Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спешна помощ ще бъде поета основно от парамедици

28 коментара
Спешна помощ ще бъде поета основно от парамедици

Спешната помощ да бъде поета от три вида екипи, основно с парамедици, и линейките да се отзовава на сигналите до 20 минути. Това предвижда концепцията за развитие на спешната помощ, представена от здравния министър Стефан Константинов в сряда. Кой от трите вида екипи да се изпраща на адрес, ще се преценява според сложността на случая, като при нужда от по-сложни интервенции ще се отзовава екип с лекар. Повишаване на възнагражденията в спешната помощ, за да се преодолее кадровият дефицит, и преструктуриране на филиали са други от набелязаните цели в концепцията. Министърът очаква по-високите заплати да увеличат мотивацията, а оттам да нарасне и броят на екипите.

Мерките изискват обаче повече финансови ресурси, които засега никой не е поел ангажимент да осигури. Константинов съобщи, че от здравното министерство ще поискат през следващата година 150 млн. лева за Спешната помощ при тазгодишен бюджет от 82 млн. лева. 

На човек се падат по по-малко от 11 лева за спешна помощ годишно

Системата за спешна медицинска помощ в България включва 28 центъра в отделните области със 198 филиала към тях, които се намират в различни общини.

Годишният разход за спешна медицинска помощ на един жител през 2010г. е 10.86 лв., като за различните центрове в страната стойностите са различни. Сред най-ниските разходи са тези в София град - 5.8 лв. на един жител, Пловдив – 7.8 лв. на един жител и най-високи в центрове, обслужващи отдалечени и трудно достъпни райони с ниска гъстота на населението ( Смолян – 22.2 лв. на един жител; Видин – 18.3 лв. на един жител, Кърджали – 17.1 на един жител). Основната част от разходите на спешните центрове е за трудови възнаграждения (78%), а за издръжка – горива, режийни, отиват около 21.6% от общите разходи.

Още

“При наличие на политическа воля и обществена подкрепа оптималният срок за реализация на концепцията е от 3 до 5 години“, коментира министърът и посочи, че през следващите три месеца ще има обществено обсъждане преди официалното приемане на концепцията от Министерския съвет.

Парамедици влизат в Спешната помощ

За преодоляване на кадровия дефицит в системата се предвижда въвеждането на парамедици. Става въпрос за хора, които ще трябва да преминат през специално обучение в някое от акредитираните висши училища, за да оказват спешна помощ и да поддържат живота на пациент до пристигане в болница. За обучението на парамедиците се предвижда създаването на едногодишни и двугодишни курсове. През едногодишни курсове, например, ще преминават шофьорите на линейките, които също да могат да оказват помощ на пациентите.

Според Константинов обучението на парамедици може да започне от следващата година и след две години да имаме първите парамедици с преминат едногодишен курс, а след три години – с двугодишен.

Парамедиците наподобяват сега работещите в системата на спешната помощ фелдшери, които са 1500 при общо заети в системата 3759 души. Лекарите са 1146, а медицинските сестри – 1103. У нас вече не се обучават фелдшери и идеята на парамедиците е да ги заменят, обясни министърът.

Три вида екипи според сложността на случая

Предвижда се в Спешната помощ да има три вида екипи. Те ще се отзовават на повикванията в зависимост от тежестта им. Първият вид ще е лекарски екип. Той ще се състои от шофьор, парамедик и лекар. Тези екипи ще се профилират – за реанимационни мероприятия или по специалности.

Вторият вид екипи ще са парамедицински. В тях ще има шофьор и парамедик с най-високо ниво на обучение. Те ще се използват при спешни състояния, когато на място трябва да се окаже първа помощ и пациентът да се транспортира възможно най-бързо до болница.

Третият вид екипи ще са транспортни. Те ще се използват само за транспорт на болни, чието състояние не изисква задължително присъствието на медик.

Константинов заяви, че системата има нужда от най-много екипи с парамедици.

Линейките ще се отзовават на адрес до 20 минути

Според концепцията оптималното време за осигуряване на спешна помощ при инциденти е в рамките на 20 до 30 минути. Затова министерството залага в концепцията 90% от спешните животозастрашаващи случаи да бъдат обслужвани в рамките на 20 минути. За останалите не трябва да се допуска интервал, по-голям от 40 минути.

