Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорната такса върху ВЕИ ще отива в НЕК чрез нов енергофонд

Финансовият министър не можа да обясни кой и как ще разпределя средствата

19 коментара
Спорната такса върху ВЕИ ще отива в НЕК чрез нов енергофонд

Спорната такса от 20 процента върху приходите от електроенергията на слънчеви и вятърни централи ще отива в нов фонд за енергийни инвестиции и програми. Това реши бюджетната комисия на извънредно заседание във вторник, след като преди седмица одобри въвеждането на таксата от януари 2014 г. За следващата година очакваните приходи са 150 млн. лв., според разчети на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Сумата бе вписана привечер в бюджетната рамка за догодина, след като няколко часа по-рано парламентът отложи окончателното гласуване на таксата, когато Менда Стоянова от ГЕРБ обърна внимание, че постъпленията от нея не присъстват в гласувания проект на бюджета.

 

В крайна сметка с текста за създаването на фонда, с който обаче не е ясно кой ще се разпорежда, както и как и за какво точно ще се изразходват средствата му, управляващите придадоха законова форма на намеренията за изземане на капитал от частните инвеститори в полза на "Националната електрическа компания" (НЕК), която всъщност се планира да е бенефициентът на средствата.

 

Както обясни депутат от БСП, целта е парите да се предоставят после на НЕК под предлог инвестиционни програми, за да не фалира държавната компания. Макар че 150 млн. лв. са капка на фона на краткосрочните дългове на НЕК от 1.445 млрд. лв., от които текущи към АЕЦ "Козлодуй" (300 млн. лв.), както и към ТЕЦ-ове и ЕРП-та над 500 млн. лв.

 

Любопитна подробност от извънредното заседание на парламентарната бюджетна комисия е, че то се проведе в отсъствието не само на енергийния министър Драгомир Стойнев, който е в Швейцария, но и въобще на представител на Министерството на икономиката и енергетиката, на ДКЕВР и на браншовите организации, които втори ден протестираха пред НС срещу налаганата им такса, която се заканиха да оспорват в съда.

 

Единствено финансовият министър Петър Чобанов защитаваше въвеждането на таксата и след заседанието обясни пред журналисти, че очакваните постъпления ще създадат допълнителен резерв за целеви програми и енергийни инвестиции. На въпрос дали с този ресурс може да бъде финансирана НЕК, Чобанов препрати за отговор към министър Стойнев. Решението за разпределението на средствата ще е на Министерския съвет, каза Чобанов.

 

По време на заседанието представители на ГЕРБ повдигнаха въпроса защо таксата се въвежда само за слънчеви и вятърни централи и дали това не е дискриминационно. Не беше предложено обаче вкарване и на останалите възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) в обхвата на новата мярка.

 

Депутатите не се съгласиха и с предложението на Георги Кадиев от БСП за диференцирана ставка на таксата. Според него от обхвата на таксата трябва да се изключат наземни и покривни инсталации, произвеждащи съответно до 80 киловолта и до 30 киловолта енергия. Мотивът му бе, че от 1200 фирми, ангажирани във ВЕИ-сектора, 900 са малки и изземането на 20 процента от приходите им ще ги убие.

 

Кадиев предложи за инсталациите над тези параметри таксата да е 10%, когато се произвежда ток от вятър, независимо кога са влезли в експлоатация, докато за соларните, стартирали преди 2009 г., да се започне с 10% и процентът да се повиши до 25 на сто за пуснатите след юли 2011 г.

 

Идеята обаче не срещна одобрение.

 

Междувременно председателят на ДКЕВР Анжела Тонева отказа да коментира пред журналисти предложената такса и се ограничи с думите, че ако тя бъде приета, няма какво да се коментира - "ще изпълняваме закона, така както са вменени задълженията ни".

 

Докато в парламента течеше дискусията, отвън се бяха събрали протестиращи хора, ангажирани с проекти за използване на възобновяема енергия.

 

Някой има интерес зелената енергия да не се развива, а да се развиват големите инфраструктурни проекти, защото там са рушветите, заяви Антон Желев, член на ръководството на Българската фотоволтаична асоциация. По думите му заради таксата, освен големите инвестиции, които често са подкрепени и от международни финансови институции, ще пострадат и много малки български предприемачи, които са ипотекирали имущество, за да реализират ВЕИ проектите си.

 

"Най-рационалният начин е да има десетки хиляди производители на енергия на енергия за държавата. Политиците обърнаха общественото мнение и сега е много лесно да ударят малките централи", допълни днес Желев.

