Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страхове от дефлация в Еврозоната

5 коментара

Годишната инфлация в Еврозоната се е забавила до 0.8% през декември, след като през ноември достигна 0.9% Това сочат предварителните данни на европейската статистическа служба Евростат, обявени във вторник.

Понижението съживи опасенията за дефлация във валутния съюз и увеличи натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да предприеме мерки за възстановяване на икономиката, отбелязва Франс прес.

През октомври инфлацията достигна най-ниското си ниво за последните 4 години в Еврозоната след като стигна 0.7%, докато препоръчителният размер е малко под 2%.

Най-силен годишен ръст през декември записват цените на хранителните стоки, алкохола и тютюневите изделия (1.8% в сравнение с 1,6% през ноември), следвани от цените на услугите (1% при 1.4% през ноември) и индустриалните стоки (0.2%, без промяна спрямо ноември).

Цените на енергията през декември не са се променили спрямо нивата, отчетени година по-рано. За сравнение през ноември беше записан годишен спад от 1.1%.

Евростат ще публикува окончателните данни за инфлацията в Еврозоната на 16 януари.

В отделен доклад европейската статистическа служба съобщава, че през ноември спрямо октомври цените на производител са се понижили с 0.1% в Еврозоната и в целия Европейски съюз (ЕС), след като през октомври беше отчетен месечен спад от по 0.5%.

На годишна база през ноември цените на производител са се понижили с 1.2% в Еврозоната и с 1% в 28-те държави-членки на ЕС.

България е страната с най-силен годишен спад на цените на производител през ноември (-4%), следвана от Холандия (-3.4%) и Белгия (-2.7%).

Най-голям годишен ръст е отчетен в Естония (8.7%), Румъния (0.9%), Ирландия (0.8%) и Чехия (0.6%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #5
  2. Анонимен
    #4

    Политиците много се страхуват от дефлация и сигурно затова печатат пари като луди, но въпреки всичко една финална хиперинфлация е по-вероятен сценарий, защото рано или късно гигантските напечатани количества пари, които сега потъват във финансовата система за спекулации, ще достигнат реалната икономика и централните банки няма да успеят да ги изтеглят своевременно от пазара, както може би си въобразяват.

  3. Анонимен
    #3

    Ква дефлация говорите? Не сте ли видяли каква скъпотия навсякъде в Европа - например Германия.

  4. Анонимен
    #2

    Това е цената на стабилността и денят на масовото отрезвяване е близо. Хората ще трябва масово да започнат да се стараят и да харчат пари за родни стоки,особено ние, българите. Всеки лев даден за производство на нов български продукт е ход за преодоляване на дефлацията- другото решение е инвестиция и задействане на нашата фондова борса. Това са възможностите. Трябва да излязат нови български продукти,нови стоки. Дефлацията ражда открития.

  5. Анонимен
    #1

    То щото капитализъма си е пирамида - за това дефлацията не му харесва, ама матриала пък кяри... (верно, матриала са го дресирали, че трябва на фараона да му е добре, за да му е добре и на него, та не успява да се радва)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.