Случаите, при които този период не е спазен, ще бъдат проверявани и оправдани само при изключителни условия – метеорологични, бедствия, крупни аварии. Отделните центрове за спешна помощ могат да си поставят още по-високи времеви стандарти от приетия на национално ниво.

Сега в 58% от населените места в страната спешната помощ достига до 20 минути, в 27% - до 30 минути, а в останалите 15% - за над половин час.

Преструктуриране на филиали и изнесени екипи

Предвижда се гъвкавост и в разпределението на медицинските екипи в отделните места в зависимост от особеностите им. Така например в големите градове над 200 000 души ще има повече от 1 изходна точка на екипите за спешна помощ.

В районите, където над 10% от населението се намира на разстояние, предполагащо над 20 мин. време за достъп до спешна помощ, както и на магистрали ще има постоянно или временно базиране на изнесени екипи.

Освен това предстои и преструктуриране на филиали, така, че да се покрият по-добре нуждите на населението.

Министърът иска 75 млн. лева повече в бюджета

За осъществяването на всички тези мерки ще е нужно и подобряване на финансирането на спешната помощ. По изчисления на министерството необходимите средства за системата за спешна медицинска помощ годишно възлизат на минимум 150 млн. лв. Това е с 75 млн. лева повече, отколкото се предоставят в момента.

60 млн. лева от допълнителните средства ще се дадат за заплати и осигурителни плащания на персонала, 10 млн. за поетапна подмяна на санитарните автомобили, 1 млн. за поддържане на информационно-комуникационната система, 1 млн. лв. за обучение и квалификация на персонала и 3 млн. лв. за поддържане на материално-техническата база, апаратура и оборудване на екипите.

Заради социалната значимост на спешната помощ държавата ще остане основен източник на финансиране. Успоредно с това обаче трябва да бъдат търсени и включвани допълнителни източници като НЗОК. Те биха могли да покриват дейности, извършвани от екипите на Спешната помощ, като транспорт на болни между лечебните заведения след 24 часа от първоначалното им постъпване. Въпреки, че подобен вид дейност не попада стриктно в обхвата на спешната помощ, тя се извършва със средствата и персонала на спешните центрове.

“Изключително важно е доходите на лекарите в спешните центрове да станат съизмерими с доходите на колегите им в извънболничната помощ“, коментира министърът. Това означава стартовите възнаграждения на парамедиците и медицинските сестри да бъдат 3 пъти минималната работна заплата или 720 лв, а на лекарите – около 1200 лева.

Сега наличните екипи на повечето места в страната покриват потребностите от спешна помощ. Ако не се вземат мерки обаче, това няма да е така в следващите години. Причината е, че все повече квалифицирани медицински кадри напускат системата. Анализите показват, че всеки четвърти медик в Спешна помощ е на възраст 55-65 години и скоро ще напусне системата. Останалите 3555 души (63%) от работещите медицински специалисти са между 35 до 55 години. Половината от работещите лекари в системата обаче не притежават специалност. Едва 568 са лекарите със специалност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #28

    Колеги оставете прегрупирването и каквото и да било там...защо не разбирате ,че търговско дружество/болници/немогат да "съжителстват с Държавното плащане.Просто проумейте-болниците ще вземат парите ,предназначени за нас,ще ги изпапкат,а ние Спешната ще духаме супата.Сега си знаем заплатите на коя дата идват,преминем ли към областните болници ще има да вземате.КОЛЕГИ СЪБУДЕТЕ СЕ!Днес гледах репортаж на Спешна помощ Силистра,как може колеги да не знаят кое ще е по добре за тях дали новата реформа или сегашната.Та те нали са на тази планета не на друга.

  2. Анонимен
    #27

    Незнам какво да кажа по повод коментарите,който прочетох по долу...всичко според мен е халва и боза.Аз работя в спешна помощ от 16год.това с парамедиците ми се вижда нормално,имаго по цял свят,но сумата от 600лв. е направо убийствена.С една дума трябва да платя тази сума да си взема китапа ид аси запазя мястото.Имаш пари спасяваш се,нямаш пари оставаш на улицата.Защо управлямащите не виждат кое е по добре за нас хората който работим в сепшните центрове.Хубаво ще преминем към областните болници,аз

  3. Пен4ева
    #26
  4. д-р В
    #25
  5. д-р В
    #24
  6. N
    #23
  7. kirovk
    #22
  8. :)
    #21
  9. тутурутка
    #20
  10. Дедо Тошо
    #19

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.