 

"Представителите на фотоволтаичната асоциация и всички работещи в тази сфера се надяваме да има диалог с управляващите. Още вчера поискахме среща с представители на Министерство на икономиката и енергетиката, както и с представители на Министерство на финансите, но никой не ни обърна внимание. Днес сме тук и искаме среща с народните представители, особено с членове на комисията по енергетика. Ако решението бъде прието, ще обжалваме, тъй като такса се взима за вид услуга", каза още Желев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    В родните си страни тия с перките и фотоволтаиците щяха да плащат 40-50% данък печалба. В България е 10%. така, че да не реват.

  2. Анонимен
    #18

    14, в редица от другите страни където опитаха отмяна на преференциите (под една или друга форма) за вече съществуващите проекти преди изтичане на вече определените срокове инвеститорите спечелиха делата. Същото ще стане и у нас. Като на народа му е писнало да го скубят да не си е избирал същите партии в парламента, които са приели закона въвел държавната ясла вместо конкуренция и борса още отначало (ама оттам червените по-трудно щяха да крадат). Също като Белене - и за ВЕИ - поетите ангажименти ще си ги платим рано или късно.

  3. Анонимен
    #17

    Няма нищо спорно, нали борбата е с олигархията или я делим на светла и тъмна както каза Цветито Бориславова?:)

  4. Анонимен
    #16

    И аз искам да изтегля кредит и да се уредя хората да ми го изплащат. Ще построя електроцентрала в някоя детска градина, дечицата като се люлеят на люлките, ще произвеждат ток.

  5. Анонимен
    #15

    1. Валентин Златев с годишни приходи от 17 – 18 млн. лв от ВЕИ. 2. Иво Прокопиев с приходи от 9.4 млн. лв годишно от ВЕИ. 3. Николай Вълканов – 9.4 млн. лв годишно от ВЕИ. 4. Цветелина Бориславова, с годишни приходи от 9.1 млн. лева. 5. Тодор Начев, общински съветник на ГЕРБ от Сливен, с 7.6 млн. лв. на година от ВЕИ. 6. Владимир Аличков, пряко свързан със зам.-министър Евелина Василева в МОСВ, взема 6.7 млн. лева на година от ВЕИ. 7. Светослав Донев (свързан с Румяна Желева), получава годишно 4.6 млн. лв.

  6. Анонимен
    #14

    До 12: Ти си много зле,ако беше прав нямаше в държави от ЕС като Германия,Испания,Чехия,Гърция да въвеждат същите мерки и да орязват огромните печалби на ВЕИ спекулантите и никой не е казал,че ще е със задна дата.Ако продължават да наглеят държавата да спре изцяло субсидиите от днес нататък и ако могат да си продават тока на свободния пазар,ако не да фалират техен проблем.На хората им е писнало да плащат сметката на тарикати,които могат да печелят само от държавната ясла,а не да се конкурират свободно.

  7. Анонимен
    #13

    В България има малко на брой големи мегаватови фотоволтаични централи и много на брой малки централи Моля правете разлика. Отнася се и до Медияпул и до пишещите БФА-Българската фотоволтаична асоциация защитава интересите на големите инвеститори БСА- Българската соларна асоциация защитава интересите на собствениците на малки централи И г-н Желев е от БСА

  8. Анонимен
    #12

    11, още един от заблудените. Лобистки или не - държавата е поела ангажимент и не може да се отмята със задна дата - за съществуващите проекти. За тези, които започват от утре - и 100% данък може да им наложи. Докато сме част от ЕС и нормалния свят - няма да може да държавата да се отметне и няма да може свободно да налива пари в НЕК, БЕХ или друга закъсала историческа гордост. Всякакви такива опити ще бъдат санкционирани отвън (лошите чужденци) - ако българският съд отново клекне на управляващите. А лобисткият закон го приеха същите тези, които и сега са в парламента. ОСТАВКА.

  9. Анонимен
    #11

    До 10: Повярвали били на държавата,ти чуваш ли се какви ги говориш.Никой не е повярвал на държавата само виж кои са най-печелившите и колко печелят от скъпия ВЕИ ток.Тези хора си уредиха един лобистки закон с невероятно високи цени и 20 годишни договори за да могат законно да ограбват обикновените българи и да правят огромни гарантирани печалби.Само,че сметката им може да излезе без кръчмар ако държавата си свърши работата и им отреже печалбите.

  10. Анонимен
    #10

    9, ти ВЕИ инвеститорите не ги мисли - те са имали финансова възможност, повярвали са на държавата, инвестирали са (използвайки наши, европейски стоки и наш, български труд), сега ще бъдат излъгани и ще загубят част от тази си инвестиция. Но със сигурност ще се захванат с друга дейност или със същата, но на друго място. Мисли си за заблудените български избиратели, които си въобразяват, че са бедни заради лошите чужденци и че положението им ще се подобри ако изгонят всички колонизиращи изедници - ЕРП, ВЕИ, банки, супермаркети, телекоми и т.н. Докато такива хора определят партиите в парламента няма да се оправим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.