Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Столетницата неволно се изпусна

9 коментара
Георги Лозанов. Снимка: Bulgaria on AIR

На Валери Жаблянов му се наложи, макар и през зъби, да твърди, че обявяването на Народния съд за "необходимо и неизбежно правосъдие" е лично мнение. Независимо че беше част от официално разпространено Обръщение на Изпълнителното бюро на БСП. Очевидно стана, че е направен гаф, съпоставим по мащабите си с "Демокрацията ни отне много" на Корнелия Нинова или дето сме били 80 процента дебили според Иво Христов. И за да не падне отговорността върху партията (по добре познатия маниер от годините на комунизма), трябваше да я поеме отделен неин член.

Гафът обаче далеч не се състои в оценка, която се разминава с колективните нагласи, а в изричането им на глас. Показа, че БСП продължава и до днес да оправдава най-кървавите репресии на предшественичката си, да ги приема за исторически необходими. И не е ясно кога ще реши, че историята пак я е изправила пред такава необходимост.

Ако не беше така, поне щеше да използва повода да каже с какво нейната позиция за Народния съд е по-различна от личното мнение на Жаблянов. Можеше дори да си припомни епизода от собствената си история, в който Георги Димитров от Москва с телеграми диктува на съдебните състави: "никой не трябва да бъде оправдан" и "никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля". Тогава щеше да се разбере, че въпросът не е в това дали Народният съд е бил необходим и неизбежен, а в това, че той въобще не е бил съд, защото присъдата (обикновено смърт) е предхождала процесите. И да го наричаме през 2018-а правосъдие е гавра с паметта – и на жертвите му, и на нацията.

Явно е, че обръщението, станало впоследствие мнение, е резултат от изнервеността, че най-после събитията от онези времена няма да се преподават в училище като героичен антифашистки епос, а като престъпна разправа с политически опоненти, или просто с такива, които мислят различно.

Децата ще разберат, че хората през соца добре са знаели, че са жертва на историческа нелепост, при това съвсем не необходима и неизбежна, и само са я чакали да свърши. А по-смелите по различни начини са се борили с нея и са се опитвали да ускорят края ѝ.

ГЕРБ, както можеше да се очаква, отстъпи и за Истанбулската конвенция. Политическите пасиви в случая обаче са далеч по-големи, отколкото изглеждат. Защото не става дума просто за един европейски документ, а за поредния опит християнските ценности да бъдат изнесени от Европа и ЕС по Православната дъга.

Това е стара "хибридна хватка", която трябва да накара хората тук да мислят, че животът там е перверзен, някаква либерална оргия, в която мъжете не са мъже, жените не са жени, а децата от малки ги принуждават да стават хомосексуалисти.

Нека си спомним, че в началото на прехода подобно беше отношението към силното тогава дясно. Левите, когато усетиха, че губят идейната битка с него, гледаха да изкарат лидерите му гейове. Така хем публично налагаха хомосексуализма като негативен етикет, хем го лепяха върху политическите си опоненти, за да ги компрометират. Но това са малките цели на хибридната хватка, голямата е да излезе, че предмодерни шуро-баджанашки общества като нашето са по-морални от развитите. Че баш ние сме носители на християнските ценности.

Те обаче оцеляват в модерния свят само защото още има кой да ги превърне в част от него, вместо да ги използва като схоластичен упрек към желанието на днешните християни да разширяват териториите на мисленето, свободата и толерантността си.

*Коментар на доц. Г. Лозанов от авторското му предаване "Необичайните заподозрени" по телевизия Bulgaria ON AIR за Offnews

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #9
  2. dimotimo
    #8

    Сашо Диков напусна България Он Ер, което е доста показателно за "новата" обективност на въпросната телевизия с новите си собственици - поредните прасета! А този господин Лозанов не съм го чул една свястна приказка да изрече. Освен това защо продължават да ни занимават с тоя соц? Та повечето от работното население в БГ(не знам официални данни, но не са повече от 3 милиона, които хранят останалите 4) или изобщо не си спомня това време или се е родило след него. Аре стига соц! Сега няма ли настояще? Няма ли бъдеще? Къф соц ви гони бе.......

  3. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #7
  4. dimitardi100
    #6

    Изпусна се и замириса, разнася се воня, за която като се спомене БСП, човек си спомня с отвращение !

  5. a.stancheva
    #5

    Чудесен коментар! Хубав гаф на БСП - иначе "най-демократичната партия" у нас и 100 години все такава е била!

  6. Kiril Kovatchev
    #4

    С такива си виждания за историята БСП се осветява като почитател на сталинското мракобесие.

  7. Калико Джо
    #3

    Ха,ха, ха - той е напълно прав. Тази шизофренична партия хем е силно християнска, хем е за българския бизнес, хем все я влече към светлото социалистическо минало...

  8. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #2
  9. edin.drug
    #1

    Браво на Гогата, чудесно изказване. Мисля, че и езиково-образно "изпускането" звучи добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.