Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споровете между София и Брюксел по две програми остават

Страната ни е над средното ниво по усвояване на парите от социалния фонд, изоставаме по регионалния и Кохезионния

1 коментар
Споровете между София и Брюксел по две програми остават

Спорните въпроси между България и Европейската комисия по двете оперативни програми "Околна среда" и "Региони в растеж" остават отворени. Страната ни е на различно мнение от Брюксел и по отношение на създаването на "мегафонда на фондовете", в който трябва да бъдат събрани всички финансови инструменти. Това стана ясно по време на семинар в представителството на Европейската комисия в София.

С 80% усвоени средства за изминалия програмен период от Европейския социален фонд, страната ни е над средното за ЕС, което е около 76%. Изоставаме обаче при оползотворяването на парите за инфраструктура от Европейския регионален фонд и Кохезионния фонд. При средно за ЕС над 70%, ние сме около 60%.

Успехът на оперативните програми "Човешки ресурси" и "Административен капацитет" през изминалия програмен период се дължи на устойчивостта на екипите, които работят в тези звена, посочиха експертите от Брюксел. Те отбелязаха, че не случайно програма "Човешки ресурси" е била първата одобрена и за новия програмен период.

Обратно – там, където има голямо текучество на кадри, има проблеми с усвояването на средствата. Като пример беше дадена програма "Конкурентоспособност", по която за последните две години се смениха петима директори. В момента мястото е вакантно, а икономическият министър Божидар Лукарски обеща скоро да обяви конкурс за титуляр.

Банка с опит за фонда на фондовете

България може да направи мегафонд, в който да бъдат събрани всички финансови инструменти през настоящия програмен период, но той задължително трябва да се управлява от банка с опит. Това каза Витория Алиата ди Вилафранка, директор на дирекция "Изграждане на административен капацитет" в генерална дирекция "Регионална политика" на ЕК в отговор на въпрос на Mediapool.

Тя посочи като пример Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската банка за възстановяване и развитие.

През изминалия програмен период две програми – "Регионално развитие" и "Конкурентоспособност", имаха фондове с финансови инструменти по евроинциативите "Джеръми" и "Джесика". Те се управляваха от Европейския инвестиционен фонд, който е част от ЕИБ.

През този програмен период 2014-2020 г. е заложено създаването на мегафонд, в който да се съберат всички финансови инструменти по европейските програми с капитал от близо 1 млрд. евро. Идеята беше т.нар."фонд на фондовете" да е под шапката на министъра на финансите, като управлението му се повери на Българската банка за развитие.

Според европейските изисквания обаче това не може да се случи, заради европейските изисквания, стана ясно от обясненията на евроекспертите. Задължително е такъв мегафонд да се управлява от банкова институция с подобен опит. Освен това тя трябва да работи и с други фондове.

Европари само за четири големи инфраструктурни проекта

По оперативна програма "Транспорт" има пари само за реализацията на четири големи инфраструктурни проекта до 2022 г. Европейската помощ за тях е в размер на 1.6 млрд. евро.

При железопътните това е довършването на направлението София – Бургас (т.нар. жп магистрала "Тракия"). При пътните парите ще стигнат само за доизграждането на магистрала "Струма" от София до ГКПП "Кулата", която започна през този програмен период. Останалите средства са за софийското метро и интермодалния терминал в Русе, казаха от ЕК.

Така те дадоха да се разбере, че пари за магистрала "Хемус" ще има, само ако се получат икономии от изиграните търгове по тези обекти.

Все още няма решение относно броя на градовете, което ще получат финансиране по програма "Региони в растеж". Спорният въпрос с 28-те малки града засега остава отворен, въпреки постигнатия напредък. Не стана ясно обаче каква точно е позицията на ЕК по този въпрос.

Не беше съобщено и дали Брюксел е съгласен да пусне предварително парите за изграждането на водна инфраструктура по "Околна среда" преди страната ни да е направила реформата в сектора. По отношение на бенефициентите по програмата има напредък в преговорите като най-вероятно ще се стигне до компромисния вариант общините и ВиК дружествата заедно да са бенефициенти по програмата.

Неизпълнените предварителни условия

От общо седем генерални задължителни предварителни условия, които страната ни трябва да изпълни до 2016 г., за да получи достъп до европейските пари, все още не са изпълнени две. Те са за обществените поръчки и в областта на статистиката, казаха евроекспертите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Какво е разминаването с ЕС за общестените поръчки и статистиката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.