Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Статуя на княз Владимир разбуни духовете в Москва

7 коментара
Княз Владимир

Все още опасан със скелета, гигантски бюст чака съдбата си насред хангар в покрайнините на Москва. Преди още да заеме своя пиедестал, статуята на княз Владимир породи огромни полемики в руската столица. Дотам, че бе поставена под въпрос, разказва в петък агенция Франс прес в кореспонденция от Москва.

С противоборстващи петиции, сблъсъци между опозиция и прокремълски активисти, раздори между рокерски банди бе посрещнат проектът, предвиждащ през септември бронзовият паметник с височина 24 метра и тегло 30 тона да бъде поставен на върха на хълм над Москва река.

Смята се, че през 10-и век, когато Москва не е съществувала, великият княз Владимир е приобщил към християнството Киевска Рус - държавата люлка на днешните Русия, Беларус и Украйна. "Владимир е нашият баща основател", настоява скулпторът - Салават Шчербаков, сравнявайки владетеля с Джордж Вашингтон и Ейбрахам Линкълн. "Това е фигура, в която народът, страната могат да намерят опора - нещо твърде важно в момента", добавя авторът, застанал до творбата си. Частите ѝ още са разпилени; във вдигнатата ръка тепърва ще сложат разпятие.

Монументът далеч няма да е най-високият в Москва - къде по-голяма е примерно оспорваната 98-метрова статуя на Петър Велики на брега на Москва река, изработена от грузинския скулптор Зураб Церетели в края на 90-те.

Критиците на проекта обаче са недоволни от мястото, отредено за него - с чудесен изглед към руската столица, но и с риск от свлачища според тях. И осъждат решението, взето по думите им без реално обсъждане в обществото.

Хиляди служители и студенти от Московския университет, чийто прочут небостъргач в сталински стил се извисява над площада, определен за новия паметник, изпратиха до Владимир Путин открито писмо с молба да спре проекта. Над 59 000 подписа събра тяхна петиция в интернет. А в началото на юни демонстрация против проекта прерасна в сблъсъци с двайсетина рокери от прокремълското движение "Антимайдан" и неколцина православни активисти.

Подготвителните работи ядосват и други мотоциклетисти, свикнали по залез слънце да се събират на това място, любимо на туристите и младоженските двойки. "На кого е тоя паметник? - сумти сърдито Сергей Говинов, байкър с два златни кръста на врата. - Къде ще се събираме сега? Статуята ще заема много място, а не е притрябвала на никого."

Дори човек от Руската православна църква - свещеник Андрей Кураев, прочут с реформистките си възгледи, разкритикува в своя блог предстоящата според него демонстрация на "официална святост".

"Нямам спомен през последните години в Москва толкова хора да са подписали някоя петиция или да са писали писма", заявява Елена Русакова - местна депутатка, обявила се против паметника.

Връзки с Украйна

Подкрепен от православната църква и министерството на културата, проектът е роден в разгара на патриотични настроения, насърчавани от властите, които често говорят за героичното минало на Русия и за консерватизма, идещ от християнските ѝ корени. Изображението на княз от Киевска Рус напомня и за историческите връзки между Русия и Украйна, разделени днес от страшна бездна.

Православно младежко сдружение например успя да събере в Мрежата 67 000 подписа в подкрепа на статуята. Разходите за паметника по официални данни ще достигнат общо 94 милиона рубли (1,5 милиона евро), една пета от които идват от дарения.

Многоседмичните бурни дебати приключиха с ненадеен обрат: дружеството на военните историци, близко до правителството и до инициаторите на проекта, даде заден ход и поиска властите да потърсят ново място за монумента - от съображения за сигурност, но и заради пламналите спорове.

Но според активистката Елена Русакова е твърде рано да се празнува победа - градската управа ще се произнесе през юли.

"Най-важното е, че гражданите искат тази скулптура", уверява нейният създател Салават Шчербаков, съзрял сред критиките "идеологически" мотиви. Тъй че авторът още не знае къде ще стои творбата му. Но е сигурен, че ще бъде избрано "добро място, достойно за един княз".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7

    Комунистите произвеждаха на конвейр комуноиди-безбожници, които и хабер си нямат, че Киевската, Пражката и Краковската православни църкви са създадени от Българската и затова са били към нейния диоцез. Василий II е българин от династията на Василий Македонец, чиито деди са от българите от Одрин и Люлебургаз, които Цар Крум Страшни изсели северно от Дунава, за да му пазят границата. После св. Цар Михаил-Борис, по молба на римския император в Цариград, им разреши да се върнат обратно в Беломорска Тракия, която по това време беше тема „Македония” - нищо общо с днешната и на Александър Велики.

  2. Филка Русофилка
    #6
  3. diplomat
    #5

    Към долу пишештите .Справка нашият паметник наСамуил.

  4. Milenca
    #4

    Така, не да се каже, но Русия няма нищо общо с Киевска Рус. Началото на Русия е свързано с Иван Грозни, а преди това с някакви каганати, сребърни и златни орди, и независимо от пробутаните им християнски имена (кан Тохтамиш е станал Димитър Донски), те са толкова руснаци, колкото и Спартак е българин.

  5. Kiril Kovatchev
    #3

    В болните мозъци на кремълските идеалози издигане на огромна статуя на княз Владимир, владетеля на Киев, им дава права над съвременен Киев. Затова е цялата тупурдия на руските нацисти.

  6. Entdecken
    #2

    И тези ги дръсти македонския синдром. Нищо чудно да решат че имат право да монтират статуята в центъра на Киев.

  7. Коментарът е изтрит в 18:16 на 12 юни 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.