Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Среща на ЕС и 6 бивши съветски страни в присъствието на "мечката" в стаята

Форумът "Източно партньорство" ще покаже провала на европейския план за сдържане на Русия

20 коментара
Среща на ЕС и 6 бивши съветски страни в присъствието на "мечката" в стаята

В Рига се открива форумът на ЕС "Източно партньорство", който ще покаже, че стремежите на Евросъюза за разширяване на Изток вече са далеч по-скромни след вмешателството на Русия в Украйна. Резултатите от започващата в четвъртък среща ще са разочароващи за най-ентусиазираните привърженици на евроинтеграцията – Украйна, Молдова и Грузия, коментират европейските медии.

"Не искаме да провокираме Русия и даваме още един повод за агресия", твърдят европейски дипломати.

Срещата в Рига ще демонстрира провала на водещата програма на ЕС, целяща да изведе шестте бивши съветски държави от орбитата на Москва, пише "Гардиан".

Програмата "Източно партньорство" бе създадена през 2009 г. в отговор на руските действия в Грузия с намерението за сдържане на амбициите на Русия в региона, който Москва счита за своя "близка чужбина".

"Изпитваме колективен шок от това, че имаме съсед, готов да използва всякакви средства, за да попречи на суверенни държави в Европа да направят своя избор. Мислихме, че тези времена са отминали", заявява високопоставен служител на ЕС.

"Не искаме да провокираме Русия и да ѝ даваме още един повод за проява на агресия. Трябва да сме извънредно внимателни", казва друг европейски дипломат, който участва в срещата.

Източник на "Файненшъл таймс" посочва, че в навечерието на форума е имало разногласия сред самите страни от ЕС за формулирането на документите на срещата. Германия, Франция, Испания и Италия са настоявали да по-голяма сдържаност, на обратната позиция са били Полша, Швеция и Чехия.

"Така се отразява присъствието на "мечката" в стаята", пояснява дипломатът.

Срещата на лидерите на 28-те страни от Европейския съюз и шест страни от бившия СССР по програмата "Източно партньорство" продължава два дни.

Анексирането на Крим и подкрепата на Москва за сепаратистите в Донбас показаха решимостта на Кремъл да попречи, включително със сила, на сближаването на бившите си сателити със Запада и на ограничаването на своята сфера на влияние, пише Франс прес в кореспонденция от латвийската столица Рига.


Точно това провали предишната среща на върха във Вилнюс през ноември 2013 г., след като тогавашният украински президент Виктор Янукович в последния момент обяви, че се отказва от подписването на споразумение за асоцииране с ЕС. Това решение отприщи протестите, довели до падането му от власт и до сепаратисткия конфликт в страната му.


Споразумението в крайна сметка беше подписано от проевропейски ориентирания президент Петро Порошенко на 28 юни 2014 г. В кулоарите на срещата в Рига двете страни се очаква да подпишат документ, потвърждаващ нов, трети транш европейска помощ, възлизащ на 1,8 милиарда евро.


Иначе това ще е четвъртата среща на върха на Източното партньорство. В нея ще участва и българският министър-председател Бойко Борисов, който ще бъде придружен от външния министър Даниел Митов.


Във форума ще участват държавни и правителствени ръководители и министри на външните работи на страните-членки на ЕС и държавите-партньори - Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна.


България е сред страните, които подкрепят активно задълбочаването на политическото асоцииране и икономическата интеграция на страните-партньори и тяхната по-ясна европейска перспектива, посочва правителствената пресслужба в съобщението си за предстоящото събитие.


Напредък с малки крачки


"Източно партньорство", създадено през 2009 г.,за да установи "зона на сигурност и стабилност", може да напредва днес единствено с "малки крачки", казва пред Франс прес латвийският политолог Андрис Спрудс.

Разбира се, известни признаци за желание да се успокои украинската криза се появяват както в Берлин и Париж, така и в Москва, която реши да не се противопоставя на влизането в сила на споразумението за свободна търговия между ЕС и Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров възприе онзи ден в Брюксел относително помирителен тон по отношение на Партньорството. "Ние искаме само едно: тези отношения да не се градят в ущърб на законните интереси на Руската федерация", каза той.

