Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според Кунева са нужни извънредни мерки за корупцията по върховете на властта

Вицепремиерът напомни, че отпадането на мониторинга на ЕК става след оценка и със съгласието на всички страни членки

8 коментара
Меглена Кунева, сн. БГНЕС

"Не ни трябва успех по милост, ние трябва да си го заслужим". Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева в неделя по повод изявлението на председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, че очаква Брюксел да свали Механизма за сътрудничество и оценка от България до края на мандата на ЕК през 2019 г.

Юнкер каза това в четвъртък след среща с премиера Борисов в Брюксел, на която явно е обсъждано уверението, дадено по-рано на Румъния, че заради успехите ѝ в овладяването на корупцията по върховете на властта, мониторингът за нея ще бъде снет до края на мандата на тази ЕК. Започналото от Борисов спиране на съмнителни обществени поръчки съвпадна с новината, че България и Румъния ще бъдат разделени. След срещата с Борисов Юнкер каза, че е получил уверения, че българското правителство ще направи необходимото, така че да може да бъде снето и наблюдението на България.

"Европейската комисия винаги е била добра в окуражаването на усилията на страните, но това е веднъж - два пъти и после има оценка. Ние се борим за тази оценка и да решим проблемите на нашата съдебна система и вътрешния ред", коментира Кунева пред БНР. Тя напомни, че за да отпадне мониторингът за България, мярката трябва да бъде одобрена от всички страни в ЕС.

Според нея е въпрос на български усилия да убедим останалите 27 държави, че мониторинговия доклад спрямо България трябва да отпадне.

"В рамките на половин година ще догоним Румъния, ако сме изостанали и ще бъдем за пример", декларира Борисов в петък от Брюксел пред БНТ.

По думите му през последната година се е изгубено много време за промяна на Конституцията, с което са постигнати много добри неща, които в Брюксел се отчитат. Борисов посочи, че в момента ни трябват няколко закона – НПК, антитерористичния закон, Закона за съдебната власт и антикорупционния закон, които парламентът да приеме с "малко по бързи действия".

Ще видите, че тази тема много скоро ще отпадне, амбицирани сме да бъдем еталон, каза още Борисов.

Когато в една страна премиерът се ангажира с една кауза, тогава по-лесно политически има резултат от усилията, коментира в неделя Кунева пред БНР.

"Когато говорим за антикорупционни мерки – нас ни критикуват за корупцията по високите етажи. Корупцията е въпрос на това как хората преценяват несправедливостта. Ако това усещане е високо, трябва да се отиде към извънредни мерки", каза Кунева, но без да конкретизира какви мерки има предвид.

Както е известно, нито тя, нито премиерът подкрепиха предложението на бившия правосъден министър Христо Иванов за създаване на независима прокуратура по румънски модел, която да разследва корупцията по върховете на властта. В същото време редица казуси – като записите "Яневагейт", разкритията на следователя Бойко Атанасов и др. - породиха съмнения, че главният прокурор е намесен в схеми на търговия с влияние и задкулисен натиск, поради което едва ли тези схеми ще могат да бъдат ефективно разследвани под негово ръководство.

"Важно е да се разбие съмнението, че се страхуваме да направим силен закон, това е сигналът, който се чака отвън", заяви вицепремиерът Кунева относно антикорупционния закон и припомни, че той е консултиран десетки пъти с всички партньори в управлението, а с чуждестранни партньори е уговорено обучението на хората, които ще работят по него: "Оставихме този закон за последния ден преди лятната ваканция на парламента. Нима това беше добър сигнал? Звънецът удари, парламентът се разпусна. Никой не искаше да приеме този закон."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #8

    Основната мярка против корупцията по върховетеа би била да бъдат разкарани от там, всички, които бяха в НДСВ, включително мутрата, Кунева, набедения за "професор" и кърстен на майка си - Даниел, и заедно с БСП и ДПС ограбиха десетина милиарда при съвместното си съпридружно господство от около 8 години.

  2. Проданов
    #7

    В последно време всички сме се вторачили в съдебната система .Няма съмнение в изключителната и роля за върховенството на правото.Но тя все пак е правораздавателна система ,при това твърде консервативна и инертна.А нали има и правоохранителна система-МВР,ДАНС и т.н.Защо не се работи усилено в предотвратяване на престъпления ,а се чака на съда да осъди за вече направени такива.При това тези функции са вменени на изпълнителната власт.От край време е ясно ,че моторът на престъпността са парите.А те идват

  3. Коментарът е изтрит в 13:39 на 22 февруари 2016 от автора.
    #6
  4. перо
    #5

    Медияпул явно иска и носи палмата на първенството по думи сбъркани в заглавието! Дали "са" нужни или "се" ненужни,тия ситните думички нищо не означават.

  5. анита хегерланд
    #4

    Смешно е да се очаква от най-корумпираната власт в ЕС да приеме закон, който да е насочен срещу нея и да дава огромни правомощия за разследване и доказване на корупцията по високите етажи на властта. Да отвържеш кучетата си и да ги пуснеш срещу себе си? Кой господар постъпва така? Законът трябва да се направи от гледна точка на обществото без да се смята, че властниците са корумпирани, а да предлага мерки, те да не бъдат въвличани в подобни отношения. Законът трябва да предлага бариери срещу подкупността, а не преследване на изкушените от нея.

  6. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #3
  7. Комитата
    #2

    Те извънредни мерки ЗА корупцията по върховете на властта се взимат и сега. Може би са нужни мерки СРЕЩУ корупцията?

  8. BLM
    #1

    Куневица се отплаща за министърския пост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.