците или французите. Почти половината от британците вярват, че тяхното правителство трябва да ви забрани да влизате в страната, въпреки че това противоречи на законите.

Може би след всичко това сте останали с впечатлението, че не сте добре дошли във Великобритания“, пише списанието в началото на писмото си до българите и румънците.

Вигенин обмислял наемане на лобисти за имиджа ни във Великобритания

Външният министър Кристиан Вигенин съобщи, че е обмислял възможността страната ни да потърси услугите на лобистка компания, която да даде гласност на българските тези, които не намират достатъчна чуваемост в мощната антиимиграционна кампания във Великобритания.

"Минавало ми е през ума за лобизъм, но след последната очерняща кампания с Хохегер, реших, че това би донесло повече негативи", каза външният министър пред бТВ в четвъртък.

Още

Но вие сте добре дошли, допълва то. От името на родината на "Икономист" ние ви каним да дойдете и да работите тук. От 1 януари догодина вие можете да отидете навсякъде из ЕС. Надяваме се, че много от вас ще изберат Великобритания. Въпреки че нейните лидери изглежда са забравили, че Великобритания настояваше за приемането на вашите страни в ЕС, знаейки че един ден ще се озовете на прага ѝ, се допълва в писмото.

В него се посочва, че пристигането на българите и румънците във Великобритания в началото ще бъде трудно, но историята на много имигрантски вълни е показала, че българите и румънците ще получат уютен прием в британското общество.

Не е ваша вина, че много от нашите сънародници не ви искат. Отчасти проблемът е на поляците. Преди десет години, когато Великобритания беше едната от единствените три страни, които отвориха вратите си за тях, правителството увери гласоподавателите, че само няколко десетки хиляди ще дойдат у нас и то не за много дълго време. Вместо това дойдоха над половин милион.

Бидейки работници, които прибираха реколтата от зеле и боядисваха стените, измествайки от тази работа някои британски работници, просто защото се явяваха на работа на време, те показаха, че са и човешки същества, които се устройват и раждат деца. Ние не бяхме напълно подготвени за това, посочва списанието, цитирано от БТА.

Но ако нашите лидери сбъркаха преди десет години относно броя на поляците и на другите източноевропейци, които ще дойдат във Великобритания, сега те допускат още по-голяма грешка относно техния ефект върху нашата страна.

Политиците твърдят, че те са бремето на обществените услуги, които са подложени на огромен натиск заради мерките за икономии, допълва списанието. И отбелязва, че точно това твърдение е безсмислено, тъй като става дума за млади хора, в разцвета на силите си, които дори не използват толкова много обществените услуги и допринасят много повече за британската хазна, като плащат данъци, отколкото взимат от нея помощи и облаги.

По този начин тези хора дори спасяват британските училища и болници от още по-големи икономии, допълва списанието.

Изданието отбелязва, че източноевропейските работници дори не правят чак такъв дъмпинг на заплатите във Великобритания, а ако подобно нещо се случва, това засяга заплатите на останалите имигранти.

Източноевропейците водят до икономически растеж и до намаляване на дълга. Ако британците бяха дори слабо подобие на тях, те биха били истинска икономическа благодат, акцентира изданието в отвореното писмо.

Но за жалост допитванията до общественото мнение не лъжат и малко хора ви искат тук, обръща се списанието към българите и румънците. Онези, които просят или крадат, ще фигурират на челните страници на нашите вестници. Но това все пак може да е във ваша полза и да изненада приятно хората, когато те установят, че голяма част от вас идват тук, за да работят, а не да живеят на гърба на държавата ни, посочва списанието.

Британският пазар на труда е най-гъвкавият в Европа. Британската икономика бележи силен растеж. Хората на практика не са изтъкани от предубеждения. Допитванията навеждат на мисълта също, че повечето британци обмислят да ви използват като работници в къщите си. Великобритания е свикнала с имигрантите.

А ако се притеснявате от предразсъдъци, то твърдете, че сте италианци, и никой няма да разбере, че не сте, препоръчва накрая списанието.

Темата продължава да е основна и за други местни издания.

Вестник "Телеграф" посочва, че ограниченията за получаване на британски социални помощи от имигрантите са класически случай на мерки, които са прекалено ограничени и прекалено закъснели.

Премиерът Камерън е прав да твърди, че обществото е притеснено от възможността мигрантите да идват в страната, за да се възползват от нашите обществени услуги и система за социални помощи. Прав е и да ограничава това, което те биха могли да получат, категоричен е вестникът.

Но мнозина гласоподаватели имат лоши спомени за неизпълнени обещания, припомня "Телеграф". Политически ограниченията очевидно са замислени с цел да се спечели отново подкрепата на хора, които сега поддържат Британската партия за независимост, и да се смекчи гневът на онези консерватори, които призовават за открит конфликт с ЕС.

Практически обаче мнозина се съмняват в способността на правителството ефикасно да контролира положението, пише вестникът. "В крайна сметка, отворената граница си е отворена граница", обобщава "Телеграф".

