Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сто лева по-висока минимална заплата би закрила 24 500 работни места

Засегнати са най-вече слабо образованите, сочи анализ на Института за пазарна икономика

5 коментара
Сто лева по-висока минимална заплата би закрила 24 500 работни места

Всяко вдигане на минималната работна заплата със 100 лева води до намаляване на заетостта сред хората с най-ниско образование средно с 1.4 пункта, което означава загуба на 24 520 работни места. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), представен в четвъртък.

Авторите му посочват, че минималната заплата у нас расте с бързи темпове през последните години, като за периода между 2000 и 2013 година се е увеличила от 75 лева до 310 лева или над 3.5 пъти. През 2014 година и 2015 година минималната заплата продължава да расте с бърз темп до 340 лева. от 2014 година, 360 лева от януари 2015 година и 380 лв. от юли тази година, а средносрочната бюджетна рамка предвижда тя да достигне 420 лева от началото на 2016 година и 450 лева от началото на 2017 година.

"Това покачване изпреварва значително както нарастването на средните заплати, така и ръста на БВП и производителността на труда. Разликите в заплащането между отделните региони също са значителни, което предполага и различни потенциални ефекти от вдигането на минималната заплата в отделните части на страната", се казва в анализа.

Според изчисленията на икономистите, ръст на минималната заплата от 100 лева води до загуба между 5% и 16% от съществуващите работни места в отделните региони на страната.

На база на направения модел може да се прогнозира и какъв би бил ефектът от планираното вдигане на минималната до 450 лева през 2017 г. върху заетостта сред най-ниско образованите. Ако минималната заплата нарасне от 340 лева през 2013 година до 450 лева през 2017 г. това би довело до загуба на 26 272 работни места.

Представеното емпирично изследване за България, което покрива един относително дълъг период от 11 години и всички области в страната, цели да запълни липсата на публични изследвания за влиянието от вдигането на минималната заплата върху заетостта. Анализът потвърждава притесненията на редица икономисти, че вдигането на минималната заплата се  случва за сметка на заетостта на най-ниско квалифицираните.

Имайки предвид резултатите от анализа, е все по-малко чудно защо заетостта сред най-ниско квалифицираните в България е на такива ниски нива и не успява да достигне дори 10% в някои от по-слабо развитите области.

"Тези доказани негативни ефекти върху заетостта трябва да се отчитат от правителството и цялото общество всеки път, когато се обсъжда поредното вдигане на минималната работна заплата", смятат икономистите. "Защото не всички, които работят на минимална заплата, ще се радват на по-високи доходи след покачването ѝ - десетки хиляди просто ще изгубят работата си", коментират от ИПИ.

Предвид направения анализ, от института препоръчват да се замрази покачването на минималната заплата в бъдеще, с цел да се предотврати по-нататъшната загуба на работни места сред една от най-уязвимите групи на пазара на труда – тези с начално и по-ниско образование. В противен случай, коефициентът на заетост в тази група ще достигне критично ниски нива, а безработицата и икономическата неактивност ще продължат да нарастват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бат Ники
    #5

    Тия от ипи, вече години наред лобират за робовладелци, банки и чси, като представят лобирането си за някакъв "анализ". Защо го правят и кой плаща сребърниците - те си знаят, но не разбирам защо уж сериозни медии им дават трибуна и как не се намериха сериозни икономисти, които да оборят глупостите им. Аз не съм икономист, но все пак ще се опитам да изкажа едно аматьорско мнение:

    1. Смисълът на минималното заплащане е да се осигури елементарен жизнен стандарт на работещите. Иначе във времена на криза,

  2. анита хегерланд
    #4

    Не става ясно ЗАЩО това е така: как повишаването на минималната заплата закрива работни места?

  3. Stanimir Petrov
    #3

    Отново соросоидите от ИПИ...

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. на ви ся пропаганда:)) ......о роби на труда!В БГ е пълно с псевдобизнесмени и пседобизнеси. Шивашки предприятия , които държат работнички на минимална заплата, а собствениците сменят Жип след Жип,и въобще всеки \"бизнес\" у БГ е такъв. И истината е, че жиповете, жетовете, апарт\'метить са изкарана си парите откраднати от хората с помоща на държава, която нехае, че хората работят на мин. работна заплата.Нека минималната работна заплата е 300 евраки(нова гръцка валута), а пък който бизнесмен не му

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.