Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните в ЕС ще решават сами дали да забраняват ГМО

1 коментар
Страните в ЕС ще решават сами дали да забраняват ГМО

Държавите членки на Европейския съюз ще могат сами да решават дали да ограничат или забранят изцяло отглеждането на генно-модифицирани организми (ГМО) на своята територия, независимо дали това е позволено на европейско ниво. Това реши Европейския парламент във вторник, след като прие новите правила, които се очаква да влязат в сила напролет.

Правото всяка страна да избира дали да забрани ГМО бяха обсъждани още през 2010 г., но дискусията попадна в задънена улица за близо 4 години заради неразбирателство между привържениците и противниците на генно-модифицираните култури.

"Това споразумение ще осигури по-голяма гъвкавост за държавите членки, които искат да ограничат отглеждането на ГМО култури на своя територия. Освен това, ще даде посока на дебата между про- и анти- ГМО страните, който далеч не е приключил", заяви Фредерик Рийс (АЛДЕ, Белгия), която е докладчик по новото законодателство.

"Що се отнася до това какво следва, аз имам доверие на обещанието на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, че ще засили демократичния процес в областта на ГМО и ще гарантира независимост на научните изследвания“, допълни тя.

Споразумението беше прието с 480 гласа „за“, 159 „против“ и 58 „въздържал се“.

Новите правила ще позволят на държавите да забранят ГМО на база на провежданата от тях екологична политика, с аргументи различни от тези на научната оценка на риска на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA).

Страните членки ще могат да забраняват ГМО културите и на база на други основания като териториално-селищно устройство и социално-икономическо въздействие, избягване на нежелано присъствие на ГМО в други земеделски продукти и стопанства. Забраните биха могли да включват и групи от ГМО, дефинирани по култура или характерен признак.

Преди такива мерки да бъдат приети от някоя държава, законодателството предвижда процедура, позволяваща на ГМО компаниите да дадат съгласие за подобни ограничения на разрешителните си за продажба. Ако такова съгласие не бъде постигнато, страните биха могли да наложат забраната едностранно.

Страните членки трябва също да гарантират, че генетично модифицираните култури не замърсяват други продукти, като особено внимание следва да се обърне на предотвратяването на заразяване на съседни страни, се казва в решението.

Царевицата MON810 в момента е единствената ГМО култура, която се отглежда на територията на ЕС. Сортът картофи Amflora беше забранен от Съда на ЕС през 2013 г. след първоначалната "зелена светлина“, дадена от Европейската комисия, припомниха от Европарламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. GMO
    #1

    оппаалаааа ... пак всяка коза за свой крак ... интереси ли, НПО-та ли, що ли?а пък аз съм си 100 пъти по-'убаво ГМО от тоя кукуруз на фотото... ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.