Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стратегията държави да бъдат третирани като периферия на велики сили и държани в зависимост е опасна

11 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС.

Политиката на велики сили с техните изконни интереси и сфери на влияние и периферия между тях предизвиква съществуването на замразени конфликти. Да си затваряме очите за тази заплаха не е устойчиво политическо решение. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на встъпителната сесия на Третия глобален форум в Баку, организиран от Международния център "Низами Ганджеви" и Световния форум на лидерите - Мадридския клуб, съобщи прессекретариатът на президентството.

Плевнелиев очерта ключовите предизвикателства пред световния ред и отбеляза, че кризите по света са достигнали рекорден брой, което изисква неотложни действия.

"Не можем да си позволим да бъдем пасивни", посочи президентът и уточни, че когато не се предприемат действия се навлиза в "опасна сива зона на нелегитимност и нестабилност". "Безразличието не е алтернатива днес", посочи Плевнелиев.

"Само заедно, спазвайки върховенството на закона и водейки принципна политика, базирана на универсалните и общочовешки ценности, ще успеем да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени", заяви още той.

Държавният глава изтъкна, че никоя нация не може да се справи сама, независимо от размера на своята икономика и военната си мощ.

"Сътрудничеството вече не е въпрос на избор, а на необходимост", допълни президентът. Росен Плевнелиев посочи, че светът не трябва да се връща към времето на велики сили, които си разпределят сфери на влияние.

По думите на държавния глава интеграцията и сътрудничеството са се утвърдили като антипод на дестабилизацията. Доказателство за това е историята на Европа след кръвопролитията и разрушението на Втората световна война.

"Решимостта на европейските лидери, повярвали в историческата си мисия да не допускат отново подобно опустошение, създаде Европейския съюз, в името на който врагове станаха приятели, работещи заедно за общо бъдеще на мир и споделени ценности", заяви президентът.

Росен Плевнелиев даде пример с Балканите, които някога считани за "барутния погреб" на Европа, днес са мирен регион, в който се изграждат доверие и сътрудничество, благодарение на двигателя на европейската интеграция и демократичната култура на гражданското общество.

Държавният глава изтъкна растящия брой замразени конфликти като предизвикателство пред световния ред и изрази опасения, че Източна Украйна може да се превърне в зона на поредния замразен конфликт.

"Ако наистина ни е грижа за хората и за правото им да живеят в мир и благополучие, е необходимо да се противопоставим на грешната и опасна стратегия региони, държави и народи да бъдат държани нестабилни и зависими от интересите на една или друга велика сила, решила, че те попадат в периферията ѝ", подчерта президентът.

Росен Плевнелиев застъпи тезата, че в основата на всяка една криза стои потъпкването на правилата и призова за ефикасни механизми, които да гарантират върховенството на закона. Президентът подчерта, че мирът може да бъде запазен само ако правилата важат за всички. Същевременно държавният глава изтъкна и необходимостта от система за ранно идентифициране на кризите, която да бъде задействана, когато основни човешки ценности са нарушени.

"Употребата на оръжие и прибягването към сила не са аргументи, а доказателство за липсата на такива", посочи пред участниците във форума Росен Плевнелиев.

Президентът припомни, че вследствие на украинската криза навлизаме в нова фаза на "студен мир" в Европа.

"Мир, защото никой не иска война и никой не иска да се връщаме обратно във времето на Студената война. Но мирът е студен, тъй като Русия и Западът, за съжаление, днес се противопоставят един на друг, докато Европейският съюз се опитва да остане единен за налагането на санкции", обясни президентът Плевнелиев.

"ЕС е уникален проект за мир, в който водените от консенсус политики правят всяка една страна еднакво важна", добави президентът и апелира за търсене на съгласие в глобален план.

"Надяваме се на световната сцена да видим глобални интереси, които отразяват водещите принципи и ценности на световния ред, а не ги разрушават", каза държавният глава. Президентът изрази безпокойство от надигналата се в Европа нова вълна на национализъм, който се възползва от страховете на хората, свързани с миграцията, липсата на икономическа перспектива, висока безработица и други.

"Днес повече от всякога ни е необходим модерен патриотизъм, а не национализъм", посочи Росен Плевнелиев.

Президентът очерта климатичните промени, миграцията, тероризма, заплахите за сигурността като предизвикателства пред световния ред, които изискват обединени усилия.

"Сблъскваме се с предизвикателства, произтичащи от ненаучените уроци от миналото и от грешната интерпретация, дори манипулация на историята", подчерта държавният глава.

В заключение президентът посочи, че колкото и да са тежки глобалните предизвикателства, с които се сблъскваме, решенията не могат да бъдат отлагани за следващите правителства или поколения.

"Необходимо е отговорно да се изправим пред проблемите - да не ги крием или отлагаме, а да вземем заедно устойчиви решения, за да ускорим изграждането на един интегриран, мирен, хуманен и стабилен световен ред", заяви президентът Плевнелиев.

Глобалният форум тази година е посветен на "Изграждането на доверие в новосформиращия се световен ред" и беше открит от президента на Азербайджан Илхам Алиев.

На форума присъстват участници от близо 60 страни, сред които около 40 настоящи и бивши държавни ръководители от цял свят, и повече от 200 правителствени представители на високо равнище, членове на ЕП и на национални парламенти от Европа, Азия и Африка, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, ЮНЕСКО, Световния форум на лидерите - Мадридски клуб, на Римския клуб, Организацията на жените парламентаристи.

Българският държавен глава беше специален гост за откриването на встъпителната сесия на дискусията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #11
  2. BLM
    #10
  3. Miau
    #9
  4. daskal
    #8
  5. Miau
    #7

    Долният трол, уж даскал, дето се прави на анти-комунист. Значи този президент е по-безличен от ГОЦЕ руското оръдие в България?! Провинциалист ска-пан, какво общо има семейното полежение? Що за про-сташки изостанали критерии, ти ако си на 100 години, не натрапвай демодираните си виждания. Плевневлиев бе единственият български представител по време на управлението на русофилите,от когото не се срамувахме.Иначе все едно бяхме излезли от НАТО И ЕС!

  6. daskal
    #6
  7. Ливада
    #5

    Даскал 3, що не вземеш да се засрамиш па да си изтриеш сам простотията? Ако имаш да кажеш нещо по същество, дори да не си прав, все си струва да го напишеш. Но да изхождаш селении като твоята си е просто загубенящина.

  8. Blackadder
    #4

    Да, много квичат руснаци и русофилистици срещу Плевнелиев. Защото получават много пари от Путя за да правят от България руска губерния. А Плевнелиев, външният и военният министър са срещу това и засега дават достоен отпор на мужиците.

  9. daskal
    #3
  10. Milev
    #2

    Умен човек и толкоз. И смел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.