Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стойнев очаква изпреварващ растеж на Балканите при общи макроикономически политики

9 коментара
Драгомир Стойнев

Балканите може да постигнат изпреварващ икономически растеж, ако съгласуват макроикономическите си политики и по този начин регионът ще стане интересен за световните инвеститори. Това коментира министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в петък пред участниците във втория ден от форума "ЕС-Балкани4, организиран в София от списание "Икономист"

"Жизнено важно за нашия регион е развитието на инфраструктурата – транспортната и енергийната. Само чрез интегрираната търговия, междуфирмено опериране, чрез обща инвестиционна рамка и улеснен интегриран транспорт и инфраструктура страните ни ще бъдат един стабилен и привлекателен пазар за нашите партньори”, заяви Стойнев.

Той допълни, че е важно балканските страни да провеждат координирана политика за подобряване на инвестиционния климат в региона, да се обединят усилията за привличане на инвеститори, за намирането на пазари и за представителството на общите интереси към външните партньори. Няма ресурс всяка държава от региона да е представена по цял свят, но съвместно може да се постигнат много по-добри резултати, допълни Стойнев.

Стига вече сме обръщали внимание на миналото, трябва заедно да се обърнем към бъдещето, призова българският министър, според когото на Балканите сме прекалено обременени от миналото си. Историята не може да бъде пренаписана, но с обединени усилия балканските страни могат да създадат нова история, която да бъде от полза на всички хора в тези държави, допълни той.

Дори в условията на криза стокообменът на България със съседните държави бележи ръст от 3.5% за една година, каза Стойнев и даде като пример за добро сътрудничество автомобилостроенето, в което отделни части от производствата са съседи от двете страни на река Дунав. Според него подобно сътрудничество ще се осъществи и в други сектори, като туризма. Интегрираната търговия и междуфирменото коопериране ще превърнат страните ни в още по-привлекателен пазар за чуждестранните партньори, посочи министърът.

Преди него заместникът му Иван Айолов обяви, че изгражданите в момента системни газови връзки на България със съседните ѝ страни ще ускорят цялостното икономическо развитие на Балканите. Той припомни, че интерконекторът с Румъния ще заработи от 1 януари 2014 г., а връзката със Сърбия през 2017 г. Намеренията на министерството са в първите дни на ноември да се обяви процедурата за изработване на на техническия проект за строежа на връзката със Сърбия.

След избора на проекта Трансадриатически газопровод (ТАР) за пренос на азербайджански газ от находището "Щшах Дениз ІІ" през Гърция и Албания за Италия, междусистемната газова връзка с Гърция е изключително важна за диверсификация на източниците за България и региона на Югоизточна Европа, посочи Айолов. Той допълни, че тази тръба има оценки за въздействието върху околната среда и в двете държави, а в момента се прави подробен устройствен план и се изработва техническият му проект.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    До Тодар Живков: Тодаре, вземи един калкулатор и сметни колко канадци се падат на квадратен километър в Канада и колко в България. Влез ж Гугъла и виж какъв е добивът на зърно от декар в двете страни, и чия земя е по-плодородна(ценна). Даже канадците и те се вдигнаха срещу добива на шистов газ. Впрочем да не би да си бивш оф-агитпропчик. Понякога зацикляш на едни и същи теми като тях. Ханс Йозеф Щраус ПС. Полша е на втроро мшсто по износ на храни за Русия

  2. Анонимен
    #8

    Ами след 20 години може и да стане, сега засега балканците още пасат трева и блеят като овци.

  3. Анонимен
    #7

    Борисов да объсни защо продаде на безценица енергийната складова база в Костинброд и пусна сръбските,считай-руските бензиностанции,на територията на България!Южен поток не е само тръба,защото руснаците обвързват с договора за Южен поток и изкупуването на доста обекти от национално значение,на безценица,разбира се,за нещо неясно в бъдещето,като таксите,например!И това не е всичко,упражнпването на политически,наред с икономически натиск,източване на ЕС-това цели Русия със своите енергийни проекти на Балканите.Южен поток не е едно и също за Италия и за нас!

  4. Анонимен
    #6

    Единствено връзките ни с Гърция,Турция и Румъния имат значение за България.Сърбия е затънала до гуша в руски гнет и енергийна корупция,като е продала 56%от енергетиката си и прилежащите ѝ обекти на Газпром,който има и 51%от акциите в единствената сръбска рафинерия-НИС.Обвързването ни със Сърбия и Южен поток на този етап е пагубно за България.Нашата западна съседка има дълъг път да извърви,докато се поочисти от руските корупционни схеми,които целят Газпром да източва и изнудва ЕС,чрез продажни правителства,каквото

  5. Анонимен
    #5

    Отдавна чаках български политик да направи подобно заявление. Това е единственият начин Балканите да просперират. Балканци, да забравим тежката история и да си подадем ръце! Можем да направим много за децата си заедно!

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  7. Анонимен
    #3

    дpугapa Тoдap Живкoв
    Cтoйнeв ca e изкaзaл oбщo взeтo дoбpe, нo тpeбвa дa e пo-яceн. Иcтopиятa нe ca „пpeнaпиcвa”, щoтo тя ca e cлучилa. Нo „oфициaлнaтa” иcтopиoгpaфия мoжe дa ca пpeнaпишe и твa e aбcoлютнo зaдължитeлнo, щoтo тя нe e пиcaнa oт бългapeтe, a oт бългapcкитe вpaгoвe, дeмeк ний cмe нaй-пoтpъпeвшитe. Интepкoнeктopнитe гaзoви и дp. вpъзки ca мнoгo вaжни, нo кoгaтo ocигуpявaт pecуpcи oт aлтepнaтивни изтoчници, a нe пaк oт cъщитe. Зa дa пocтигнaт Бaлкaнитe изпpeвapвaщ икoнoмичecки pacтeж,

  8. Анонимен
    #2

    Всичко това е верно, само няма как да стане като се има предвид интелектуалното развитие на балканците.

  9. Анонимен
    #1

    Айде и в икономиката успехи. Браво....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.