Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стотици милиони евро изтеглени от затворените кипърски банки

"Подстрижката" на големите влогове може да се окаже и повече от 40%

34 коментара
"Юниаструм банк"  - "вратичката", през която приближени на Кремъл са изтеглили парите си от Банката на Кипър.

Стотици милиони евро са изтеглени от кипърски банки през клонове им в Лондон и Москва тогава, когато обикновените кипърци не са могли да изтеглят от банкоматите повече от 100 евро на ден, съобщава в сряда гръцката телевизия Мега.

Според информацията на телевизията на остри критики е подложен управителят на кипърската централна банка Паникос Димитриадис, който в разгара на кризата разреши да продължат работа филиалите на Банката на Кипър и Кипърската народна банка в Лондон. По този начин е станало възможно изтеглянето на огромни суми от сметките в кипърските банки в британската столица и през една банка в Москва.

Това е било оправдано с необходимост за купуване на хуманитарна помощ, лекарства или гориво за самолети. Европейските преговарящи разбрали, че нещо не е наред, когато кипърската Централна банка поиска повече пари от сумата, която предварително бе заявена в Европейската централна банка.

Гръцката телевизия Мега, цитирана от БТА, посочва, че управителят на кипърската централна банка Паникос Димитриадис в момента е под прицела на цялото политическо ръководство и има все повече искания за оставката му. За да се случи това обаче са необходими промени на конституцията на Кипър, а самият банкер изтъква, че ЕЦБ положително оценява работата му.

Мега съобщава, че в ръцете на председателя на кипърския парламент Янакис Омиру в момента има списък с последните операции на кипърските банки, извършени тогава, когато Еврогрупата взимаше решението за "подстригване" на депозитите.

Заради "големи кражби" "подстрижката" на влоговете може да се увеличи

Същевременно кипърският в. "Филелефтерос" съобщава за появили се данни за "големи кражби на пари" от Кипърската народна банка, извършени с помощта на редица нейни служители. Президентът на банката Андреас Филипу и членове на управителния съвет са посочили на закрито парламентарно заседание, че "има голям скандал заради изтичането на милиарди евро от Кипър в Гърция". Те твърдели, че разполагат с документи, според които в скандала са замесени редица лица, които са контактували с ръководството на банката, но банкерите са отказали да назоват имената им заради опасения за живота си.

На заседанието спешно са били повикани председателят на парламента Янакис Омиру и главният прокурор Петрос Клиридис, който е поискал от банкерите да предоставят данните на парламента. Омиру и главният прокурор са решили данните да бъдат включени в категорията "изключително секретно" и да се съхраняват в парламента, в който са взети засилени мерки за сигурност, отбелязва "Филелефтерос".

Ако се окаже, че в кипърските банки сега има по-малко пари, отколкото преди, планираният процент на извънредния данък върху депозитите със сигурност ще се увеличи, коментира руската агенция ИТАР-ТАСС. Министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис, който бе казал, че е възможно да бъде наложен данък от 30-40 процента върху големите влогове в Банката на Кипър, заяви в сряда пред кипърската държавна телевизия, че не изключва подстрижката на влогове над 100 хиляди евро в Банката на Кипър да е 50 процента, а в Кипърската народна банка - дори 80 процента.

Москва, кой знае защо, притихна

Същевременно мнозина се питат защо, въпреки големия брой засегнати руски вложители, коментарите от Москва по темата стихнаха.

Според новия план на Еврогрупата за спасяване на Кипър, засягащ две банки, страната фактически престава да бъде неустойчив офшорен център, загубите се прехвърлят на крупните вложители, сред които непропорционално много са руснаците, избягващи данъци. Защо тогава Кремъл прекрати гръмките протести? Този въпрос задава американският вестник "Вашингтон пост", след което лансира тезата, че може би най-важните играчи са успели да спасят парите си благодарение на такива "вратички" като "Юниаструм банк". Това фактически е опериращ на руския пазар клон на Банката на Кипър, нейна дъщерна компания.

"Защо Москва престана да говори за руските пари в Кипър", пита в заглавие московският кореспондент на американския вестник "Крисчън сайънс монитър" Фред Уейр.

Москва не само се отказа да участва сериозно в спасяването на огромни средства, принадлежащи на руснаци, но и прекрати шумните протести, които се разнасяха по целия свят миналия месец. Защо стана така не е съвсем ясно, пише авторът. Той отбелязва, че при това новият план, по силата на който ще бъдат преструктурирани двете най-големи банки на острова – Банката на Кипър и Лаики банк – предполага значително по-голяма "подстрижка" на големите влогове, отколкото първоначалната програма, предизвикала остарата руска реакция. Това означава, че богатите руснаци, които държат в кипърски банки около 31 милиарда долара, могат да загубят 30% (а вероятно и повече).

При това Русия даже заяви, че може да смекчи условията по връщане на заема от 2.5 милиарда долара, отпуснат от Москва на Кипър през 2011 г., и даже частично да го отпише.

