Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според БАБХ храни и напитки у нас са с различен състав от продаваните в Австрия и Германия

Няма опасност от поскъпване на хляба от есента

16 коментара
Според БАБХ храни и напитки у нас са с различен състав от продаваните в Австрия и Германия

Хранителни стоки, произведени от европейски компании, се предлагат на българския пазар с различен състав и качество спрямо същите продукти в Западна Европа. Това са установили проверки, направени от Българската агенция за безопасност на храните за безалкохолни напитки, детски храни и сирена, съобщи министърът на земеделието Румен Порожанов пред радио "Дарик".

Български експерти са купили от супермаркети в Австрия и Германия храни на водещи компании, произведени в тези две страни, както и в Италия, Швейцария, Дания и други.

Към момента е установено, че в безалкохолните напитки, произведени за българския пазар, захарта е заменена с изоглюкоза (сироп от царевица). Разминаване има и при детски храни. Сирената, предлагани в България, пък имат отклонения във вкуса - в продуктите за западния пазар вкусът на мляко е по-силно изразен, каза Порожанов.

Физикохимичните изследвания ще продължат до края на месецюни. След това се очаква ресорните министри на България и други източноевропейски държави, установили същото разминаване, да сезират еврокомисаря за защита на потребителите за премахване на тази несправедливост.

Цените на тези продукти са съпоставими в Западна и Източна Европа, каза Порожанов.

Около 650 - 670 хил. тона храна годишно се изхвърля

Между 650 и 670 хил. тона храни се изхвърлят годишно в България, сочат данните на земеделското министерство.

Вече са готови списъците с храните, коитоще могат да бъдат дарявани в края на срока си на годност. Изготвени са и нормативни документи за това колко дни преди края на срока на годност това може да става. Целта е производители и търговци на хранителни стоки, както и заведения за хранене да могат да ги даряват на социално слаби без да плащат ДДС, обясни Порожанов.

Няма опасност от повишаване цената на хляба

Очаква се добра реколта от пшеница, но жътва 2017 няма да бъдерекордна като миналата година, каза още земеделският министър. Според него по-ниските добиви няма да се отразят на цената на хляба.

"Цената на хляба или цената на пшеницата се влияят от международните пазари, респективно цената на хляба се калкулира и когато има промяна на цената тя се дължи не толкова на цената на пшеницата, на брашното, колкото в рамките на допълнителните разходи, свързани с ток, вода и други. В никакъв случай не може да се очаква повишаване на цената на основен продукт за българското население като хляба и хлебните изделия", каза Румен Порожанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #16

    Цялото това възмущение е буря в чаша с вода - информационен шум, който да скрие същинските проблеми у нас. Въпросът може да е актуален за Вишеградската четворка (където впрочем го повдигнаха, а не ние се сетихме накрая да изврякаме). В България, за разлика от Централна Европа, няма формиран потребителски вкус и, съответно, взискателност. Ако ги имаше пазарът щеше сам да се регулира. Никой нямаше да си позволява да ни продава храни с различни съставки. Отчасти това е и наследството на комунизма, където дефицитът беше атрофирал всяка чувствителност към качеството, а домакинята, която е обичайният носител на тази чувствителност беше обявена за ретрограден елемент и безработна.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  4. Николай Петров
    #13

    А кога ще сравнят състава на горивата у нас и Европа ?

  5. Valpet
    #12


    Лошият запад се опитва да ни отрови, но ние го хващаме преди още да го е направил. Бръщолевим дивотии преди още да сме доказали каквото и да било. Накрая ще се окаже, че хранителните вериги просто се съобразяват с вкусовите особености на различните източно-европейци. Във всеки БИЛА-магазин вече се носят патрьотични радьо-реклами за БЪЛГАРСКО качество, БЪЛГАРСКО месо, бира за БЪЛГАРИТЕ, любимата марка на БЪЛГАРИТЕ и прочее, и прочее БЪЛГАРЩИНИ. Продават даже торбички с надписи ДА СПАСИМ МАДАРСКИЯ

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  7. Milenca
    #10

    "Български експерти са купили от супермаркети в Германия и Австрия храни от водещи компании..." Представете си! БГ държавни чиновници (експерти) били командировани в Западна Европа за няколко дена ... цел "покупка на продукти от супермаркети (шопинг)". Пътували са в бизнес класа, отседнали в 4 или 5 звездни хотели, яли-пили в лукс ресторанти, и между другото понапълнили куфарите си с бюджетни пари. А на някой боковист хрумнало ли му е да направи анализ на дизела на Лукойл и на германския, и да ни обясни защо на един и същ автобус разхода му е у нас 30л на 100 км, а в Германия под 27?

  8. Иван Сусанин
    #9

    Това му викат "Европа на две скорости" на практика. В това се изразяват двете скорости - плащате същите пари или дори повече, но за по-ниско качество. А вие си мислите в някакви други общи категории.

  9. Pilgrim
    #8

    Лесни и елементарни констатации- вземате продукта от рафта,щрайхкода лъже, но щом "хранителната " стока има описание на румънски,български и още някои източни губернии на ЕС е различна с надписа напр. на Чехски,полски,словенски.... повечето на последните пише в коя д-ва е произведена, набългарски,сръбски,румънски няма такъв текст- просто "произведено за Лидъл, и др. предимно немски вериги.В Германия в Кауфланд-Кауфман,Лидъл, Билла....пазаруват предимно емигрантите и гермаски граждани 2-3 поколение.

  10. ivancho ivanov
    #7

    Връзка с онкоболни едва ли има, но ако качеството е по-лошо или количеството по-малко е нечестна търговия, за коятоима наказание!
    Чернобил обаче е национално престъпление от класата на премахване на България от световната карта, престъпления които чакат своето неизбежно възмездие. Имената на съдружниците от Политбюро и ЦК на БКП на Тодор живков са известни и един ден ще бъдат издълбани на гранитния блок на Национални предатели поставен на местото на днешния паметник на Съв. армия достойно преместен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.