Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свързана енергийно Европа може да пести до 40 млрд. евро годишно от сметките за ток

1 коментар
Свързана енергийно Европа може да пести до 40 млрд. евро годишно от сметките за ток

Изцяло интегриран вътрешен европейски пазар за електричество може да спести на потребителите на ЕС между 12 и 40 милиарда евро годишно до 2030 г., се посочва в резолюция, приета от евродепутатите във вторник. В нея се посочва още, че на Европейската комисия се предлага да си постави за цел 10% междусистемна електроенергийна свързаност до 2020 г. и допълването ѝ с по-големи амбиции до 2030 г.

"Парламентът се съгласи днес, че общият енергиен пазар трябва да бъде крайъгълният камък на енергийния съюз“, заяви докладчикът Евжен Тошеновски (ЕКР, Чехия.) "Въпреки това, когато държавите членки са изправени пред доминиращ доставчик на енергия, пазарните правила трябва да бъдат подкрепяни от механизми за солидарност“, допълни той, цитиран от пресцентъра на Европарламента

Според евродепутатите чрез разнообразяването на доставчиците, маршрутите и източниците на електроенергия трябва да се постигнат "по-устойчиви и конкурентни цени и разходи за внос на енергия“. Всички инфраструктурни проекти на ЕС обаче трябва да са изцяло в съответствие със законодателството на ЕС за климата и енергетиката и дългосрочните цели и приоритети, включително енергийната сигурност на ЕС, смятат представителите на Европарламента.

Сигурността и конкурентоспособността на енергийните доставки ще бъдат ключов въпрос за Енергийния съюз, казват депутатите, като настояват ЕС и неговите държави членки да преговарят "с един глас с трети страни“ при изготвянето на енергийни договори и да дадат на Европейската комисия по-силна роля "в преговорите, свързани с енергопотреблението“.

Евродепутатите призовават за "ревизия на съществуващото законодателство за енергийна ефективност, включително Директивата относно енергийните характеристики на сградите и Директивата относно енергийната ефективност“. Те отбелязват, че 61% от вноса на газ се използват в сгради, най-вече за отопление.

Възобновяемите източници не само намаляват зависимостта от вноса, но и играят "решаваща роля за подобряването на качеството на въздуха и създаването на работни места и растеж“, отбелязва текстът. Евродепутатите допълниха, че тяхното развитие е от „ключово значение за енергийния съюз“.

Евродепутатите подчертаха нуждата да се използва по най-добрия начин съществуващата национална и трансгранична инфраструктура, за да може енергията да се ползва ефективно и да се засили сигурността на доставките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Пропуснали са да отбележат, че възобновяемите източници на енергия изискват субсидии и на този етап излизат по-скъпо. В САЩ големите консуматори на енергия, като Гугъл, Епъл, Фейсбук или Майкрософт са и инвеститори на проекти за производство на електроенергия. Например Гугъл са пуснали в действие най-големия соларен проект в света. Електроцентралата се намира между щатите Калифорния и Невада. Тези инвестиции им дават независимост и конкурентност. Какво прави Европа, как европейските компании са включени в тези планове?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.