Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбският президент: България и Сърбия се "тепаха" достатъчно, време е за партньорство

18 коментара
Президентите на Сърбия и България Томислав Николич и Росен Плевнелиев. Сн. БГНЕС

Сърбия ще посвети особено внимание на общините, в които живеят българи, обеща сръбският президент Томислав Николич след срещата си с българския държавен глава Росен Плевнелиев. Николич е на официално посещение в София.

"Че сме се тепали - сме се тепали", пошегува се сръбският държавник. "Но сега народите ни трябва да търсят контакти, за да вървим напред".

Плевнелиев и Николич обсъдиха поддръжката на българското военно гробище в района на Босилеград, гарантирането на богослужение на български език, необходимостта от учебни пособия за етническите българчета в Сърбия и други възможни мерки за цялостното подобряване на живота на сънародниците ни там.

Николич обеща, че страната му веднага ще се включи в печатането на учебници по български език и ще обнови паметниците, които съществуват на територията ѝ.

Сръбското население се състои от над 30 различни националности и малцинства. Президентът Николич похвали сръбската конституция като една от най-прогресивните в света и дори отбеляза наличието на т. нар "позитивна дискриминация" по отношение на малцинствата. Политиката на Сърбия е, когато бъде забелязано изоставане при някой от тези народи, държавата да се старае да им окаже по-голяма грижа, обясни държавният глава.

Българският и сръбският президент бяха единодушни, че единственият начин Балканите да престанат да бъдат "черната дупка" на Европа е междусъседското сътрудничество. В процес на съгласуване е договорът за приятелство и сътрудничество между София и Белград, който предвижда и съвместни заседания на правителствата.

"След демократичните промени в Сърбия ние обръщахме голямо внимание какво ще кажат европейските страни, а отделяхме много по-малко внимание на отношенията със съседните страни, което трябва да се промени", отбеляза Николич.

"Дълго време допускахме грешката да гледаме едностранно", отбеляза и българският президент. "По времето на комунизма 92 процента от икономиката ни служеше на Съветския блок, сега по-голямата част работи с ЕС. Да, но понякога големите възможности са просто на една ръка разстояние." Плевнелиев обяви, че българската и сръбската страна започват общи инициативи, като ще се възползват от европейски програми. Според него рискът при съвместната работа става все по-малък, а перспективите растат.

По-късно двамата президенти участваха в сръбско-български икономически форум в Българската търговско-промишлена палата.

В момента съвместните проекти между двете държави включват работата по транспортен коридор 10, отварянето на нови гранични пунктове и и на газова интерконекторна връзка. Обсъжда се и възможността за откриване на директна въздушна линия Белград - София.

Сръбският президент посочи, че в процеса на приватизация в Сърбия са участвали и много български бизнесмени. "Доста от тях успешно, други не, но то си зависи от човека, а не от международните отношения", каза Николич и изрази надежда откритият в сряда българо-сръбски бизнес форум да раздвижи нещата в тази посока.

От Българската търговско-промишлена палата заявиха, че фирмите, желаещи срещи, за пръв път в историята на палатата са препълнили и двете зали и фоайето на етажа.

Има огромен потенциал за връзки и двете страни вървят към балансиране в търговията, заяви председателят на БТПП Цветан Симеонов и очерта като основни приоритети ръста в стокооборота, инвестициите и туризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Първо Сърбия да покаже на дело добросъседство,да възстанови военните гробища,да спази правата на българите в Западните покрайнини,да възстанови обучението по български език,да върне името на българската църква"Иван Рилски",вместо "Jован рилски" и тогаа да търси помощ!Южен поток не е нужен на България,напротив увеличава нашата зависимост от Русия и затова няма да минава през България!Сърбия е доказала,че не изпълнява дадените на думи обещания неведнъж!Междудругото сръбските медии отново подгряват темата за "Балканска федерация",разбира се,управлявана от Белград!?

  2. Анонимен
    #17

    Да уточним, че ние сме ви тепали предимно, затова че всеки път сте ни забивали нож в гърба когато сте могли. Заради Европата прощаваме, но не забравяме.

  3. Анонимен
    #16

    дано поне да респектират македонските хулигани да се вразумят, че още имат силно влияние там

  4. Анонимен
    #15

    Първото нещо, което трябва да се иска от сърбите е да спрат да плащат на агентурата си в Скопие за провеждане на антибългарски акции. Ако искат да се присъединяват към Европа, а не към Азия, трябва да се държат по европейски.

  5. Анонимен
    #14

    Признаването на национални малцинства е задължение на Сърбия по Парижките мирни договори от 1919 г., предвид на това, че ѝ се дават чужди етнически територии. Повечето права на малцинствата обаче, по-специално на българското, остават предимно на хартия.

  6. Анонимен
    #13

    Хубави неща са си хортували президентите, сега остава само да се и направят. Но тук идва място и на голямата доза скептицизъм породен от балканските задни мисли, тайни съображения и чист инат. Дано на нашите две диви племена малко от малко да им дошъл акъла и да направят нещо позитивно. Ясно е че на братята ни македонци им е още рано за такива неща, ама поне със сърбите да се разберем като големи хора.

  7. Анонимен
    #12

    Не знам дали сме се тепали, но със сигурност сме ГИ тепали където и когато ги хванем. И ако трябва пак ще ГИ тепаме ако се наложи. За съжаление и тогавашните ни управници подобно на сегашните, са били пълни некадърници и предатели и затова сега имаме т.нар. македонска държава и затова в Сърбия има българско малцинство вместо да има сръбско малцинство в България. И да не забравяме че по отношение на Сърбия именно Русия ни забива нож в гърба всеки път, та така и до наши дни.

  8. Анонимен
    #11

    До 10 Много добро предложение! В главите на хората все още е загнездена черната сянка на болшевизма и граница опасана с бодлива тел като концлагер! Като се премахне напълно, както в Европа, по естествен начин родата от двете страни ще си живее заедно както е било! В Европа има прекрасни примери. За жалост на България беше наложен от болшевиките лош пример!!! Хубавото е ,че няма непоправими бели!

  9. Анонимен
    #10

    Най-простото решение - махнете границата. Пример - няма как да разбереш къде свършва Белгия и къде започва Холандия. Обикновените хора няма да запчнат да се бият, е може да си пийнат заедно...

  10. Анонимен
    #9

    М.Н. Господа, помните ли какво изтърси другаря Жан Виденов, когато управляваше по повод на Западните покрайнини: "Няма Западни покрайнини, има Източна Сърбия!" Другарите БКПисти, а сега маскирани като БСПари винаги са били национални предатели и предани интернационалисти, разбирай, поклонници на СССР и "животворната" ни дружба с тях. И сърбите добре си го знаят и винаги успяват да ни изработят с помощта на нашите ръководни другари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.