Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спете спокойно: Не "изяждаме планетата“!

11 коментара
Боян Рашев

Днес медиите по цял свят обявяват поредния годишен Ден на прекаляването или Ден на екологичния дълг (Earth Overshoot Day) – онзи момент в годината, когато човечеството "влиза в екологичен дефицит“, "изяжда Земята“, "изчерпва ресурсите на планетата за тази година“ и други подобни. Въпросният ден, разбира се, настъпва все по-рано и по-рано през годината. Основното послание е пределно ясно: "Всички ще умрем!“.

Без да навлизам в технически подробности, ще се опитам ясно да покажа просто логическо несъответствие в резултатите, което ме кара да се съмнявам в цялата концепция. Долу виждате как Global Footprint Network представя крайния резултат от изчисленията си на собствения си уебсайт.

Графиката се основава на две криви. Зелената показва т. нар. "биологичен капацитет“ или (накратко казано) ресурсите, които природата на Земята е в състояние да предостави на човечеството за една година. Той се сравнява с лихвите, които генерира капиталът в една банка за една година. Червената крива показва т. нар. "екологичен отпечатък“ или ресурсите, които човечеството усвоява от планетата за една година. Двете криви се пресичат около 1970 г. и според изследователите оттогава екологичният отпечатък надхвърля биологичния капацитет, тоест лихвите не ни стигат и "човечеството изяжда от природния капитал на Земята“. През 2013 г. (последната, за която има пълни данни към средата на 2017 г.) разликата между тях вече достига 70%, тоест "използваме 1.7 планети годишно“.

Ако приемем, че "го изяждаме“, то от 1970 г. насам природният капитал на планетата би трябвало да намалява. Следователно, годишните лихви или биологичният ѝ капацитет също би трябвало да намаляват. Само че зелената крива на графиката не само не слиза надолу, а даже продължава да расте – за 50 г. наблюдаваме 30% ръст. Това изобщо не се връзва с елементарната логика и посланията на медиите. Но всъщност е вярно, защото планетата наистина става все по-зелена и по-способна да ни предоставя ресурси за увеличаване на благоденствието на цялото човечество. Очевидно в изчисленията на червената линия има сериозни грешки, но няма да навлизам в методологически обяснения за тях. Иронията е, че в опитите си да покажат колко зле е положението, Global Footprint Network и участниците в тази мрежа всъщност онагледяват обратното! Цялата концепция за "планетарните граници“, тоест че човечеството разполага с крайно количество ресурси на Земята, всъщност е дълбоко погрешна. Това е един от най-устойчивите митове за "устойчивото развитие“.

Така че, спете спокойно и Честита Нова най-зелена 2017!

*Боян Рашев e управител и партньор в консултантската компания "Денкщат България", която помага на бизнеса да управлява въздействието си върху околната среда и общностите, като запазва икономическата си рентабилност. Коментърат е от блога на компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Станиславчо
    #11

    Не мисля, че зелената линия расте с 30% за 50 години. И толкова да бяха, изглежда малко. Като я гледам, от под 108 до над 108, това може да е да речем от 100 до 115. :) И се опитвам да съм щедър. Значи 15%. И то за 50 години. Как се отнася това към растежът на общият брой хора за този период или на индустриализацията (мерена по някакъв начин - брой фабрики, брой автомобили на дизел, гас, пр., произведени количества от нещо си ). Иска ми се, човекът да е прав, но така или иначе трябва да правим каквото ни е по силите, като застраховка. Така че не купувайте пластмаса, ако не ви трябва наистина и да си хвърляме разделно отпадаците. Пестете ток както можете и да видим.

  2. анита хегерланд
    #10

    Филмът "До ядрото на земята" разкрива точно тази гледна точка: в недрата й се крият много неизследвани и неизползвани ресурси.

  3. Боян Рашев
    #9
  4. Боян Рашев
    #8
  5. Eoraptor
    #7

    Как е възможно "Дневник" да препечата такова напълно необосновано и очевидно пристрастно "мнение". Господинът очевидно е от тези, които казват "след мен потоп" и са готови да жертват бъдещето на всички поколения след тях в името на обогатяването си. Не ги интересува обезлесяването на България и Амазония, изчезването на хиляди биологични видове, важното те и децата им да са подготвени финансово за своето собствено бъдеще. Но не е достатъчно да кажеш "според мен не е вярно". Боянчо трябваше да се напъне повече, или може би статийката му е толкова абсурдно безпочвена точно защото той не вярва в това, което е написал и се опитва да изпрати кодирани сигнали за това?

  6. pepe
    #6

    Това поне да беше означено като "личното мнение на човека от блога на компанията" :)

  7. [email protected]
    #5

    Аз имам въпрос: Къде отиват парите давани от държавите за вредните парникови емисии,някой може ли да ми каже,за какво се харчат тези милиарди които се събират всяка година?

  8. Калико Джо
    #4

    Човек, който си изкарва парите от замърсяването на околната среда не може да бъде безпристратен и е глупаво да се цитира мнението му. Тогава да питат цигарените компании за вредата от тютюнопушенето или химическите за ползата от живеене в смог. Те ще ти изкарат от 100 кладенци вода да ти докажат, че няма нищо страшно - само бизнеса да върви.

  9. Симеонов
    #3

    Аз пък не съм съгласен, че основното послание на Боян е толкова ясно! Тия неща с максимализма не вървят много подир индустриалната контрареволюция... Според мен то е: "Всички вие (еколози и други пеони) ще умрете; а ако не всички, поне доста от вас. А всички ние (тръмписти и секви други лапачи), ще си живеем живота - тука или пък на някоя нова Земя, или на някое друго небе". Това впрочем е основен проблем с излапването на околната среда: околната среда е обща, а лапането е частно... Бояне, ето го и твоят литературен архетип: htpps://chitanka.info/text/27868/otvyd-oblatsite

  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.