Страховете от имиграцията са неоснователни, твърди от своя страна вестник "Индипендънт". Дебатите в британското общество придобиват все по-ксенофобска окраска, но реалността е, че чуждестранните работници са полезни за Великобритания, а проучванията не са категорични, не е ясно дали те ще пристигнат като "приливна вълна, или като малко поточе".

"Предположението, че има риск Великобритания да бъде залята от имигранти, особено от такива, които разчитат на социални помощи, просто не е вярно", заявява категорично вестникът.

Културната интеграция, достъпът до нископлатена работа и напрежението за социалната сфера наистина може да са проблем, признава влиятелното издание. Дискусия по това може да има.

"Но капитулацията на премиера пред слабоинформираното групово мислене, която придава достоверност на тезата, че имиграцията струва скъпо на Великобритания, докато всъщност вярно е тъкмо обратното - не е основата, от която да започнем" този дебат, добавя изданието. Великобритания печели от работата, която имигрантите извършват и данъците, които плащат.

"Ако има вълна, която може да залее Великобритания, то това е вълна от страх и глупост", пише "Индипендънт“.

На ползата от имигрантите набляга и "Хералд Скотланд", който призовава да се разсъждава какво всъщност цели кампанията срещу имиграцията. Имигрантите в момента произвеждат 2 на сто от британския БВП и решават проблема със застаряващото население.

Решенията на демографския проблем са две - или британците да започнат да имат големи семейства, или да се приемат имигранти. А шотландското население застарява по-бързо от английското, подчертава вестникът.

Пристигането на полски имигранти донесе много ползи за Шотландия, без да се появява каквото и да е расово напрежение, посочва изданието.

"Имигрантите неизменно са обвинявани, че носят престъпност. Но според Лондонското училище по икономика в районите с високо равнище на имиграция във Великобритания е имало спад на престъпността и насилието. Имигрантите от ЕС освен това използват здравната система по-малко, отколкото самите британци - макар че за това не се пише в британската преса, добавя "Хералд Скотланд".

"Лицемерието усложнява проблема с моралното възмущение от мигрантите от ЕС", подчертава изданието. Точно консервативни премиери като Маргарет Тачър са подтикнали ЕС да продължи с разширяването през 80-те и 90-те години.

През 2014 година обаче ще има още нападки срещу мигрантите преди европейските избори през юни. Както либерали, така и консерватори са уплашени от Британската партия на независимостта. Свободното движение е едно от условията за британското членство, което премиерът Камерън е обещал да "предоговори". Ако не успее, предполага се, че ще призове.

Великобритания да напусне ЕС на референдум за членството на страната в ЕС през 2017 година, прогнозира "Хералд Скотланд".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    14, баси кре//тена. ръ'йш! Потрощи глупомера.//

  2. Анонимен
    #16

    Стойте си на мизерния остров и не досаждайте повече. Ще получите роми, и т'ва ви е много. Интегрирайте ги, ако щете екзекутирайте ги. Българите не се интересуваме от скапаните ви мъглища и грозни полужени-полукобили. Вие идвате тук за къщи със зеленина. Господ ви ощетил с природа, вие добавяте и малоумие. Е стига толкоз.

  3. Анонимен
    #15

    14ти, и ти колкото и да се връткаш все в същия кенеф седиш. И каквато и кариера да правиш пак ще спиш на походно легло защото ще ти трябват поне 5 поколения кариера за да си купиш един малък двустаен във Великобритания.

  4. Анонимен
    #14

    Не ви искат, щото смърдите, братя българи! Както и да ми се връткате - разбрали сте за какво иде реч... Тия, дето не смАРДЪт и не кАРдът, никой не ги пита какви са и откъде са, ами направо почват да правят кариера. Само дето процентът на нормалните е малък! Повечето сте миризливи лузъри, които знаят само кой за какво "им е виновен"...

  5. Анонимен
    #13

    Какворо си пожънал, това ще ядеш. Отмъщението на колониите. И, без това са заринати от всяква гмеж от Пакистан и Черна Африка. Да си гледат работата, като не щат правилата на ЕС, да си взимат шашпенцата и бегом към Обетованата земя.

  6. Анонимен
    #12

    Идвайте да ни чистите къщите, бе диваци балкански!

  7. Анонимен
    #11

    Лицемери. Това е английски патент. ЕС трябва да ги остави в стремежа им да запазят имперското си мислене. Явно не могат да се откажат от него, както не могат да се откажат и от обратното движение по пътищата довело до смъртта на огромно количество небританци на тяхна територия

  8. Анонимен
    #10

    И как точно да го "казват", бе 9, като ще са "глехонеми" - на езика на жестовете ли? :-))))

  9. Анонимен
    #9

    Цига ните трябва да казват, че са глухонеми пакистанци.

  10. Анонимен
    #8

    Визи за британците в ЕС и да ходят на почивки при любимите си арабели и индопаки. Там точно тях отдавна ги чакат много наточени, голяма любов ще падне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.