Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ССБ призова Инспектората на ВСС да пита магистратите за банковата им тайна преди да води дела

2 коментара
Теодора Точкова. Сн.: БГНЕС

Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) първо да иска съгласието на проверявани от него магистрати в случаите, когато се нуждае от разкриване на банковата тайна на сметките им, преди да завежда дела.

Това призовават от Съюза на съдиите в България (ССБ) в писмо, изпратено до главния съдебен инспектор Теодора Точкова и цитирано от "Правен свят".

Повод за призива са станали данни за непрекъснато растящия брой на съдебните производства, образувани по искане на Инспектората за разкриване на банкова тайна във връзка с проверки на годишните декларации за имущество и конфликт на интереси, подавани от магистратите.

"Поради липсата на изрично законодателно уреждане на въпросите за подсъдността на тези дела, за реда за произнасяне и за обхвата на съдебна преценка, се създава затруднение в работата на много съдии и съдилища, като същевременно се забавя и работата на ИВСС по приключване в срок на проверките на декларациите за имущество и конфликт на интереси", мотивират предложението си от ССБ.

Според съсловната организация тези проблеми биха могли да се решат частично, "ако преди да внесе искане в съда за разкриване на банкова тайна по отношение на съдия, прокурор или следовател, ИВСС поиска от съответния магистрат съгласие за такова разкриване".

"Считаме и че няма добросъвестен магистрат, който би отказал да даде съгласие за разкриване на тайната по отношение на банковите му сметки за целите на проверка на имуществената му декларация", пишат още съдиите до Точкова.

Те посочват, че няма законова пречка за такова процедиране, доколкото разпоредбата на чл. 62, ал. 5, т. 1 от Закона за кредитните институции предвижда даването на съгласие за разкриване на банкова тайна от страна на клиент на банкова институция като алтернатива на разкриването на такава информация по съдебен ред.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2

    И какво ще стане ако един магистрат се позове на конституционните си права и откаже да даде такова съгласие? Значи ли или не значи това че той крие доходи или просто не иска да надничат в личното му счетоводство. А като какъв може да се определи магистрат. който обявява неверни данни за финансовото си състояние? И въобще морално ли е в такъв случай да продължава да бъде магистрат?

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Има и други съдии, не само ССБ! Колкото повече държавата пропада демократично, толкова повече ни занимавате с клюките и кухнята на съдебната власт!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.