Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тъмното огледало" на Теодор Ушев на българска сцена

Само три седмици ще продължи изложбата, в която всеки може да участва както реши - да рисува, снима, споделя, провокира

2 коментара
Теодор Ушев. Снимка: БГНЕС

"Като в тъмно огледало" (In the mirror, dimli) – това е проектът, с който Теодор Ушев се представя на българска сцена след 20-годишно скитане по световните. Нестандартната изложба се открива в 18 часа в Софийската градска художествена галерия.

Всичко в този проект е "иновативно" (модерната дума, която се наложи в последните години, за да получиш финансиране, в която и да е област) и се прави за първи път в България. Реалността е миксирана. Платната са термични одеяла. Рисунките се движат. Посланията се откриват с ултравиолетови фенери или с помощта на телефона, който става второто ни "АЗ". Провокацията е навсякъде около теб, дори в краката ти. Публиката търси скрити послания, различни гледни точки и всеки открива своята истина, коментира Ушев.

Освен това всеки има право да прави всичко – да рисува по стените, да снима, да споделя в социалните медии. Казано накратко - всичко, което е в рамките на добрия вкус, каза Ушев, който ще следи "надграждането" на изложбата именно чрез социалните медии.

Снимка: БГНЕС

Раждането на проекта

Авторът, който от 1999 г. живее и работи в Канада, признава, че едва ли щеше да получи предложение за изложба в родината си, ако не беше стигнал до подножието на "Оскара" за анимационния си филм "Сляпата Вайша" по едноименния разказ на Георги Господинов.

Офертата идва от председателя на комисията по култура в Столичния общински съвет Малина Едрева през лятото на 2017 г. Тя го провокира да направи нещо в София. Кандидатства с проекта пред фонд "Култура" на Столична община. Получава половината от нужното финансиране.

Останалата част набира от Националния филмов борд на Канада, собствени средства, фондация "Моменти", "Кидс Хаус" и Софийската градска галерия, която предоставя целия втори етаж за направата на инсталацията.

Последните три седмици рисува. Термичните одеяла, с които се спасяват хора в беда, се превръщат в платна за изкуство изписани с над 10 000 малки фигури. Белите стени са изпълнени с послания.

Да преживееш катарзис

Художникът е "заимствал" конструкцията на храмовете за инсталацията си с три основни пространства - притвор, наос и олтар. Идеята е както църквите са място за психотерапия и пропаганда, така и изложбата да бъде място за внушения, коментира Ушев. Работата е донякъде плакатна, но в кризисни моменти хората на изкуството трябва да казват ясно нещата, допълни той.

Някои от посланията му присъстват като текстове в изложбата, но трябва да се търсят с фенерче. Други са представени метафорично чрез рисунките. Те са обединени в "безкраен" анимационен филм - без начало и без край, който се прожектира през цялото време в продължение на три седмици и всеки ден нещо ще се променя.

Снимка: БГНЕС

В "изповедалнята" човек остава сам, със специална каска, с която "се гмурва" в миксирана реалност - от дигитални 3D картини и образи, смесени със заобикалящата зрителя среда. Използва се съвсем нов софтуер, който дори още не е на пазара. Очилата също са последна дума на техниката и все още не се продават на европейския пазар, твърди авторът. В слушалките се чуват гласовете на Ангела Меркел, Бойко Борисов, Владимир Путин, Волен Сидеров, Доналд Тръмп, Корнелия Нинова. Но това, което казват е неразбираемо, защото думите са обърнати. Препратката към неясния и фалшив език на политиците е недвусмислена.

Целта на инсталацията е да преживееш катарзис и да се замислиш какво ни липсва на нас, българите, тук и сега, за да имаме вяра и да намерим начин "да изплуваме" от тази фалшива реалност, каза художникът.

По думите му, работата е и търсене на истината, на смисъла, защото за него всичко в България сега е фалшиво – правителство, президент, политици. Надеждата му е в "мислещите" хора със собствени виждания и позиции, които "правят нещата" в България да се случват. Те в никакъв случай не са малко, смята Ушев.

Няма една истина; всичко, от което се нуждаете, е любов, място, откъдето духът ви да полети; да се обичаме, да не сме агресивни; колкото и да е тъмно, винаги има надежда за светлина – са част от "скритите" послания на Ушев.

Изкуство за мига

Точно след три седмици от инсталацията няма да има и помен и ще изчезне в небитието.

Причината е, че авторът е "творец на мига", защото вярва във "вълнението, преживяването, емоцията", която ще донесе една изложба, а не в платната в музеите, които нарича "декорация", с най-добри чувства към техните автори.

"Като в тъмно огледало" е разсъждение върху смисъла и безсмислието в живота, казва Ушев. Изкуството му не е хванато в примката на "авторското право", а "лети" към хората чрез споделяне на преживяното.

Снимка: БГНЕС

Куратор на изложбата е Аделина Филева, а продуцент - Десислава Бинева. Организатори са фондацията "Моменти" и "Кидс хаус".

Подобна инсталация като концепция, но с други рисунки и съдържание, съответстващо на времето и мястото, ще бъде представена в Квебек, Канада през 2019 г. и във Франция през 2020 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    Прилича ми на българска версия на филм на ужасите. Не бих я гледала, въпреки че авторът разчита да разчупи мисленето ми по този начин, то по-скоро ме отблъсква. Това само ще разплиска напластеният негативизъм в българина, заради който той псува в Народното събрание, бие по улиците инакомислещите, свирка и дюдюка на жълтите плочки, манифестира със сатирични плакати, скандализира с поведението и изказванията си, не чете вестници, не купува книги и не гледа българско изкуство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.