Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според 80% от българите ролята на жената е семейството, а на мъжа – да печели пари

България и страните от бившия Източен блок са на челно място по полови стереотипи в Европа

12 коментара
Според 80% от българите ролята на жената е семейството, а на мъжа – да печели пари

Българите са рекордьори по полови стереотипи в Европа, като според 81% от тях главната роля на жената е да се грижи за дома и семейството, а на мъжа – да печели пари. Други широко застъпени стереотипи у нас са, че не е приемливо мъжете да плачат, а също и че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоции.

Това показва проучване на Евробарометър от юни 2017 г. за равенството между половете.

Като цяло склонността към полови стереотипи е най-висока в страните от бившия Източен блок като Унгария, Чехия, Словакия, Румъния, докато на другия полюс са северните държави Швеция, Дания, Холандия.

В целия Европейски съюз 54% от хората смятат, че грижата за дома и семейството не е най-важната роля на жената.

Докато в държавите от бившия Източен блок обаче между 70% и 80% смятат, че основната роля на жената е домакинството, то в страните от Западна и Северна Европа между 10% и 40% от хората са на това мнение. Същото разделение се наблюдава и в позициите дали основната роля на мъжа е да печели пари.

За 62% от българите е приемливо мъжете да плачат, което е най-ниският процент в ЕС. На противоположното мнение са 32%. Отново на срещуположния полюс е Швеция, където за 99% от анкетираните е приемливо мъжете да плачат, а за едва 1% - не е.

Стереотипно мнение за емоционалните женски решения

България попада и в челната четворка на общества, които смятат, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоциите си – 83% са отговорили с "да”, което е равно на данните за Чехия и Словакия.

По отношение на това дали мъжът трябва да има същите задължения в домакинството като жената, 74% от българите го подкрепят. Според 68% от българите мъжете трябва да взимат отпуск за гледане на дете. 78% от анкетираните смятат, че жените у нас разполагат с по-малко свобода заради семейните си задължения. Общо 87% подкрепят законови мерки, които да гарантират равенството между мъжете и жените в политиката.

Далеч по-шарени са резултатите относно одобрението за това мъжете да правят забележка на свои приятели за сексистки шеги. В това отношение България се оказва в средата на класацията, като 48% от хората казват, че одобряват мъжете да укоряват приятелите си за сексистки шеги. Най-голям е делът на мъжете в Швеция (88%), Малта и Португалия (69%), които одобряват да се прави  забележка за сексистки шеги, а най-нисък е в Чехия (14%), Словакия (25%), Словакия (28%).

Българите смятат, че има полово равенство в работата и политиката

Противоположно на горните данни, голяма част от българите смятат, че в политиката у нас е постигнато полово равенство. 64% от българите са отговорили с “да” на този въпрос. С най-висок процент в това отношение са отговорили жителите на Дания – 75%.

Любопитно е, че в другата крайност, на последно място, се намира Франция. Едва 32% от населението смята, че в политиката в страната е постигнато полово равенство. След това се нарежда  Унгария с 35% отговорили утвърдително.

Българите отговорят положително и на въпроса дали има полово равенство в работната среда у нас – 67% са отговорили положително на този въпрос. В дъното класацията тук отново са французите, от които 29% смятат, че има полово равенство на работното място.

Ние се намираме на второ място по данни когато става въпрос за постигането на полово равенство по високите позиции на компании и други организации. 62% от българите смятат, че това е постигнато, а на последно отново са французите с 25%.

На въпроса бихте ли казали, че във вашата компания се обръща достатъчно внимание на въпроса за равното заплащане между мъже и жени, обаче сме на дъното на класацията с 23% отговорили "да" и 28% - не, и 32% - това не е въпрос в моята компания.

Повече от девет от 10 европейци смятат, че промотирането на равенство между половете е важно за демократичното общество, но едва 54% от всички участвали смятат, че има проблем с представянето на жените в медиите и рекламите в тяхната страна.

На въпрос дали мъжете трябва да взимат активно участие в промотирането на равенството между половете на първите места са Швеция, Финландия и Испания. Ние се намираме почти в дъното на класацията, като след нас са само Унгария, Латвия, Словакия, Литва и Чехия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. andrei
    #12
  2. lz2gkk
    #11
  3. анита хегерланд
    #10

    Ако българинът, като глава на семейството, можеше да печели добри пари и да бъде пример за подражание на своите деца, то и жените щяха да се съгласят с ролята на домакиня.

  4. andrei
    #9
  5. andrei
    #8
  6. edin.drug
    #7
  7. lz2gkk
    #6

    В края на 19 век капиталистите се сещат, че жените са неизползван ресурс. Подлъгват ги да се борят за равенство с мъжете и те го постигат. Резултатът - сега работят наравно с мъжете, вместо да си стоят в къщи и да си гледат и възпитават децата.

  8. olele
    #5

    Ако още малко изчакаме сега сетилите се на запад за феминизиране ние вече го живяхме и отхвърлихме, може да ни подмине.В корпорациите вече имат проблеми, заради равенството между половете наемат повече жени, жените обаче прекарват повече време в тоалетните и ги ползват по-често и заради това,че трябва да са равни по-големина на мъжките, се създават опашки. Ако разширяват женските трябва да разширяват и мъжките. Решението? Решението е да сложат тампони и в мъжките тоалетни и нищо чудно скоро да направят

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  10. Miau
    #3

    ТОВЕА Е НИВОТО В БУЛГАРИСТАН иначе нямаше да имаме управляващите, които имаме, нямаше тук разни неофашисти постоянно да плююят западни медии със 100-годишна история да херасват патрЕотите и така нататък.Аз тук не съм видял една ЖЕНА УЧАСТНИЧКА ВЪВ ФОРУМА ЕДИН ПЪТ ДА НАПИШЕ НЕЩО В ЗАЩИТА НА ЖЕНИТЕ.Какво да очакваш в мутрашка държава, ДОМИНИРАНА ОТ РУСИЯ.нима в русия по друг начин гледат на жените.Вчера не гониха ли ЗЛИ ДУХОВЕ ВМЕСТО ДА НАПРАВЯТ СЪВРЕМЕННИ ПЪТИЩА???? в кой век сме, коя жена може да упранвлява ЗАЕДНО С МУТРИ?Там тези които са сложени са ЗА САКСИИ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.