Някои руски анализатори твърдят, че Москва е притихнала, разбирайки, че под данъчно облагане ще попаднат по-малко руски пари, отколкото се е опасявала, пише "Крисчън сайънс монитър".

Сегашното споразумение практически заобикаля някои платежоспособни търговски банки, включително и Russian Commercial Bank of Cyprus, която принадлежи на руската държавна банка ВТБ, отбелязва изданието.

"Най-богатите руснаци, които са най-близо до Кремъл, можеха да използват политическия хаос от миналата седмица, за да приберат бързо парите си от Кипър благодарение на важна "вратичка" – Банката на Кипър владее 80% от руската "Юниаструм банк", която не е въвеждала никакви ограничения за парите на руските вложители", твърдят експерти от Центъра за изучаване на глобализацията в Монреал, цитирани от Фред Уейр.

Авторът допуска, че е възможно също така руският президент Владимир Путин да е решил да използва ситуацията за прекрати практиката, при която руски компании регистрират фирми на Кипър, за да плащат само 10-процентен данък върху печалбата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    До Дъртия Клюн от Правец На 19 XI 2012 кипърската ти офшорка е записала в дъщерната си българска фирма 1 746 600 бр. акции с номинална стойност 1 лв. всяка! Същият ден Съвета на Директорите на дъщерната фирма има заседание, на което взима решение да вдигне капитала на българска фирма от 107 на 109 МИЛИОНА лв. - което е повече от капитала на някои банки в България!! !Внасянето е с парична вноска от страна на мажоритарния кипърски собственик! Клюн, какво стана в КИПЪР? Стрижат яко нали !!! Чу ли, ще обявяват сметки на олигарси в т.ч. българи в офшорни банки ?

  2. Анонимен
    #33

    Сапуненият мехур Кипър се спука. Острието на елитния европейски клуб от избраници се впи в тъканта на офшорния рай и за седмица го превърна в едно от най-проблемните места за съхранение на пари и реален или мним бизнес почти без контрола на местните власти.
    Многомилиардни камари с финикийски знаци останаха блокирани в трезорите и за ужас на най маститите вложители гилотината на безпрецентно висок данък вече лети към спестяванията. В резултат, макар и не толкова пряко засегнати, обикновените хора

  3. Анонимен
    #32

    31, затова пък за милиарда на Бойко няма никакви притеснения. Той е инвестиран на сигурно място в Катар.

  4. Анонимен
    #31

    Милионите на Станишев в Кипър ще изгорят с 30%.Но Станишев от грабежа на българския народ си има други милиони в други държави.

  5. Анонимен
    #30

    и аз това се питах. И си отговорих така- защото руснаците с огромните влогове са си ги изтеглили. Не беше случайна срещата Кипър- Москва- ЕС. Там е заровено умрялото куче.

  6. Анонимен
    #29

    Rusia sasipa bankite v Islandia, sega Kipar... dano drugite si nauchat uroka s diktaturi da ne se zaigravat. "Kadeto ruskiat botush stapi, tam treva ne nikne"

  7. Анонимен
    #28

    Щот сме чилийци ама не чак до там...

    ЕС ще изправи южен Кипър на крака.

    Германия
    Британия
    Русия
    Арабия
    Америка
    МВФ
    ООН
    ...


    17

    Gen. Augusto Pinochet: Руснаците си изтеглиха парите, кипърските политици и олигарси също.

    Сега ще оставят сметката на кипърските средностатестически граждани и ще им го нахакат за следващите 20-25 години.

    Къде е кипътската армия? Защо е заспала?
    Защо не арестува банкери и не им чупи кокалите във военните арести. Защо не души журналисти, които умишлено дезинформираха

  8. Анонимен
    #27

    ха ЕС пак прецака собствените си граждани!

  9. Крум С.
    #26

    Относно 24
    "Сега да се наказваме, че държим руски пари ли?"
    Никой никого не е наказал. Просто на кипърците са им попаднали лесни пари, а лесни пари, лесно се пропиляват и те са ги пропилели. Вследствие на това яко са закъсали и не могат да се оправят без външна помощ. От Германия им дават помощ, но искат от тях да престанат да правят това, което е довело до батака. Е, наказание ли е да ти дават помощ, без която всички кипърци ще загубят всичките си спестявания? Ясно е, че не е наказание. Но грешната

  10. Анонимен
    #25

    Ако четем внимателно ще видим, че руските влогове в кипърските банки са към 30 млрд в евро. Казва се също, че са изтеглени няколко стотин милиона. Ще рече - 2-3%, не повече. Руските политици притихнаха, защото разбраха, че става дума за контролиран банкрут на банковата система на Кипър, а не за някаква подстрижка. И защото ЕС се опитва да омекоти последствията за вложителите със средства на европейския данъкоплатец. Така че вложителите получават повече, отколкото им се полага при един редовен банкрут.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.