Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Стратфор": Русия ще опита да се възползва от разногласията в НАТО за Черно море

Заради президентските избори България не е склонна да подкрепи по-голямо присъствие на НАТО в стратегическите води

6 коментара
"Стратфор": Русия ще опита да се възползва от разногласията в НАТО за Черно море

Поради нарастващата стратегическата важност на Черно море, военноморското присъствие там ще се засилва, прогнозира аналитичната агенция "Стратфор" в анализ на конкуренцията между НАТО и Русия в региона. НАТО ще се опита да разшири влиянието и покритието си в Черно море; Русия ще се стреми да се възползва от разногласията в НАТО, за да подкопава единството на алианса в мисията му в стратегическия регион, прогнозира "Стратфор".

Откакто Русия анексира Крим през 2014 г., балансът на военноморските сили в Черно море се промени. Украйна бе изтласкана от арената, докато Москва, възползвайки се от позицията си на Кримския полуостров, засили присъствието си. Междувременно Черно море придоби по-голяма стратегическа важност за НАТО, която се стреми да засили сдържащата си роля срещу Русия в Европа, се казва в анализа.

За да се противопоставят на руското присъствие, Турция и Румъния ще настояват по време на срещата на върха на НАТО на 8 и 9 юли във Варшава за засилване на съвместните военноморски сили на НАТО в Черно море. Освен това предложение, ще се обсъжда и възможността за засилено присъствие на НАТО в Полша и балтийските държави, както и други мерки за разширяване позициите на пакта в региона.

НАТО обаче трябва да се съобразява с ограниченията на Конвенцията от Монтрьо (1936 г.) за режима на проливите. Тя предвижда страни, които нямат граница с Черно море, да присъстват там с ограничен тонаж на бойните кораби, както и на съвкупния тонаж, на броя на плавателните съдове и престоя им за всяка една отделна държава.

Многонационална сила като НАТО обаче може да заобиколи ограниченията чрез изграждане на свой флот от кораби на няколко държави, които да се използват на ротационен принцип.

НАТО освен това може да се опре на държави като Румъния и Турция, които са до голяма степен извън ограниченията на конвенцията, да поемат основата роля в този флот.

Не всички страни членки на НАТО обаче ще са склонни да подкрепят по-значимо присъствие на НАТО в Черно море. Докато Румъния може да е най-ентусиазираният и гласовит привърженик на натовската експанзия в стратегическото море, нежеланието за противопоставяне на Русия може да ограничи подкрепата от Турция и България, пише "Стратфор".

България има дълга и сложна история с Русия, като по различно време или е била съюзник или противник на източния гигант. Точно сега идеята за по-нататъшно изостряне на отношенията с Москва не е популярна сред българските избиратели. С наближаването на президентските избори през есента, сегашното правителство внимава да не бъде възприето в ролята на ястреб спрямо Русия. На 16 юни премиерът Бойко Борисов потвърди, че правителството е против разширяването на военноморските сили на НАТО в Черно море. Тези настроения бяха подсилени от искането на опозиционната БСП за парламентарно изслушване, което да гарантира, че страната няма да се присъедини към такива сили.

Доскоро Турция беше твърд привърженик на черноморската инициатива. Но в последните няколко седмици Анкара положи усилия да нормализира връзките си с Москва, които силно се обтегнаха след като през ноември Турция свали руски бомбардировач на сирийската граница. След този инцидент и предшестващото анексиране на Крим от Русия, бе разбираемо желанието на Турция за по-голямо присъствие на НАТО както вътре, така и близо до границите ѝ, като застраховка срещу руско военно отмъщение.

Сега, когато президентът на Турция Реджеп Ердоган се извини за сваления самолет, Турция се опитва да размрази отношенията си с Русия. В резултат на това Анкара ще действа внимателно по отношение на натовските сили в Черно море.

От гледна точка на чистия брой на военните кораби, Русия няма преимущество в Черно море. Но критерият за реалната военноморска сила не е точно игра на бройки и Русия има много други военни предимства, които компенсират по-малобройния ѝ флот. Така например тя има значителна преимущество във военноморската авиация и общата авиация, които могат да бъдат мобилизирани за мисии в Черно море. Русия също така притежава батареи крилати ракети с голям обсег, които могат да достигнат по-голямата част от Черно море.

Русия използва позицията си на Кримския полуостров за засилване на тези преимущества и е в процес на съществено модернизиране на своите сухопътни и подводни сили в Черно море.

Тя трябва да се справя с нарастващия интерес на НАТО в региона и по-честото му присъствие в Черно море.

Всъщност, Москва повече не може да разчита на Конвенцията от Монтрьо и на собствените военноморски сили, за да доминира региона, като се има предвид нарастващата военноморска мощ на Турция и възможността на НАТО да действа отвъд ограниченията на конвенцията. Въпреки това, позицията на Русия на Кримския полуостров ѝ дава значителни предимства и Москва може да работи в посока да се възползва от разногласията в НАТО, за да увеличава тези предимства. Всичко това показва, че конкуренцията за контрола в Черно море несъмнено ще расте, заключава "Стратфор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #6

    Колкото повече вилнее Русия, толкова повече тъпкано ще и се връща. Като им потънат гемиите, пак ще гледат тъжно и ще питат ама защо всички толкова ни мразят?

  2. Смърф
    #5

    Бат Бойко няма топки и е калдаръм гюлуртия. Топки имаше Костов да се опълчи на Русия и на САЩ.

  3. ivancho ivanov
    #4

    Путин е добър в тактиката и слаб в стратегията, а тя се отнася до дългосрчни действия и състояния. Както антителата в един организъм са отговор на опредеелена причина, така и усилванет на НАТО в околностите на съвременна Русия са резултат от агресията срещу Украйна, страна на която самият Путин гарантира през 1991 год. независимостта и цялостта на границите срещу махането на ядрените оръжия!. В света в който живеем няма следствие без причина

  4. Miau
    #3

    Русия иска да превърне Черно море в РУСКИ ГЬОЛ,ама нЕма да стане.А разногласия в НАТО няма, просто Русия се опитва пак да използва България като Троянски кон в НАТО.Нали затова навремето Гоци подписа присъединяването ни към НАТО и не съм чул да иска излизане...

  5. Стратфор и разногласия-обяснява на студенти- елементарничко,защо САЩ имат интерес да създават ИНТРИГИ и да настройват държавите една срещу друга,нещо повече, ТЕ да определят КОЙ с КОГО да се мразят! Споменава се и защо било в интерес на САЩ България да мрази Русия-https://www.youtube.com/watch?v=D0Gs0X8KBhA Направете своя избор НАТО-вско пълзящо турско робство и възраждане системата на БЕЙОВЕТЕ, или свобода и независимост. Днес поредния турски министрър пак се е разпищолил!

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Хубави новини от последния час:Запуск Керченского моста перенесли на год17:15Минфин предложил снизить на 5% расходы по незащищенным статьям бюджета в 2017 г. - Силуанов16:59Доходы бюджета РФ в I полугодии сократились на 12%, дефицит составил около 4% - Силуанов16:39Дефицит бюджета РФ в 2017 г. составит 3,2% ВВП - Силуанов16:27Ассоциация НПФ предлагает снизить тарифы пенсионных отчислений16:25Рейтинги РФ могут снизить в 2017 году из-за траты резервов

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.