За момента изгледите за присъединяване към ЕС на шестте страни от Партньорството (Украйна, Грузия, Молдова, Армения, Азербайджан и Беларус) са нулеви. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ясно даде да се разбере, че през следващите пет години не се предвижда никакво разширяване на Евросъюза. Ръководителката на европейската дипломация се стреми най-напред към "конструктивен подход в отношенията с Москва", коментира пред Франс прес Елжбета Каца от Полския институт за международни отношения (PISM). Накратко, големият въпрос е как да се съвместят Партньорството и отношенията с Русия, допълва изследователката. Сходна е констатацията и на Андрис Спрудс.

Паметник на Путин?

"Би трябвало да вдигнем паметник на Путин. Той мобилизира НАТО, мобилизира ЕС, укрепи украинската идентичност. . . Русия играе положителната роля на слон в стъкларски магазин", казва Спрудс.

За много страни от ЕС обаче тя е не само търговски, но и политически и дипломатически партньор, чиито интереси косвено ще бъдат взети под внимание, напомня политологът.
Самите организатори на срещата на високо равнище - ЕС и дипломацията на Латвия, която е ротационен председател на съюза - признават, че в Рига не се очаква да бъде взето някакво кардинално решение. "Ключовият въпрос е ЕС отново да потвърди стратегическата важност на този район и на политиката си на добросъседство, каза за АФП латвийският посланик в "Източно партньорство" Юрис Пойканс.

"Срещата на върха няма да отбележи нов напредък, а ще покаже, че тази политика работи", каза в потвърждение висш европейски представител в Брюксел.

Трите страни, подписали споразумения за асоцииране с ЕС - Грузия, Украйна и Молдова, ще бъдат насърчени да реформират своята правна и регулаторна система, което е доста продължителен процес.

Един от потенциалните европейски стимули, които може да им бъдат предложени, е премахването на визите за техните граждани - нещо, което вече е в сила за молдовците. Според обкръжението на френския президент Франсоа Оланд обаче за момента е изключено да бъде обявена подобна стъпка по отношение на Грузия и Украйна.

От своя страна Армения, която обърна гръб на споразумението за асоцииране с ЕС, за да се включи през 2014 г. в Евразийския икономически съюз, популяризиран от Москва, заедно с Казахстан и Беларус, може да обяви, че подновява преговорите с ЕС.

И накрая, подобна среща на върха може да послужи като рамка за разискване на други въпроси - извън темата, но по-неотложни: санкциите срещу Русия, имиграционните квоти или проблемите с платежоспособността на Гърция.


Меркел: "Източното партньорство" не е инструмент за разширяване на ЕС


Програмата "Източно партньорство" не е инструмент за разширяване на ЕС, заяви германският канцлер Ангела Меркел в реч пред Бундестага преди началото на срещата на високо равнище в Рига.


"Ние не бива да създаваме напразни очаквани, които по-късно няма да можем да удовлетворим", допълни Меркел.


Германският канцлер подчерта, че идеята за "Източното партньорство" не е насочена срещу когото и да било, включително Русия. Тя за сетен път припомни, че мисленето "или-или", т. е. че определена страна трябва да избира между ЕС или Русия, не е приемливо. "Например, ние уважаваме решението на Армения, която има тесни икономически отношения с Русия", каза Меркел.


ЕС също така е готов да направи по-интензивни отношенията си с Беларус, стига тя да подобри политиката си в областта на човешките права и да разреши проблема с политическите затворници, заяви германският канцлер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  3. strobo
    #18
  4. Entdecken
    #17

    Гардиан както много медии из Европа се финтансира от лавката на Путлер и свири по неговата свирка, така че какво може да се очаква - казачок :-) Няма да чуеш рок или блус я.

  5. Ген. Иван Колев
    #16

    (10): Още веднъж за бавнозагряващите: Русия НИКОГА не е провеждала СЪЗНАТЕЛНО политика в полза на България. Клишето с освобождението не минава, приятелче. Русия води тази война (14-та поред) срещу Турция НЕ, за да освобождава България.

  6. Филка Русофилка
    #15

    Какво може да му се привиди на левичарския вестник Гардиан, освен че „Срещата в Рига ще демонстрира провала на водещата програма на ЕС…” и че „стремежите на Евросъюза за разширяване на Изток вече са далеч по-скромни…”. Значи, докато ЕС е спал, всичко е било наред, а баш сега, когато се е размърдал, ще отчита „провал”. Що за евразийска риторика?

  7. факт
    #14

    "суверенни държави в Европа да направят своя избор" " програма на ЕС, целяща да изведе шестте бивши съветски държави от орбитата на Москва" егаси шизофренията...

  8. Равашола
    #13

    Много сте забавна!!!

  9. Филка Русофилка
    #12
  10. Филка Русофилка
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.