Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Срещу получените 1.2 млрд. лв. ПИБ излиза с план за преструктуриране до края на август

8 коментара
Срещу получените 1.2 млрд. лв. ПИБ излиза с план за преструктуриране до края на август

С разрешената от Брюксел в края на юни държавна помощ за банките в България за 3.3 млрд. лв. страната е поела ангажимент да подкрепя само платежоспособни институции, които имат недостиг на ликвидност, но не и недостиг на капитал. Това се разбира от писмото на Европейската комисия до България.

След като Корпоративна търговска банка (КТБ) бе сложена под специален надзор от БНБ на 20 юни последва разтърсване и на третата по големина банка - Първа инвестиционна (ПИБ), от която само за един ден (26 юни) бяха изтеглени над 800 млн. лв. Това накара държавата да се намеси спешно и в банката бяха налети пари след разрешение от Европейската комисия. Парите - 1.2 млрд. лв., бяха събрани от аукцион на извънредна емисия ДЦК с шестмесечен падеж, изкупени от кредитни институции.

Досега не бяха известни условията, при които Брюксел разреши тази държавна помощ за търговски банки.

От документа се разбира, че не съответства на правилата на ЕС да се внасят депозити на държавата в избрани банки, но в случая това е допустимо като "адекватна мярка за поправяне на сериозен дисбаланс в българската икономика".

Брюксел е поставил условие помощта да се предоставя срещу лихва, сравнима с "пазарните нива от предходния месец".

Светлина за размера на лихвата хвърля финансовия министър Румен Порожанов. В свое интервю от вторник той коментира емитирания вътрешен дълг от 1.2 млрд. лв., даден в подкрепа на ПИБ, и как той ще бъде връщан:

"Частично бе ползвана разрешената от ЕК схема в размер на 3.3 млрд. лв. Било е преценено, че изтеглените (като вътрешен заем - бел. ред.) средства осигуряват достатъчна ликвидност за банковата система. Постепенно средствата ще бъдат възстановявани към фискалния резерв. Те са предоставени като гаранционни депозити и ще бъдат възстановени в размера на пазарната лихва от около 2 процента".

От Брюксел са настояли и държавната помощ да не се ползва за рекламни цели за привличане на клиенти, за да не се нарушат правилата на конкуренцията, отбелязва "Капитал".

Сред изискванията е и банката, получила държавна помощ, до два месеца след това да представи план за преструктуриране или ликвидация. В случая с ПИБ този срок изтича в края на август.

Други забрани, приложими към ПИБ по време на ползване на помощта, са изплащане на дивиденти, обратни изкупувания и придобивания на други банки.

От писмото се разбира още, че правителството е поискало помощта да е само за срок от пет месеца. За такъв срок бяха пласирани и ДЦК, чрез които беше набран ресурс за подкрепа на ПИБ, като падежът е в края на ноември. Това обаче означава, че ако до тази дата банката не е способна да възстанови ползваната помощ, България ще трябва да иска ново разрешение от Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #8
  2. daniel32
    #7

    Да не забравяме, че ако има подобна помощ, тя е само ликвидна, а не капиталова! Правите ли разлика?

  3. Apostol
    #6

    № 5, май не се разбира какво е станало точно, но се набива името на ПИБ, което за този толкова изнервен народ може да е взривоопасно - да хукне да тегли и така да срине банката. Аман от страхотни новинари, не става дума за скрито-покрито, а за нормална информация. Още повече, че тук буквално са преписали "Капитал", а "Капитал" е издание, зад което стоят определени икономически и финансови интереси!

  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #5
  5. Apostol
    #4

    Мария, защото в ПИБ няма престъпления, каквито има в КТБ.

  6. marij
    #3

    Защо дадоха пари на Първаинвестиционна банка, а КТБ оставиха без пари??????????? Кой политик се облагодетелства от това, коя партия го нареди?????????

  7. Apostol
    #2

    Това сега не е ли пак атака срещу банковата система? Ако утре пред ПИБ се извият опашки, кой ще е виновен? Ало, ДАНС???

  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.